Słońce dostarcza energii do ogrzewania wody w kujawsko-pomorskim

Na dachach budynków użyteczności publicznej i prywatnych w kujawsko-pomorskim, powstały instalacje wykorzystujące kolektory słoneczne do ogrzewania wody. Zostały one zamontowane dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Słońce dostarcza energii do ogrzewania wody w kujawsko-pomorskim

W blisko 470 domach prywatnych i budynkach użyteczności publicznej (między innymi Urzędzie Gminy, Gminnym Ośrodku Kultury oraz szkołach w Łubiance, Pigży i Brąchnówku) w gminie Łubianka wykorzystuje się kolektory słoneczne do ogrzewania wody. Tego typu instalacje powstały też w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz w szpitalu powiatowym w Świeciu. Szacuje się, że szpital uzyska oszczędności na poziomie 40% w przypadku ogrzewania ciepłej wody oraz 4% na centralnym ogrzewaniu. Wartość inwestycji to blisko 1,4 mln zł.

Na etapie wyboru wykonawców systemu podgrzewania wody za pomocą kolektorów słonecznych są gminy Łysomice i Chełmża.

"W gminie Łysomice realizacja projektu obejmie montaż instalacji w 584 gospodarstwach domowych i 21 budynkach publicznych, między innymi wszystkich szkołach, orlikach i świetlicach. W gminie Chełmża instalacje będą źródłem ciepłej wody dla 447 gospodarstw domowych i 14 budynków publicznych" podaje dalej Urząd Marszałkowski.

Wszystkie te projekty otrzymały wsparcie w ramach ogłoszonego przez samorząd województwa w konkursu dotyczącego rozwijania infrastruktury energetycznej przyjaznej środowisku. O dofinansowanie na zakup i instalację kolektorów słonecznych mogły ubiegać się między innymi instytucje i samorządy lokalne.

"Mieszkańcy regionu planujący montaż instalacji solarnych mają również możliwość ubiegania się o udzielenie preferencyjnych kredytów bankowych (w BOŚ i KDBS) z dopłatami do oprocentowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Samorządom i podmiotom gospodarczym fundusz udziela preferencyjnych pożyczek na ten cel z możliwością 30-procentowego umorzenia" tłumaczy Urząd Marszałkowski.

Kolektory słoneczne wykorzystywane są również w budynku Urzędu Marszałkowskiego w woj. kujawsko-pomorskim. Oprócz energii słonecznej na cele grzewcze budynku wykorzystywana jest także energia geotermalna.

źródło i zdjęcie: kujawsko-pomorskie.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT