Rozdzielacze i grupy mieszające wodnego ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe jest często stosowane w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, a także w obiektach użyteczności publicznej, przede wszystkim ze względu na równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, zapewnienie wyższej wilgotności względnej oraz oszczędności energii i estetykę wnętrza. Ważnymi elementami takiego systemu grzewczego są odpowiednie rozdzielacze i grupy mieszające.

Rozdzielacze i grupy mieszające wodnego ogrzewania podłogowego

Rozdzielacze mosiężne

Rozdzielacze mosiężne rozdzielają poszczególne pętle ogrzewania podłogowego. Z oferty Ferro można wybrać przede wszystkim rozdzielacze serii RO 1”. Zestawy składają się z dwóch belek rozdzielacza pozwalających na podłączenie od 2-ch do 11-tu pętli. Oprócz tego w skład zestawu wchodzą zawory odcinające oraz nyple G1/2 x G3/4 na belce zasilającej i powrotnej, automatyczny zawór odpowietrzający higroskopijny G1/2 (dwie sztuki), a także kurki: spustowy G1/2 (dwie sztuki), kulowy z półśrubunkiem G1 (dwie sztuki) oraz korek G1 (dwie sztuki). Zestaw zawiera komplet uchwytów stalowych.

Dostępne są również rozdzielacze typu RZ 1”, które - w porównaniu z zestawem RO 1” - dodatkowo mają zawory termostatyczne na belce powrotnej, wyposażone w pokrętła do ręcznej regulacji. Jest przy tym możliwe podłączenie głowicy termoelektrycznej. Ponadto można zastosować rozdzielacze z zaworami odcinającymi i bez zaworów odcinających na belkach.

Fot. 1. Rozdzielacz typ RZ'' (Ferro).

Fot. 1.

Grupy mieszające

Z rozdzielaczami firmy Ferro współpracują grupy mieszające - GM40GPA, GM60GPA. Zaletą urządzeń tego typu jest przede wszystkim uniwersalność zastosowania, bowiem grupy mieszające współpracują ze wszystkimi rozdzielaczami o rozstawie belek 210 mm, zapewniając precyzyjną i łatwą regulację. Na kompletną grupę składa się czterodrogowy zawór termostatyczny Rp3/4, który umożliwa regulację w zakresie od 25°C do 50°C, a także pompa elektroniczna, termometr 0-80°C oraz odpowietrznik ręczny.

Fot. 2. Grupa mieszająca (Ferro).

Fot. 2.

Pompy sterowane elektronicznie

Pamiętajmy, że prezentowane grupy mieszające bazują na pompach elektronicznych, które od tradycyjnych urządzeń wyróżnia przede wszystkim energooszczędność. Z uwzględnieniem odpowiedniego trybu pracy pompa może mieć zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet dwa do pięciu razy mniejsze w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, a zapewniają taką samą wysokość podnoszenia. W ciągu około dwóch lat pracy powinna zwrócić się różnica w koszcie zakupu pomiędzy pompą ze sterowaniem elektronicznym a ze sterowaniem tzw. manualnym.

W pompach elektronicznych wykorzystuje się sterownik mikroprocesorowy, który odpowiada za analizowanie parametrów i warunków pracy. W zależności od potrzeb konkretnej instalacji dobierana jest nie tylko wydajność, ale i moment obrotowy pompy, a co za tym idzie, zużycie energii elektrycznej. Do dyspozycji użytkownika jest potencjometr pozwalający na bezstopniowe regulowanie wydajności pompy i wysokości podnoszenia, co również przekłada się na odpowiednio mniejsze zużycie energii.

Wybór poszczególnych elementów układu wodnego ogrzewania podłogowego zależy przede wszystkim od potrzeb użytkowników i wymogów technicznych instalacji. W przypadku rozdzielaczy bierze się pod uwagę ilość pętli ogrzewania podłogowego. Z kolei wybierając grupę mieszającą, należy przeanalizować przede wszystkim wydajność pompy. W nowoczesnych instalacjach grzewczych i c.w.u. montuje się pompy sterowane elektronicznie.

tekst i zdjęcia: Ferro
oprac.: Agnieszka Zygmunt

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT