Jak dobrać grzejnik do instalacji niskotemperaturowej?

Aby kontrolować zużycie energii cieplnej, czasami konieczna jest wymiana źródła ciepła oraz grzejników. Do współpracy z pompami ciepła oraz kotłami kondensacyjnymi niezbędne są grzejniki zdolne do efektywnej pracy w niskiej temperaturze czynnika grzejnego. Jak wybrać odpowiedni model?

Jak dobrać grzejnik do instalacji niskotemperaturowej?

Jakie cechy powinny mieć grzejniki do instalacji niskotemperaturowych?

Podstawowe cechy, którymi powinien wyróżniać się grzejnik przeznaczony do pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego, to:

  • duża powierzchnia wymiany ciepła,
  • emisja ciepła poprzez konwekcję i promieniowanie,
  • możliwość wspomagania cyrkulacji powietrza przez wentylator.
  • niska masa takiego grzejnika wraz z wodą (mała pojemność wodna).

Ostatni atut szczególnie przydaje się poza sezonem grzewczym, w tzw. okresach przejściowych, jak również podczas krótkotrwałego dogrzewania pomieszczeń.

Grzejnik REVERS z oferty REGULUS®-system
Grzejnik REVERS wyróżnia się możliwością zamontowania wentylatora, który zwiększa moc grzejnika nawet o 40%! fot. REGULUS®-system

Posiadanie „szybkich” grzejników oznacza:

  • mały startowy wydatek energetyczny,
  • szybki efekt grzewczy,
  • szybką poprawę komfortu cieplnego,
  • brak szkodliwego dla kosztów i komfortu cieplnego efektu przegrzewania pomieszczeń.

W związku z tym, szybkie zatrzymanie grzania jest równie istotne dla kosztów ogrzewania i komfortu cieplnego. Grzejniki o małej masie całkowitej umożliwiają nie tylko szybki dostęp do ciepła, lecz także uzyskanie ciepła w dokładnie pożądanej ilości. Instalacja nie akumuluje dużej ilości ciepła, koszt uruchomienia ogrzewania na kilkanaście, kilkadziesiąt minut w celu korekty temperatury jest niewielki.

Które grzejniki z oferty REGULUS®-system nadają się do instalacji niskotemperaturowych?

Wszystkie grzejniki w ofercie REGULUS®-system charakteryzują się dużą powierzchnią wymiany ciepła – jest ona około 50% większą od grzejników płytowych tej samej wielkości. Stąd wszystkie grzejniki REGULUS®-system to klasyczne, wzorcowe grzejniki niskotemperaturowe dla kotłów kondensacyjnych. Dla pomp ciepła szczególnie przydatne są grzejniki wyposażone w wentylator:

  • E-VENT® - niemal bezszelestnie pracujący wentylator poprzeczny małej mocy – kilka, kilkanaście W, 230 V.
  • REVERS® z opcją montażu wentylatora 24 V. Posiadacz grzejników REVERS® może korzystać z pompy ciepła w funkcji chłodzenia. Rzecz jasna wentylatory znacznie zwiększają moc grzewczą grzejnika, wpływają na dynamikę grzania, i co istotne gwarantują uzyskanie większej mocy bez zmiany wielkości grzejnika. W przypadku instalacji z pompą ciepła oznacza to, że nie ma potrzeby montowania przewymiarowanych, znacznie większych grzejników. Suma mocy wentylatorów nie przekracza mocy 100-watowej żarówki – biorąc pod uwagę, dom o przeciętnej wielkości.

Optymalne ogrzewanie to pełne panowanie nad produkcją i podażą ciepła, uzyskiwanie ciepła, tyle co trzeba i kiedy trzeba. Każde niekorzystne przesunięcie czasowe w dostępie do ciepła oznacza zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa cieplnego oraz komfortu cieplnego. Szybko reagujące grzejniki REGULUS®-system umożliwiają najlepszą korelację pomiędzy potrzebami grzewczymi, a czasem i ilością podaży ciepła.

źródło i zdjęcia: REGULUS®-system

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT