W Austrii wprowadzono przepisy nakazujące montaż kolektorów

W dwóch austriackich regionach wprowadzono przepisy mówiące o obligatoryjności zasilania energią słoneczną nowo powstałych budynków. Nowe ustawodawstwo regionów Salzburga i Styrii, będzie dużym wsparciem dla rodzimego przemysłu producentów i instalatorów kolektorów.

W Austrii wprowadzono przepisy nakazujące montaż kolektorów

Rozwiązania przyjęte przez Salzburg i Styrię to zapowiedź kierunku, w jakim w kolejnych latach będą podążały regulacje europejskich państw w zakresie produkcji i zużycia energii w gospodarstwach domowych.

Austria jest tego bardzo dobrym przykładem, bo mimo stosunkowo małej powierzchni zajmowanej przez kraj, jest trzecim co do wielkości udziałowcem na europejskim rynku solarów. Więcej instalacji solarnych funkcjonuje tylko w Niemczech i Grecji.

Na koniec ubiegłego roku całkowita powierzchnia kolektorów słonecznych w Austrii wyniosła 4,6 mln m2, a austriaccy producenci solarów należą do czołowych w Europie. Sun & Wind Energy szacuje, że 36% kolektorów sprzedawanych na Starym Kontynencie pochodzi właśnie z Austrii.

Silną pozycję austriackiego przemysłu solarnego potwierdza fakt, iż szefem Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetyki Solarnej Termalnej (ESTIF) jest Austriak - Robin Welling z firmy TiSUN z Tyrolu produkującej w ciągu roku ponad 150 tys. m2 kolektorów.

Wprowadzony w Austrii obowiązek montowania kolektorów słonecznych na oddawanych do użytku budynkach funkcjonuje już w Grecji, a zgodnie z polityką Brukseli podobne rozwiązania na początku kolejnej dekady będą musiały wdrażać wszystkie kraje Unii Europejskiej.

źródło: heliosfera.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT