Poznaj 5 rodzajów pomp elektrycznych – przewodnik

Z pomp elektrycznych korzystamy na co dzień, często nie zdając sobie z tego sprawy. Na rynku dostępny jest szeroki wybór pomp, dlatego niełatwo jest wybrać urządzenie idealnie dopasowane do konkretnej instalacji. Aby uniknąć pomyłek podczas zakupu, należy poznać główne rodzaje pomp elektrycznych.

Poznaj 5 rodzajów pomp elektrycznych – przewodnik

Rodzaje pomp elektrycznych

Wybór odpowiedniego typu jest kluczowy dla zapewnienia efektywności i niezawodności systemu. Różne modele pomp do wody różnią się parametrami, przez co są lepiej przystosowane do konkretnych potrzeb.

Dobór niewłaściwego urządzenia może prowadzić do większych kosztów operacyjnych i krótszego czasu eksploatacji urządzenia. Pompy elektryczne – jakie rodzaje wyróżniamy?

Pompy powierzchniowe

Pompy powierzchniowe elektryczne często wykorzystuje się w przydomowych instalacjach. Pompy te mogą pracować poza zbiornikiem cieczy. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane znaczne zwiększenie ciśnienia  np. do nawadniania ogrodu czy opróżniania basenów.

Zwykle są wykorzystywane do czerpania wody z przydomowych studni czy zbiorników wody. Pompy powierzchniowe pracują jednak do określonej głębokości, dlatego warto sprawdzić, czy wybrany model pompy powierzchniowej będzie w stanie zaczerpnąć wody z danego zbiornika.

Pompy wielostopniowe

Pompy wielostopniowe to pompy powierzchniowe, w których zamontowano więcej niż jeden wirnik. Każdy z nich stanowi kolejny stopień, stąd też wzięła się ich nazwa.

Sprawdzają się w systemach wymagających osiągnięcie wysokiego ciśnienia cieczy, np. do podniesienia ciśnienia na końcowych odcinkach sieci wodociągowej czy w instalacjach przemysłowych (m.in. myjnie).

Mniejsze urządzenia można również zastosować do celów prywatnych, np. do instalacji polewaczek do nawadniania małych upraw i ogrodów. Urządzenia te są ciche i kompaktowe.

Pompy zatapialne (zanurzeniowe)

Najczęściej wykorzystuje się je do przepompowywania cieczy z jednego miejsca do drugiego oraz wypompowywania jej z np. zalanej piwnicy czy garażu. Pompy zatapialne podczas pracy wymagają całkowitego zanurzenia. Tylko w takim położeniu mogą prawidłowo pompować ciecz, bez ryzyka przegrzania czy uszkodzenia silnika.

W niektórych modelach na wyposażeniu znajduje się pływak, który w momencie obniżenia się poziomu wody do minimalnego dopuszczalnego zanurzenia pompy przerywa pracę urządzenia.

Specjalne modele pomp zatapialnych, które są przystosowane do tłoczenia cieszy zawierających ciała stałe, mogą być wykorzystywane m.in. do pompowania ścieków.

Pompy wirnikowe głębinowe

Pompy głębinowe są przystosowane do wydobywania wody z większych głębokości oraz do podnoszenia ciśnienia. Są wykorzystywane m.in. do czerpania wody ze studni głębinowych i zasilania w wodę domostw niepodłączonych do miejskiej sieci wodociągowej, a także w fontannach, gwarantując wymagane efekty wizualne.

Pompy głębinowe używane są również w wielu gałęziach przemysłu. Ze względu na liczbę wirników, pobranie cieczy jest możliwe nawet z głębokich, pionowych odwiertów. Pompy te mogą pracować w pozycji pionowej lub poziomej, jednak muszą być w pełni zanurzone w wodzie w trakcie pracy.

Pompy obiegowe

Pompy obiegowe są używane do wymuszenia obiegu cieczy w zamkniętych systemach, takich jak systemy grzewcze (C.O., ogrzewanie podłogowe), wentylacyjne czy klimatyzacyjne, utrzymując stałe ciśnienie przepływu cieczy. Ich budowa umożliwia przepływ różnego rodzaju cieczy, w tym np. glikolu.

Zalety pomp elektrycznych

Pompy elektryczne są niezastąpione w wielu sytuacjach, począwszy od dostarczania wody do domów, po skomplikowane systemy przemysłowe. Ich główne zalety to:

  • łatwość obsługi – pompy elektryczne są łatwe w montażu i przygotowaniu do pracy,
  • wszechstronność – ze względu na szeroką gamę pomp, mogą być wykorzystywane do różnych celów, takich jak zaopatrywanie domów w wodę, odwadnianie pomieszczeń, nawadnianie ogrodów, wypompowywanie wody z basenów czy stawów oraz w przemyśle do obsługi procesów produkcyjnych,
  • niezawodność – urządzenia właściwie dobrane do wymagań instalacji są wytrzymałe i możliwa jest ich długotrwała eksploatacja,
  • efektywność energetyczna – nowoczesne pompy elektryczne są projektowane z myślą o oszczędzaniu i efektywnym wykorzystaniu energii elektrycznej,
  • cicha praca (w porównaniu do pomp spalinowych).

Poszczególne zalety, zależne będą od wybranego modelu i zastosowania urządzenia.

Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy?

Podczas wyboru pompy należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • moc pompy powinna być dopasowana do obsługi przepływu i ciśnienia wymaganego w danym systemie,
  • niektóre pompy są lepiej przystosowane do przepompowywania określonych typów cieczy,
  • czystość cieczy – nie każdy model pompy poradzi sobie z przepompowaniem zanieczyszczeń czy drobin piasku,
  • wysokość, na jaką ma zostać dostarczona ciecz,
  • pompa powinna być odporna na korozję i posiadać odpowiednie uszczelnienie, szczególnie jeśli będzie używana do przepompowywania np. agresywnych chemikaliów czy wody morskiej.

Wszystko zależy od konkretnego zastosowania i warunków pracy pompy.

Różne rodzaje pomp elektrycznych EBARA

Wybór pompy elektrycznej i jej charakterystyka powinny być zgodne z zastosowaniem i przeznaczeniem. Wszystkie przedstawione powyżej typy dostępne są w ofercie EBARA.

EBARA dostarcza wysokiej jakości produkty, wyróżniające się efektywnością i niezawodnością, które odpowiadają na potrzeby zarówno użytkowników prywatnych, jak i przemysłu, rolnictwa czy innych gałęzi gospodarki.

Pompy elektryczne dostarczają wodę do domów, przemysłu, a także pełnią kluczowe role w systemach irygacyjnych i oczyszczalniach ścieków. Wybór odpowiedniego typu urządzenia może istotnie wpłynąć na efektywność i niezawodność systemu.


źródło i zdjęcia: EBARA Pompy Polska Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT