Fotowoltaika do podgrzewania wody użytkowej - czy się opłaca?

Najpowszechniejszym zastosowaniem instalacji PV jest pozyskiwanie ekologicznej energii, dzięki której można zasilać domowe sprzęty elektryczne. Możliwości fotowoltaiki są jednak większe. Prąd uzyskany ze słońca może również podgrzewać wodę użytkową. Dowiedz się, jak działa taka instalacja.

Fotowoltaika do podgrzewania wody użytkowej - czy się opłaca?

Zastosowanie paneli PV i kolektorów słonecznych

Jeśli jesteś jedną z tych osób, dla których panele fotowoltaiczne (słoneczne) są tym samym, co panele solarne, to zanim sprawdzisz różne zastosowania fotowoltaiki, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami na start.

Zarówno jedna, jak i druga technologia wygląda podobnie, w obu przypadkach montowana jest na dachu. Jednak sposób działania oraz wykorzystania jest różny. Panele słoneczne służą przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, dzięki czemu mogą zasilać m.in. sprzęty domowe.

Natomiast głównym zadaniem kolektorów słonecznych jest ogrzewanie wody, stanowią wsparcie dla bojlerów elektrycznych, czy kotłów.

Czy konieczny jest montaż obu instalacji, aby zaprojektować w pełni energooszczędny dom? Nie, ponieważ z pomocą paneli fotowoltaicznych można również podgrzewać wodę użytkową. Jakie są tego zalety?

Zalety ogrzewania wody fotowoltaiką

Grzanie wody użytkowej z pomocą paneli słonecznych jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Sprawdza się najlepiej wtedy, gdy do grzania wody używasz bojlera elektrycznego, przepływowego podgrzewacza, czy innego urządzenia wymagającego podłączenia do prądu.

Najważniejszą korzyścią podgrzewania wody fotowoltaiką są duże oszczędności, mogące wynosić nawet kilka tysięcy w skali roku. Kolejną zaletą jest uniwersalność – zasilasz domowe sprzęty i zapewniasz stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. W ten sposób możesz też ogrzewać dom lub, dzięki wiatom fotowoltaicznym, ładować samochody elektryczne.

A jak to wygląda w porównaniu do kolektorów słonecznych? Panele fotowoltaiczne, w przeciwieństwie do solarnych, nie wymagają doprowadzenia do prądu, są zasilane energią elektryczną, którą same wytwarzają.

Mają szersze zastosowanie (służą i do produkcji prądu, i ogrzewania wody), a przy tym cała instalacja jest mniej skomplikowana, co sprawia, że jej awaryjność jest znacznie mniejsza.

Tutaj warto jeszcze zaznaczyć, że instalacja PV działa bezproblemowo przez cały rok, a w przypadku paneli solarnych problem może pojawiać się latem, gdy często występuje nadmiar mocy skutkujący zagotowaniem się substancji krążącej w systemie.

Natomiast, czy to oznacza, że zawsze fotowoltaika będzie lepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości budynku, dlatego zawsze zachęcamy do tego, aby projekt energooszczędnego domu wykonać z pomocą specjalistów. I z OEM Energy możesz dobrać najbardziej efektywną technologię.

Jak wybrać zestaw do grzania wody?

Jeśli zastanawiasz się, czy panele fotowoltaiczne zapewniające grzanie wody działają inaczej, niż te, które służą do zasilania sprzętów, to odpowiedź jest prosta i brzmi: nie. Panele słoneczne produkują prąd, który, poprzez instalację, trafia do bojlera lub innego urządzenia podgrzewającego wodę, i tym samym umożliwia jego działanie.

Kluczową kwestią jest tak naprawdę odpowiednie dobranie zbiornika pod względem pojemności oraz dodatkowych funkcjonalności, jak termostat zapobiegający zagotowaniu ciepłej wody użytkowej. Aby ułatwić wybór odpowiedniej instalacji, przygotowaliśmy kilka praktycznych informacji.

Co wchodzi w skład zestawu do podgrzania wody?

Taka instalacja niewiele różni się od klasycznej. Zawiera:

  • panele PV - ich ilość dobiera się w zależności od potrzeb, tego, w jaki sposób fotowoltaika będzie wykorzystywana;
  • inwerter - zamienia prąd stały na prąd zmienny;
  • przetwornicę napięcia - wykorzystuje się ją do zasilania grzałek, a jeśli jest dodatkowo wyposażona w funkcję MPPT, automatycznie dopasowuje się do mocy grzałki, zwiększając wydajność fotowoltaiki (popularną na rynku przetwornicą jest model Eco Solar Boost MPPT).

Oprócz tego zależy zakupić okablowanie oraz elementy niezbędne do montażu i podłączenia instalacji.

Zestaw fotowoltaiczny on-grid czy off-grid?

Przed zakupem instalacji PV, musisz zdecydować, czy wybierasz zestaw fotowoltaiczny on-grid, czy off-grid. W dużym skrócie wyjaśniamy, że fotowoltaika on-grid musi być podłączona do sieci energetycznej. Gdy występuje zbyt duża produkcja prądu w stosunku do potrzeb gospodarstwa, jest on wysyłany do sieci (można go „odebrać”, ale wyłącznie w 80%).

Natomiast instalacja off-grid wyposażona jest we własny magazyn energii. Nie jest podłączona do sieci energetycznej, nadwyżki prądu są przechowywane. I w sytuacji, gdy panele słoneczne służą również do ogrzewania wody, najczęściej zaleca się właśnie to rozwiązanie.

Jednocześnie jego minusem jest to, że należy dodatkowo zakupić akumulatory, które umożliwią sprawne działanie systemu nawet wtedy, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu.

Jaka moc paneli do grzania wody użytkowej?

Jaką moc paneli wybrać? To zależy od zastosowania fotowoltaiki. Jeśli ma służyć wyłącznie do podgrzewania wody, wystarczy kilka modułów o mocy nie większej niż 280 W w przypadku paneli polikrystalicznych i 415 W, gdy dotyczy to paneli monokrystalicznych. Natomiast moc całego zestawu to najczęściej 4 kW.

Moc modułów, a także ilość paneli zwiększy się, jeśli oprócz tego chcesz pozyskanym w ten sposób prądem zasilać sprzęty elektryczne lub ogrzewać dom. Wtedy instalację dobiera się do realnych potrzeb budynku (w przypadku budynków już istniejących, pod uwagę bierze się rzeczywiste rachunki za prąd).

Czy taka instalacja się opłaca?

Podsumowując - czy to się opłaca? Zdecydowanie tak, zwłaszcza w budynkach, w których woda podgrzewana jest za pomocą prądu. Zestaw fotowoltaiczny może być też dobrą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych, a także zastąpić mniej uniwersalne kolektory słoneczne.

Najważniejsze jest zaprojektowanie całej instalacji tak, aby była efektywna i wydajna, zgodnie z potrzebami oraz sposobem wykorzystania. Firma OEM Energy może pomóc dobrać moc paneli, a także pozostałych urządzeń oraz wykonać prawidłowy montaż. Zgłoś się po więcej informacji.

Sprawdź także zestaw solarny do grzania wody znajdujący się w ofercie firmy OEM Energy.

 

źródło: OEM Energy

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT