Co trzeba wiedzieć o pompach ciepła?

Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła w budynku w Polsce? Czy lepszy jest wymiennik gruntowy poziomy czy pionowy? Czy wymienniki przeszkadzają w uprawie ogrodu? I czy pompa ciepła może współistnieć z kominkiem z płaszczem wodnym?

Co trzeba wiedzieć o pompach ciepła?

Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła w budynku w Polsce?

Pompy powietrzne wymagają dodatkowego źródła. To efekt spadku mocy pompy, związanego ze spadkiem temperatury zewnętrznej. W okresach, kiedy potrzebujemy najwięcej energii do ogrzania domu, powietrzna pompa ciepła dostarcza nam jej najmniej. W przypadku pomp gruntowych Sofath jednak zdecydowanie mogą one być jedynym źródłem ciepła dla ogrzania budynku. Temperatura gruntu pozostaje stabilna przez cały sezon grzewczy, a dobór pompy przeprowadza się dla skrajnie niskich temperatur, w oparciu o PN.

Fot. 1. Bezglikolowa pompa ciepła (Sofath).

Który z wymienników gruntowych jest lepszy?

Oba rozwiązania w wykonaniu Sofath zapewniają dostarczenie odpowiedniej ilości energii. Wymiennik poziomy jest tańszy w przygotowaniu, ale wymaga odpowiedniej ilości dostępnego terenu.  Na kolektor poziomy decydują się osoby dysponujące dużym ogrodem o ukształtowaniu terenu umożliwiającym montaż. Kolektory i sondy pionowe wymagają głębokich wierceń, nawet do 150 m, co pociąga za sobą koszty inwestycyjne, ale ich realizacja jest możliwa nawet na działkach niewielkich lub z nieregularnym ukształtowaniem terenu.

Czy poziome wymienniki gruntowe przeszkadzają w uprawie ogrodu?

Poprawnie wykonany wymiennik gruntowy nie ma żadnego wpływu na zieleń na powierzchni. Jedynym wyjątkiem są duże drzewa, których umiejscowienie należy przewidzieć na etapie planowania wymiennika gruntowego w celu pozostawienia bezpiecznej odległości (2 m z każdej strony) od drzewa.

Fot. 2. Gruntowa pompa ciepła (Sofath).

Czy można łączyć pompę ciepła z kominkiem z płaszczem wodnym?

Tak, pompy ciepła Sofath w systemach Caliane i Termeo można łączyć z kominkiem z płaszczem wodnym poprzez zastosowanie zasobnika buforowego. Do niego będzie ciepło będzie doprowadzane z wielu źródeł, a następnie - rozprowadzane po obiekcie.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Sofath

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT