Jak nawiewniki wpływają na ograniczenie alergenów?

Niemal każdy z nas przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną podczas swojego życia. Liczba substancji wywołujących alergię zwiększa się z każdym rokiem, podobnie jak liczba chorych. Jak ograniczyć wpływ alergenów na zdrowie przy pomocy nawiewników?

Jak nawiewniki wpływają na ograniczenie alergenów?

Alergia to nieprawidłowa, nadwrażliwa odpowiedź układu immunologicznego na oddziaływanie obcych substancji, zwanych alergenami. Same czynniki środowiskowe wywołujące alergię zazwyczaj nie są szkodliwe, ale układ odpornościowy chorego rozpoznaje w nich zagrożenie i wywołuje reakcję, która ma na celu neutralizację i wydalenie alergenów z organizmu. Ta reakcja to właśnie objawy alergii.

Reakcje alergiczne w zależności od alergenu mogą przybrać różnorodne formy: począwszy od nieżytu nosa, zapalenia spojówek, świądu, napadów kichania i trudności w oddychaniu, przez wypryski i bąble skórne, aż do wstrząsu anafilaktycznego, a w skrajnych przypadkach - zgonu. Objawy dotykają zazwyczaj jednego narządu lub zespołu tkanek, najczęściej są to: nos, oczy, skóra, drogi oddechowe i pokarmowe.

Alergia, choć w większości przypadków nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka, to poprzez swoje uciążliwe objawy znacząco pogarsza jakość i komfort życia. Istnieje kilka metod leczenia alergii - m. in.: immunoterapia (odczulanie) oraz stosowanie leków umożliwiających zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości reakcji alergicznych. Metodą najczęściej polecaną alergikom jest nadal usunięcie alergenu z otoczenia chorego. Niestety w przypadku uczulenia na pyłki roślin unikanie alergenu jest znacznie utrudnione.

Ważne jest właściwe przygotowanie do sezonu pylenia - w tym celu warto zapoznać się z kalendarzem pyleń.

W Polsce sezon pylenia roślin zaczyna się zazwyczaj już w styczniu i trwa nawet do listopada. Największe stężenie pyłków utrzymuje się od maja do września, mimo to reakcje alergiczne mogą występować przez cały rok. Najbardziej uciążliwe dla alergików są pyłki traw, brzozy i bylicy.

Wielkości pyłków tych i innych roślin mieszczą się przeważnie w przedziale od 5 do 100 μm, natomiast zdecydowana większość mierzy około 40 μm. Dla porównania cząsteczki smogu mogą mierzyć zaledwie 0,1 μm, zatem pyłki roślin znacznie lepiej poddają się filtracji. I tu pojawia się prosty sposób na wyczekiwaną ulgę od alergii podczas przebywania w domu.

Filtr antysmogowy i antyalergiczny wyłapuje cząstki o wielkości zaledwie 0,5 μm, czyli aż 10 razy mniejsze od najdrobniejszych pyłków. Skuteczność filtracji dla pyłków, których wielkość oscyluje wokół 40 μm jest niemal stuprocentowa.

Zastosowanie antyalergicznego filtra powietrza jest więc najprostszą i jednocześnie najbardziej uniwersalną metodą na ochronę przed dokuczliwymi objawami alergii w pomieszczeniach, w których na co dzień spędzamy najwięcej czasu. Jednocześnie pochłania to, co nam szkodzi i umożliwia optymalne “wietrzenie” bez otwierania okien. W ten sposób skutecznie ogranicza ekspozycję chorego na działanie alergenów. Zastosowanie filtra spowalnia również namnażanie się roztoczy kurzu domowego.

Co ile wymieniać filtry powietrza?

Filtry antysmogowe i antyalergiczne Brevis dzielą się na trzy kategorie: Standard, Węglowy i Select. Filtr Standard dołączamy w zestawie do każdego nawiewnika antysmogowego i antyalergicznego. O ile w przypadku zanieczyszczeń powietrza klasyfikacja filtrów ma ogromne znaczenie, to w przypadku alergenów parametry filtracji pyłów mniejszych niż 10 μm i 2,5 μm nie są aż tak istotne. Większość pyłków mierzy około 40 μm, więc skuteczne ograniczenie ich przepływu nie stanowi wyzwania nawet dla podstawowych filtrów powietrza.

Wymianę filtrów powietrza rekomendujemy dwa razy w roku. Najlepiej przed i po zakończeniu sezonu grzewczego. Na jesień - przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, gdy w powietrzu zaczynają pojawiać się zanieczyszczenia mniejsze niż 10 μm i 2,5 μm warto postawić na dokładniejszą filtrację Select. Natomiast na wiosnę - po zakończeniu sezonu grzewczego można śmiało zamienić filtr Select na filtr Standard, który z łatwością poradzi sobie z większymi alergenami.

Źródło i zdjęcia: Brevis

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT