Sposoby zapobiegania bakteriom Legionella w instalacjach

W zdrowym ciele zdrowy duch - w przypadku budynków takim duchem są media transportowane przez rury i kanały ciepłej wody użytkowej, ogrzewania i klimatyzacji. Specyficzne środowisko pracy może stanowić pożywkę dla zagrażających ludzkiemu zdrowiu bakterii. Jak zapobiec ich rozwojowi? 

Sposoby zapobiegania bakteriom Legionella w instalacjach

Główną rolą izolacji technicznych instalacji budynkowych jest redukcja strat. W pierwszej kolejności energii, a co za tym idzie - również tych finansowych. Dzieje się to poprzez utrzymywanie zakładanej temperatury medium, czy to ciepłej wody, czy zimnego powietrza, wewnątrz rurociągów i kanałów. To jednak nie wszystko.

Do długoletniego, bezproblemowego funkcjonowania budynku niezbędna jest także ochrona przed szeregiem czynników, na których działanie narażone są instalacje. Zatem za koniecznością doboru właściwej izolacji stoją nie tylko przesłanki ekonomiczne, ale też kwestie higieny i bezpieczeństwa.

Przykładowo, większy spadek temperatury ciepłej wody w instalacjach sprzyja rozwojowi i przenoszeniu przez nie bakterii Legionella - bardzo groźnego dla człowieka drobnoustroju, który według szacunków WHO powoduje nawet sto tysięcy zgonów rocznie. Bakteria rozwija się w temperaturze od 25°C do 45°C, a do ludzkiego organizmu dostaje się przez wdychanie rozpylonych w powietrzu drobinek zanieczyszczonej nią wody. Dlatego podstawową formą zapobiegania pojawieniu się kultur bakteryjnych jest niedopuszczanie do spadku temperatury medium w przypadku instalacji grzewczych i ciepłej wody lub wzrostu - gdy bierzemy pod uwagę rurociągi niskotemperaturowe.

Odpowiednia izolacja zapobiega bakteriom Legionella

Zgodnie z zawartymi w Warunkach Technicznych przepisami dotyczącymi zapobiegania rozwojowi bakterii Legionella, ciepła woda w punktach czerpalnych powinna mieć temperaturę nie niższą niż 55°C. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, aby instalacja spełniała wymagania normowe, powinna być zatem odpowiednio zaizolowana. Ryzyko namnażania się bakterii i strat cieplnych w instalacjach grzewczych można zredukować, stosując np. rozwiązania na bazie wełny kamiennej.

- Oprócz bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych, ten naturalny materiał jest odporny chemicznie i biologicznie, przez co zabezpiecza izolowane konstrukcje przed tworzeniem się środowisk korozyjnych i nie stanowi też pożywki dla mikroorganizmów, drobnoustrojów, pleśni czy grzybów - wyjaśnia Paweł Stankiewicz, ekspert firmy Paroc Polska.

- Inwestorom i profesjonalistom szczególnie polecamy izolacje w formie otulin pokrytych dodatkową powłoką z folii aluminiowej, które są łatwe w montażu i skutecznie utrzymują właściwą temperaturę transportowanego medium, a co za tym idzie - prawidłowe środowisko pracy instalacji - dodaje.

Izolacja rurociągów grzewczych w szpitali. 

Jak optymalnie dobrać izolację?

W przypadku rurociągów z chłodzącymi czynnikami klimatyzacyjnymi lub zimną wodą bardzo ważne jest również zapobieganie kondensacji pary wodnej - tak na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie kanałów. Zjawisko to może bowiem prowadzić do obniżenia efektywności energetycznej, korozji, rozwoju pleśni, grzybów i bakterii, a nawet uszkodzenia instalacji.

Aby tak się nie stało, prawidłowo zaprojektowana i wykonana izolacja utrzymuje temperaturę na powierzchni rurociągów powyżej punktu rosy, czyli temperatury w której skrapla się para wodna. Kluczowy w tym wszystkim jest właściwy dobór parametrów otulin izolacyjnych. W tym pomóc mogą różne bezpłatne programy obliczeniowe od producentów izolacji, które można znaleźć w sieci.

- PAROC Calculus to darmowe i łatwe w obsłudze narzędzie umożliwiające m.in. określenie wielkości strat ciepła z układu, spadku temperatury czy punktu rosy w rurach grzewczych i ciągach wentylacyjnych. Rozwiązanie pozwala wziąć pod uwagę takie czynniki, jak rodzaj izolowanej powierzchni, jej wymiary i materiał, z którego jest wykonana, a także uwarunkowania środowiskowe - temperaturę zewnętrzną czy wilgotność względną - wymienia Paweł Stankiewicz.

- Dobierając różne rodzaje i grubości izolacji termicznej możemy sprawdzić, jakie parametry robocze będzie miała konkretna instalacja - podsumowuje ekspert Paroc Polska.

Montaż otuliny izolacyjnej w rurociągu.

Źródło i zdjęcia: Paroc Polska

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT