System Fjord – alternatywa dla rekuperacji

Fjord to system wentylacji przeznaczony do wykorzystywania w budownictwie jednorodzinnym. Wyjaśniamy różnice i podobieństwa pomiędzy systemem Fjord a systemami wyposażonymi w rekuperatory. Opisujemy, jakie są zalety systemu wentylacyjnego Fjord oraz jakie są koszty eksploatacji.

System Fjord – alternatywa dla rekuperacji

Czym Fjord różni się od rekuperacji?

Zacznijmy od tego, co mają wspólnego. Zarówno System Fjord, jak i systemy z rekuperatorami to rozwiązania wentylacyjne, których głównym celem jest utrzymanie optymalnej i sterowanej cyrkulacji powietrza w budynku. Obydwa typy systemów dostosowują swoją pracę do aktualnych potrzeb użytkowników, efektywnie obniżając zużycie energii i tym samym redukując koszty.

Ale co stanowi o ich różnicy? Kluczowa jest metoda, w jakiej oba systemy realizują swoją funkcję. Rekuperatory umożliwiają częściowe odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego, natomiast System Fjord z precyzją kontroluje objętość i dystrybucję powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

System Fjord, wykorzystując bezprzewodowe czujniki wilgotności (RH) i CO2, które ciągle monitorują wilgotność względną oraz stężenie dwutlenku węgla, dynamicznie dostosowuje pracę systemu wentylacyjnego. To pozwala na zachowanie optymalnej jakości i ilości powietrza wewnątrz pomieszczeń, jednocześnie minimalizując zużycie energii.

Nawiewniki systemu Fjord.

Zalety systemu wentylacyjnego Fjord

Podobnie jak w przypadku rekuperacji System Fjord oferuje wysoką skuteczność wymiany powietrza, filtrację, wysoką izolacyjność akustyczną, cichą pracę oraz możliwość free-coolingu.

  • Wysoka skuteczność wymiany powietrza – dzięki stałoprądowemu silnikowi DC i niezwykle wydajnym nawiewnikom powietrza, System Fjord oferuje wysoką skuteczność wymiany powietrza.
  • Filtracja powietrza – i to nie byle jaka, bo nawet w klasie F7. System Fjord filtruje 100% powietrza, które przedostaje się do wnętrza. Wymiana filtrów powietrza w nawiewnikach Systemu Fjord jest prosta i intuicyjna. Nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i można ją wykonać samodzielnie.
  • Wysoka izolacyjność akustyczna – system Fjord wyposażony w nawiewniki Puro osiąga tłumienie akustyczne na poziomie 57 dB. To oznacza, że nawiewnik praktycznie nie wpływa na izolacyjność przegród zewnętrznych, jakby go tam wcale nie było.
  • Cicha praca – nie tylko izolacyjność akustyczna od dźwięków zewnętrznych, ale też cicha praca samego Systemu.
  • Możliwość free-coolingu – w czasie letnich upałów System Fjord chłodzi budynek nocnym powietrzem zewnętrznym, dbając o komfortowy sen domowników. Systemy wyposażone w rekuperatory również mają tę funkcję, ale w tym przypadku sytuacja nieco się komplikuje. Usuwając ciepłe powietrze z pomieszczenia, system rekuperacji ogrzewa powietrze na zewnątrz. Konieczne jest wówczas zastosowanie dodatkowego kanału w centrali wentylacyjnej, co umożliwia pominięcie odzysku ciepła.
Sterowanie systemem Fjord.

System Fjord – dodatkowe korzyści

Na wstępie warto zaznaczyć, że problemem są nieczyszczone kanały, w których akumulują się rozmaite zanieczyszczenia. To one stają się siedliskiem dla bakterii i pleśni.

Takie warunki mogą skutkować wydzielaniem nieprzyjemnych zapachów, obniżeniem wydajności systemu wentylacyjnego i wzrostem kosztów związanych z jego użytkowaniem, spowodowanym dodatkowym obciążeniem systemu.

W przypadku Systemu Fjord, układ dystrybucji powietrza jest o wiele mniej złożony. Jedynymi kanałami są tutaj kanały wywiewne, które odprowadzają zużyte powietrze na zewnątrz, eliminując potrzebę ich czyszczenia.

System Fjord oprócz regularnej wymiany filtrów nie wymaga dodatkowych prac serwisowych. Co więcej, koszty zakupu, instalacji, a przede wszystkim eksploatacji tego systemu, są znacząco niższe.

Wentylator systemu Fjord.

Niższe koszty eksploatacji – to znaczy jakie?

Przy założeniu stałej efektywności wentylacji na poziomie 250 m³/h, możliwe do osiągnięcia oszczędności energetyczne mogą sięgnąć około 5000 kWh, co przekłada się na sumę w przybliżeniu 700 zł, biorąc pod uwagę powszechnie stosowane w Polsce ogrzewanie gazowe.

System wentylacyjny wyposażony w wymiennik ciepła pozwala na redukcję kosztów o około 70% wspomnianej kwoty, co daje w przybliżeniu 200 zł oszczędności. W porównaniu, System Fjord umożliwia obniżenie wydatków o około 50%, co oznacza zmniejszenie kosztów do około 350 zł.

Biorąc pod uwagę pięciomiesięczny sezon grzewczy, różnica w oszczędnościach wynosi tylko 150 zł i nie jest wystarczająca, aby w przewidywalnym czasie pokryć znacznie wyższe koszty instalacji i użytkowania systemu z rekuperatorem.

Jeżeli jesteś zainteresowany uzyskaniem dodatkowych informacji o systemie wentylacyjnym Fjord, zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 12 425 31 64 lub wysłania zapytania na adres e-mail: info@brevis.com.pl. Eksperci chętnie rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.


źródło i zdjęcia: Brevis

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT