Nawiewniki w systemach wentylacji mechanicznej

Dla energooszczędnego funkcjonowania mechanicznej wentylacji wywiewnej z wydajnością zdefiniowaną przez projektanta, niezbędne jest użycie nawiewników. Tradycyjne metody, takie jak otwieranie okien czy mikrowentylacja, nie zapewniają bowiem stałych i powtarzalnych parametrów przepływu powietrza.

Nawiewniki w systemach wentylacji mechanicznej

Do systemów wentylacji mechanicznej wywiewnej szczególnie przydatne są nawiewniki automatyczne reagujące na różnicę ciśnień, utrzymujące stały napływ powietrza.

Pełnią one tu funkcję automatycznych stabilizatorów przepływu równoważących cały system wentylacji, podobnie do zaworów termostatycznych przy centralnym ogrzewaniu.

Ich unikalne cechy szczególnie widać w budynkach wysokich, gdzie do jednego kanału wentylacyjnego podłączone są pomieszczenia na różnych piętrach (praktycznie wszystkie budynki wzniesione w technologii wielkiej płyty)

W celu usprawnienia wentylacji grawitacyjnej na szczycie tego kanału należy zainstalować wentylator. Pojawia się jednak problem wydajności na poszczególnych piętrach ponieważ wentylator najbardziej wspomaga wentylację grawitacyjną na górnych piętrach, a najmniej na dolnych. Należałoby zatem przymykać nawiewy na górze a otwierać na dole.

Wspomniany nawiewnik jest idealny do tego zadania. Robi to automatycznie uwzględniając w dodatku wpływ wiatru oraz temperatury powietrza na zewnątrz (oba te czynniki mają wpływ na wydajność wentylacji grawitacyjnej, która przy wentylacji mechanicznej wywiewnej, w powyższym przykładzie, nie została "wyłączona").

Wentylacja pracuje wtedy z właściwą wydajnością przy maksymalnej oszczędności energii cieplnej.


Źródło i zdjęcia: Brevis

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT