Frapol SCADA – zarządzanie systemami HVAC

W celu efektywnego zarządzania systemem HVAC, kluczowym dla energetyki wielu budynków, warto sięgnąć po funkcjonalne rozwiązania systemu SCADA. Są one dostępne w pakiecie z centralami wentylacyjnymi wyposażonymi w automatykę marki Frapol.

Frapol SCADA – zarządzanie systemami HVAC

Sposób pracy systemu klimatyzacyjno-wentylacyjnego, jeśli jest prawidłowy i dostosowany do potrzeb użytkownika, bezpośrednio przekłada się na zużycie energii przez cały budynek.

Monitorowanie sposobu pracy central wentylacyjnych zazwyczaj ogranicza się do zainstalowania lokalnych paneli operatorskich czy zadajników trybów pracy, zlokalizowanych w wygodnym dla użytkownika miejscu.

W obiektach wyposażonych w centralny system zarządzania (BMS), automatyka central wentylacyjnych podlega integracji z systemem nadrzędnym. W ten sposób powstaje doskonałe narzędzie do prowadzenia bieżącego nadzoru nad poprawnością pracy systemu HVAC i instalacji współpracujących.

Niestety, zazwyczaj jest to też rozwiązanie zwiększające koszty inwestycyjne.

Wizualizacja pracy jednej z kilku central wentyalcyjnych podłączonych do systemu Frapol SCADA.

Jak działa system SCADA?

Centrale wentylacyjne są połączone do jednego, centralnego panelu operatorskiego, który jest fizycznie zainstalowany w obiekcie. Użytkownik ma możliwość lokalnego sterowania wszystkimi centralami wentylacyjnymi, które do systemu zostały podłączone.

W efekcie można zrezygnować z codziennego obchodu obiektu w celu dostosowania trybu pracy central do aktualnych potrzeb użytkownika i obiektu budowlanego lub oceny poprawności ich pracy. Frapol SCADA pozwala na  sterowanie i monitoring pracy całego systemu HVAC w formie zdalnej w szybki i wygodny sposób.

Lokalny panel operatorski, stanowiący część systemu SCADA, po podłączeniu do sieci internetowej może być obsługiwany w sposób zdalny, poprzez bezpieczne łącze VPN. Co ważne, system SCADA może być dostarczony także w formie całkowicie dostosowanej do obsługi zdalnej.

Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu:

  • technologii cloud-HMI;
  • modułów telemetrycznych FraNET.

Użytkownik może zdecydować o wariancie wykonania panelu operatorskiego, a nawet standardzie wizualizacji danych, który może zostać całkowicie dostosowany do potrzeb inwestycji.

Monitoring pracy centrali wentylacyjnej przez moduł telemetryczny FraNET.

Serwis przez Internet

System SCADA wpływa pozytywnie na wygodę codziennego sterowania systemem klimatyzacyjno-wentylacyjnym oraz poprawę efektywności energetycznej całego budynku. To także doskonałe narzędzie do prowadzenia szybkiej diagnostyki zdalnej urządzeń.

Instalując system SCADA, serwis producenta ma możliwość szybkiego połączenia się z infrastrukturą obiektu w celu zweryfikowania przyczyn zakłócenia pracy systemu i udzielenia zdalnego wsparcia.

Rozwiązanie minimalizuje czas postoju urządzeń HVAC, który nierzadko oznacza wyłączenie z użytkowania podległej mu sekcji obiektu lub technologii (np. linii produkcyjnej) w nim funkcjonującej.

SCADA pozwala wyeliminować koszty nadmiarowych wizyt serwisowych, poprzez wskazanie natury problemu użytkownikowi lub służbom technicznym obiektu całkowicie zdalnie.

Ekran diagnostyki systemu HVAC – zapis danych aktualnych, historycznych i raportowanie zdarzeń diagnostycznych.

Integracja z systemami nadrzędnymi

Sterowniki Frapol zapewniają daleko idące możliwości integracji z systemami nadrzędnymi wielu producentów poprzez kilka ustandaryzowanych protokołów komunikacyjnych. Rozważasz implementacje systemu BMS w ramach swojego projektu? Integracja z urządzeniami Frapol z pewnością będzie możliwa.

Alternatywnie porównaj koszty inwestycyjne: Frapol SCADA <-> BMS i podejmij świadomą decyzję.

Zalety systemu SCADA:

  • wygodne zarządzanie trybami pracy central wentylacyjnych;
  • stały zapis trendów pracy, parametrów powietrza czy wybranych instalacji współpracujących, monitoring anomalii systemu HVAC;
  • zdalne wsparcie diagnostyczne Producenta;
  • sterowanie z dowolnego miejsca na świecie;

System SCADA to oszczędność kosztów poprzez:

  • efektywne dostosowanie sposobu pracy systemu HVAC i instalacji współpracujących do stale zmieniających się potrzeb budynku i jego użytkowników - efekt w skali bilansu energetycznego całego budynku;
  • brak nadmiarowych wizyt serwisowych;
  • mniejsze koszty inwestycyjne względem rozbudowanych systemów BMS.

 

źródło i zdjęcia: FRAPOL

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT