Serwisowanie rekuperatora - tak czy nie?
Odpowiedź na to pytanie jest brzmi: I TAK, I NIE. Prawidłowo wykonany serwis ma na celu upewnienie się, że system działa w sposób prawidłowy i idealnie spełnia swoją rolę. Trzeba przy tym pamiętać, że możliwe jest sprawdzenie tylko pewnych elementów instalacji. Nie jest to możliwe, np. w przypadku kanałów, które już są zalane w stropie.
Serwisowanie rekuperatora jest jednak ważnym kryterium, aby praca instalacji była cały czas efektywna, zaś urządzenie żywotne i niewymagające kosztownych napraw. Gwarantuje też, że powietrze docierające do wnętrz będzie idealnie czyste i bezpieczne dla domowników, czyli zgodnie z tym, jak powinna działać wentylacja mechaniczna. Oczywiście kluczowe znaczenie ma sam montaż instalacji. Inaczej w razie awarii gruntowne naprawy mogą być bardzo trudne do wykonania na etapie użytkowania.
Co obejmuje serwis rekuperacji?
Jedną z głównych czynności wchodzących w zakres takiego serwisowania jest wymiana filtrów. Filtry do rekuperatorów powietrza wyłapują i kumulują zanieczyszczenia, dlatego też mają swoją ograniczoną żywotność. Właśnie z tego powodu zaleca się, aby wymieniać je średnio co pół roku. Częstotliwość ta zależy jednak od kilku czynników, w tym przede wszystkim od pory roku, jak również od tego, gdzie mieszkamy, czy jest to centrum miasta, czy obrzeża. W centrum mocniej brudzą się filtry. Przypomnienia co do zmiany mogą pojawiać się także na ekranie sterownika i nie należy ich ignorować.
Kolejną odpowiedzią na to, czy przegląd i serwis rekuperatora jest konieczny, okazuje się być czynność związana z regulacją instalacji. Taka regulacja jest istotna już na samym początku, aby system działał w sposób niezawodny i wygodny dla domowników. Jeśli okazałoby się, że instalacja jest wykonana nieprawidłowo, to wiązałoby się to z koniecznością m.in. kucia podłogi, czyli sporymi kosztami. Ewentualne korekty mogą polegać natomiast na odkręcaniu i przykręcaniu anemostatu, dzięki czemu do pomieszczeń może docierać mniej lub więcej powietrza.
Co ze szczelnością?
Wiele serwisów on-line podaje, że serwis rekuperacji również ją obejmuje. Jak się jednak okazuje, trzeba sprawdzić ją na samym początku i zrobić to naprawdę dobrze podczas montażu. Jeśli w tym zakresie zostaną popełnione błędy, to również może okazać się, że ich naprawienie będzie bardzo kosztowne.
Jak serwisować rekuperator?
Rekuperatory muszą być także serwisowane w odpowiedni sposób. Kluczowe jest przede wszystkim to, aby takich czynności w okresie gwarancyjnym dokonywali eksperci w swoim fachu, którzy wiedzą, jak powinna działać wentylacja mechaniczna oraz na co zwrócić szczególną uwagę. Posiadają oni także odpowiednie narzędzia, które w przypadku wielu urządzeń są absolutnie niezbędne.
Co istotne, w przeciwieństwie do wielu innych sprzętów, rekuperatory ENSY dostępne w ofercie ECOMAX można łatwo serwisować samodzielnie i serwis ten jest beznarzędziowy. W większości przypadków wszystko zrobimy za pomocą rąk, a wyjątek stanowią jednostki sufitowe. To spora oszczędność dla osób, które nie chcą przepłacać oraz cenią wygodę.
Czy przegląd rekuperacji jest konieczny?
W przypadku ewentualnych usterek kluczowe znaczenie mają dodatkowo części zamienne do rekuperatorów i to, aby były one dopasowane do danego modelu urządzenia oraz wysokiej jakości. Takie komponenty dostępne są również w asortymencie ECOMAX.
Kolejną kwestią jest regularność przeglądów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest ona kluczem do tego, aby instalacja działała w sposób prawidłowy i gwarantowała domownikom komfort. Najlepiej, by było to raz na pół roku, co pozwoli zachować instalację w dobrym stanie.
Jak widać odpowiedź na pytanie, czy serwis rekuperatora jest konieczny nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jest on niezbędny, jednak absolutnym priorytetem jest prawidłowy montaż już na samym początku, co wynika z tego, że ewentualne zmiany na etapie użytkowania mogą być trudne do wykonania.
Źródło i zdjęcie: ECOMAX
Komentarze