W skład zestawu wyrobów FRANEC RC wchodzą następujące elementy składowe:
- rewersyjne jednostki napowietrzające FRANEC RC w czterech wariantach wykonania;
- tablice sterowania różnicowania ciśnień TSRC;
- tablica sterowania ręcznego różnicowania ciśnień TSRRC;
- tablica regulatora różnicowania ciśnień FRAREG;
- tablica wizualizacji różnicowania ciśnień WRC24 lub WRC 230;
- przetworniki ciśnienia;
- moduł FRABUS-F składający się z przetwornika ciśnienia wraz z modułem komunikacyjnym;
- moduł FRABUS-FP składający się z przetwornika ciśnienia wraz z modułem komunikacyjnym dostosowany do bezpośredniej współpracy z systemem SAP w miejscu aplikacji;
- elementy uzupełniające / współpracujące, między innymi przepustnice regulacyjne, przepustnice układów podwójnej czerpni, siłowniki obrotowe, siłowniki liniowe klap dymowych, czujki dymu.
Jakie cechy wyróżniają system FRANEC RC?
Cechy systemu oddymiającego FRANEC RC:
- duży zakres wydatków aż do 72000 m3/h przy niskim zapotrzebowaniu na moc elektryczną - 18,5 kW,
- silniki wentylatorów klasy IE3,
- możliwość zastosowania układu w systemie rozproszonym,
- możliwość pracy rewersyjnej dedykowana dla obiektów wysokościowych,
- najwyższa niezawodność i najszybszy czas reakcji dzięki sterownikowi PLC SAIA,
- dostępny w modelu Revit,
- układ nie wymaga regulacji, odporny na zakłócenia,
- możliwość wykorzystania w celu poprawnej pracy instalacji oddymiającej klatkę schodową,
- kompatybilny z systemami BMS i ideą przemysłu 4.0.,
- badania przeprowadzone wg najnowszych norm i standardów w laboratorium ITB.
Jakie funkcje pełni system FRANEC RC?
Zestaw wyrobów do różnicowania ciśnienia w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła FRAPOL FRANEC RC produkowany jest w oparciu o ITB-KOT-2019/1124 wyd. 2. Każdy projekt jest indywidualny, wykonywaniu w oparciu o dostępną wiedzę techniczną zawartą w normach branżowych oraz wytycznych technicznych. Prawidłowy projekt oraz wykonany zgodnie z nim, skonfigurowany i uruchomiony na obiekcie system oparty o zestaw FRANEC RC, jest gwarantem poprawnego zabezpieczenia pionowych oraz poziomych dróg ewakuacyjnych na wypadek pożaru.
Doprowadzenie powietrza do przestrzeni chronionej nadciśnieniowo może być realizowane wykorzystaniem pojedynczego punktu nawiewnego, jak również nawiewu wielopunktowego. Regulator kontrolujący pracę przetwornicy częstotliwości i siłownika przepustnicy regulacyjnej powoduje, iż nie ma konieczności stosowania mechanicznych klap nadmiarowo-upustowych jako elementów służących do regulacji ciśnienia. Powyższa zmiana ilości dostarczanego powietrza jest realizowana poprzez zastosowanie przetwornicy częstotliwości (falownika), sterującej wydajnością wentylatora poprzez zmianę obrotów silnika wentylatora nawiewnego.
Dla budynków wysokościowych o określonych parametrach budowlanych podczas projektowania należy również uwzględnić rozwiązania techniczne pozwalające na uzyskanie krytycznych parametrów systemu zabezpieczenia przed zadymieniem, pomimo wpływu efektu kominowego w warunkach zimowych oraz letnich. System oparty o zestaw FRANEC RC daje możliwość wykorzystania jednostek nawiewnych pracujących w trybie rewersyjnym do redukcji nadciśnienia panującego w przestrzeni chronionej. W niektórych przypadkach analogiczny efekt jest możliwy do osiągnięcia poprzez zastosowanie przepustnicy upustowej sterowanej poprzez tablicę FRAREG.
Dla obiektów budowlanych, dla których przepisy dopuszczają zastosowanie systemu oddymiania pionowych dróg ewakuacyjnych, a istnieją przesłanki techniczne, iż może ono być nieskuteczne, np. z uwagi na efekt kominowy wynikający z wysokości obiektu, jest możliwość zastosowania systemu z wykorzystaniem zestawu FRANEC RC w celu zagwarantowania poprawnej pracy instalacji oddymiającej klatkę schodową. Efekt ten uzyskujemy poprzez regulację, indywidualnego dla obiektu, nadciśnienia w klatce schodowej gwarantującego odpowiedni przepływ na klapie dymowej, niezależnie od zmian w układzie hydraulicznym klatki. Ponadto klapa dymowa może być zasilana bezpośrednio z zestawu FRANEC RC co redukuje skomplikowanie systemu.
Źródło i zdjęcie: FRAPOL
Komentarze