Syfon rurowy lepszy do kuchni
Producenci artykułów sanitarnych oferują różnorodne syfony, które można podzielić według sposobu działania.
Wyróżniamy syfony klasyczne, automatyczne oraz zaworowe. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie także niestandardowe rozwiązania. Innym kryterium podziału może być kształt syfonu, gdzie do umywalek można podłączyć:
- syfon rurowy,
- syfon butelkowy.
Syfony rurowe charakteryzują się odpływem w kształcie litery „U”.
Dzięki temu doskonale sprawdzają się w szafkach pod zlewem kuchennym. Ich główną zaletą jest łatwość czyszczenia oraz rzadsze zapychanie się.
Syfony butelkowe, jak sugeruje nazwa, składają się z rur i tzw. butelki, pełniącej funkcję przepustową. Choć są łatwe w konserwacji, zajmują więcej miejsca.
Przy regularnym czyszczeniu również nie powinny się zapychać, jednak ich większe rozmiary mogą być mniej praktyczne w małych przestrzeniach.
Montaż syfonu rurowego krok po kroku
Montaż syfonu jest niezbędny nie tylko w przypadku zlewów i umywalek, ale również podczas instalacji wanien, bidetów czy brodzików. Jak poprawnie zamontować syfon rurowy?
Przed przystąpieniem do pracy przy zlewie lub umywalce nablatowej, należy przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak klucz francuski, miarka oraz śrubokręt.
Syfon do umywalki powinien zawierać wszystkie niezbędne akcesoria do podłączenia do kanalizacji, co oznacza, że do montażu nie będą potrzebne żadne dodatkowe elementy. Na początek należy dokładnie wymierzyć syfon.
Aby ułatwić sobie zadanie, warto najpierw zamontować w otworze umywalki sitko, spust, uszczelki oraz korek. Należy dokładnie dopasować te elementy, aby zapobiec wyciekom wody pod umywalką. Najlepiej postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do konkretnego modelu syfonu.
Następnie należy dopasować rury odpływowe, które łączą sitko z syfonem, a także syfon z odpływem kanalizacyjnym.
Ważne jest, aby zachować odpowiedni spadek (zaleca się 2%) oraz upewnić się, że syfon jest ustawiony w taki sposób, aby woda nie wypływała całkowicie z rury.
Po skręceniu wszystkich elementów warto od razu sprawdzić, czy połączenia są szczelne i czy nie ma wycieków w zbiorniku oraz innych miejscach.
Gdzie sprawdzi się półsyfon umywalkowy?
Syfonem nazywa się zestaw, który oprócz kolanka lub butelki zawiera również rury przyłączeniowe, sitko oraz korek. Jeżeli brakuje któregoś z tych elementów, mówimy o półsyfonie.
Warto jednak zauważyć, że te pojęcia są często używane zamiennie, dlatego przy zakupie należy upewnić się, co dokładnie wchodzi w skład zestawu.
Kiedy warto zdecydować się na półsyfon umywalkowy? Jest to dobre rozwiązanie, gdy umywalka już zawiera sitko i korek.
Półsyfon może być także wyborem dla osób, które chcą samodzielnie dobrać model korka, by lepiej dopasować go do stylu łazienki.
Dodatkowo, półsyfon będzie idealny w sytuacjach, gdy do umywalki lub zlewu ma być zamontowany korek typu click-clack.
Syfony rurowe w hurtowni Onninen
Hurtownia hydrauliczna Onninen oferuje szeroki wybór syfonów, złączy oraz rur przyłączeniowych.
W asortymencie znajdują się syfony umywalkowe i bidetowe renomowanych marek, takich jak Viega, Alcadrain, Geberit, Roca oraz Kludi Armaturen.
W ofercie można znaleźć między innymi:
- Syfon rurowy Viega do zlewozmywaka 6/4"x50, tworzywo sztuczne / biały 102838 – wyposażony w przyłącze do węża odprowadzającego wodę odpływową. Średnica zewnętrzna rury odpływowej ma 50 mm.
- Syfon rurowy Geberit do umywalki i bidetu, odpływ poziomy 151.100.11.1 – to z kolei syfon marki Geberit. Może być zastosowany nie tylko pod umywalkę, ale też do bidetu. Wykonany z polipropylenu, posiada rozetę, średnica zewnętrzna rury odpływowej wynosi 40 mm.
- Syfon rurowy Kludi G 11/4, G 11/4x32 mm, model standardowy, z kolanem odpływu 32x200 mm, z rozetą, chrom 1025005-00 – jest to syfon rurowy firmy Kludi Armaturen, który został wykonany z mosiądzu. Ma kolano odpływu (32 x 200 mm) oraz rozetę.
Źródło i zdjęcia: Onninen
Fot. otwierająca: Adobe Stock
Komentarze