Dlaczego wentylacja bez nawiewnika nie będzie dobrze działać?

Najprościej rzecz ujmując wentylacja to cyrkulacja powietrza pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Aby świeże powietrze z zewnątrz zastąpiło zużyte, niezbędna jest siła napędowa całego systemu.

Dlaczego wentylacja bez nawiewnika nie będzie dobrze działać?

Wentylacja grawitacyjna

W wentylacji grawitacyjnej, określaną też naturalną, tą siłą jest różnica gęstości ciepłego i zimnego powietrza. Ciepłe powietrze w pomieszczeniu jest lżejsze, tym samym ma mniejszą gęstość od zimnego powietrza na zewnątrz.

Zimne czyli cięższe powietrze wypiera powietrze ciepłe, które unosząc się wylatuje przez kratki wywiewne do pionów wentylacyjnych. Wydajność wentylacji grawitacyjnej zależy także od różnicy temperatur i warunków atmosferycznych, co niestety jest wadą.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja mechaniczno wywiewna

Działanie wentylacji mechanicznej wywiewnej jest podobne. Identycznie jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej, świeże powietrze wlatuje do pomieszczenia przez nawiewniki, a zużyte usuwane jest przez kratki wywiewne.

Różnicę stanowi wymuszenie ciągu zasilanymi elektrycznie wentylatorami. Takie rozwiązanie gwarantuje sprawną pracę systemu oraz lepszą wydajność wentylacji co zatem idzie jest często wykorzystywane w nowym budownictwie.

Wentylacja mechaniczno wywiewna

Wentylacja hybrydowa

W wentylacji hybrydowej ciąg wytwarzany przez działanie wentylacji grawitacyjnej jest wspierany przez wentylatory. Dlatego przy odpowiednich  warunkach wentylacja grawitacyjna pracuje samodzielnie, ale w momencie zatrzymania czy słabej pracy włącza się wentylator, wspomagający ciąg.

Największą zaletą wentylacji hybrydowej jest jej praktycznie bezgłośne działanie – wentylatory są niskoobrotowe w przeciwieństwie do wentylatorów wentylacji mechanicznej wywiewnej.


Wentylacja hybrydowa

Podsumowując by wentylacja grawitacyjna, mechaniczno wywiewna czy hybrydowa działały bez zarzutu niezbędny jest stały napływ powietrza z zewnątrz. W przypadku wentylacji mechanicznej wywiewnej niezwykle ważne jest sterowanie automatyczne, utrzymujące stały napływ powietrza.

Nawiewniki pełnią wtedy rolę stabilizatorów przepływu, równoważących cały system wentylacji, jednocześnie gwarantując wydajną pracę przy maksymalnej oszczędności energii cieplnej.

źródło i zdjęcie: Brevis

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE