Co jest potrzebne do poboru wody ze studni?

W budownictwie jednorodzinnym do poboru wody ze studni najczęściej stosuje się pompy powierzchniowe montowane w budynku i łączone ze studnią za pomocą rury ssawnej. Co jeszcze jest potrzebne do poboru wody ze studni?

Co jest potrzebne do poboru wody ze studni?

Pompy powierzchniowe samozasysające sprawdzają się pod warunkiem, że tzw. wysokość ssania (czyli głębokość, z której mają zasysać wodę) nie przekracza 7–8 m (wynikający z praw fizyki limit wynosi ok. 10 m, ale w praktyce uwzględnione muszą zostać straty spowodowane m.in. oporami hydraulicznymi i nieszczelnościami).

Pompy powierzchniowe są tanie i z tego powodu stosowane niemal w każdej sytuacji, kiedy to tylko możliwe. Dostępne są najczęściej w zestawach hydroforowych, a więc razem z silnikiem elektrycznym i zbiornikiem wody.

Niekiedy montuje się je w studzienkach, co pozwala nieco obniżyć wysokość ssania i zminimalizować uciążliwe hałasy, które wydają w czasie pracy. Jeżeli lustro wody znajduje się na głębokości większej niż 8 m, do pobierania wody niezbędna będzie pompa głębinowa.

Pompy głębinowe mają kształt walca o średnicy ok. 90 mm. Należy opuścić je do studni (średnica rury studziennej w studni wierconej to zwykle 100–125 mm). Pracują zanurzone w wodzie, a dzięki temu mogą tłoczyć ją z niemal dowolnej głębokości. Cechuje je wysoka sprawność, ale też wyższa cena niż w przypadku urządzeń samozasysających.

Pompa głębinowa 4" z korpusem zewnętrznym ze stali nierdzewnej i wirnikami pływającymi z Norylu

Inną wadą pomp głębinowych jest konieczność wyjmowania ich ze studni w razie awarii. Mimo tego pompy głębinowe bywają wybierane przez wymagających inwestorów w sytuacji, kiedy można też skorzystać z tańszej pompy powierzchniowej. Dlaczego? Rozwiązuje to problem ich hałaśliwej pracy.

W typowych instalacjach w domach jednorodzinnych stosuje się pompy, które potrafią zapewnić po stronie tłocznej ciśnienie około 4 barów (0,4 MPa) przy przepływie 20–30 l/min.

Samozasysająca odśrodkowa pompa powierzchniowa JESX - JEX odpowiednia do użytku domowego

Montowanie pompy o wydajności większej niż rzeczywiście jest potrzebna nie jest konieczne. Grozi to wysysaniem wody ze studni i awaryjnym wyłączaniem urządzenia (zadziała zabezpieczenie przed tzw. suchobiegiem).

Przy małej wydajności studni lepiej wybrać pompę o niewielkim przepływie i zbiornik hydroforowy o dużej pojemności, który będzie pełnił funkcję swoistego bufora umożliwiającego duży pobór wody po stronie instalacji domowej.

 źródło i zdjęcia: EBARA Pompy Polska Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT