Wentylacja grawitacyjna - uwaga na błędy

W artykule przedstawiamy najczęściej popełniane błędy w wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja grawitacyjna - uwaga na błędy

Zbyt słaby nawiew

Z sytuacja taką mamy do czynienie najczęściej, gdy w oknach nie ma nawiewników. Jest to niestety powszechne. Spora część inwestorów - w trosce o pozorne oszczędności na ogrzewaniu, z nich rezygnuje. To duży błąd. Po pierwsze, zgodnie z przepisami, nawiewniki są wymagane w przypadku tego rodzaju grawitacji, po drugie, ich brak powoduje:

  • zaparowywanie szyb okiennych i skraplanie się na nich pary wodnej;
  • zwiększenie wilgoci w łazience, wykraplanie się jej na płytkach, zapach stęchlizny w powietrzu;
  • pojawienie się pleśni na nadprożach, ościeżnicach okiennych, pod parapetami, w narożach pomieszczeń;
  • złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, zmęczenie i trudności z koncentracją.
Nawiewnik okienny
Nawiewniki okienne montuje się w górnej części profilu okiennego. (fot. Aereco)

Brak kanału wywiewnego w garderobie i spiżarni bez okien

W pomieszczeniach tych nawiew powietrza powinny zapewniać kratki lub otwory w dolnej części drzwi, a wywiew - kanał wentylacyjny. Brak wymiany powietrza tam, gdzie przechowuje się produkty żywnościowe, sprzyja ich psuciu się, a w garderobie może powodować zaduch.

Zbyt krótkie kanały wentylacyjne lub za słaby ciąg

Często tak się dzieje w domach parterowych i na poddaszach, gdzie kominy są za krótkie lub mają za długie odcinki poziome, co znacznie osłabia w nich ciąg. Problemowi można zaradzić, montując na wlocie do kanału wentylacyjnego (zamiast kratki) odpowiedni wentylator wyciągowy, wymuszający wystarczająco intensywny ruch powietrza.

Zła praca wentylacji podczas wietrznej pogody

Zdarza się, że intensywnie wiejący wiatr wtłacza powietrze do kominów wentylacyjnych. Rozwiązaniem problemu jest zamontowanie na wylotach kominów wentylacyjnych nasad kominowych.

Niewłaściwe umiejscowienie otworów wywiewnych w kominie

Jeśli otwór wywiewny umieści się wyłącznie po jednej stronie w bocznej ścianie komina, to podczas wiatru zanieczyszczone powietrze może być wtłaczane z powrotem do kanału, powodując odwrócenie ciągu. Aby temu zapobiec, na zakończeniach kanałów wywiewnych (w przeciwległych ścianach komina) wykonuje się otwory wylotowe. Niestety, wówczas trudno zgrupować kilka kanałów w jednym kominie.

Umieszczenie nawiewników w łazience

Zamontowane w oknach lub ścianach mogą powodować wychładzanie wnętrza, co w łazience może być dokuczliwe. Dlatego powietrze do tych pomieszczeń należy doprowadzać nie z zewnątrz, lecz z przyległych pomieszczeń - przez otwory lub podcięcie w dolnej części drzwi. Jeśli okno w łazience ma nawiewnik, to kanał wentylacyjny zasysa przezeń zimne powietrze, zamiast wymuszać napływ ogrzanego - z sąsiednich pomieszczeń, w których nie ma kanałów wywiewnych.

Usytuowanie kanałów wentylacyjnych w ścianach zewnętrznych

Tak umieszczone kanały są narażone na wychładzanie, w efekcie ciąg w nich zanika. Lepiej zaplanować je w ścianach wewnętrznych, a jeśli muszą przebiegać w zewnętrznych, należy koniecznie dobrze je ocieplić.

Podłączenie kilku pomieszczeń do wspólnego kanału wentylacyjnego

Nie tylko nie zapewnia skutecznej wentylacji, ale sprzyja przenikaniu nieprzyjemnych zapachów pomiędzy pomieszczeniami. Właściwym rozwiązaniem są odrębne kanały w każdym z nich.

Umieszczenie kratek wentylacyjnych zbyt nisko

Powinny być sytuowane nie niżej niż 15 cm od sufitu, bo właśnie tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń powietrza (a także gaz ziemny, gdyby w instalacji gazowej pojawiła się nieszczelność).

Niewłaściwe rozmieszczenie kanałów wywiewnych

Do kanałów wywiewnych powietrze napływa zawsze najłatwiejszą drogą, czyli z miejsc, gdzie napotyka najmniejszy opór. Do kanałów wywiewnych zbyt odległych od rejonów, z których mają usuwać zanieczyszczone powietrze, nie będzie ono napływać i wskutek tego pomieszczenia bez kanałów wywiewnych nie będą należycie przewietrzane. Podobnie będzie z pomieszczeniami bez kanałów, które dzielą od tych z kanałami więcej niż dwie pary drzwi. W takich sytuacjach w najbardziej oddalonych wnętrzach trzeba wykonać dodatkowe kanały wywiewne.

Podobny problem może też dotyczyć poddasza, gdzie łazienka znajduje się często blisko schodów, a sypialnie są nieco od niej oddalone. Kanał wywiewny w łazience może wówczas zasysać powietrze nie tak, jak oczekujemy, tj. z sypialni na poddaszu, tylko z dołu, z otoczenia schodów.

Autor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Bartosz

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE