Dlaczego pompa ciepła jest droga?

Zakup pompy ciepła wraz z montażem to spory wydatek. Jednak poniesione nakłady szybko się zwracają, ponieważ urządzenie to jest bardzo wydajne i oszczędne. Jaka jest cena kompletnej instalacji pompy ciepła i co wpływa na jej koszt?

 Dlaczego pompa ciepła jest droga?

Powietrzna pompa ciepła coraz częściej jest wybierana przez gospodarstwa domowe. Z roku na rok rośnie popyt na tego typu urządzenia, co w naturalny sposób wpływa na wzrost cen pomp. Całkowita wartość inwestycji zależy również od kosztów robocizny, a te niestety również stale idą w górę.

Dlatego planując inwestycję w powietrzną pompę ciepła należy uwzględnić nie tylko cenę samego urządzenia, ale również koszt montażu. Z jakimi więc wydatkami trzeba się liczyć? To zależy przede wszystkim od powierzchni domu oraz koniecznych do wykonania prac remontowych.

Na cenę powietrznej pompy ciepła wpływa przede wszystkim: jej moc, rodzaj oraz renoma producenta. Najtańsze urządzenia o mocy 5KW można kupić za niecałe 20 tys. zł. Taka powietrzna pompa ciepła z reguły wystarczy tylko do ogrzania mniejszych budynków.

Znacznie częściej wybierane są urządzenia dwufunkcyjne o większej mocy, które służą nie tylko do ogrzewania, ale również przygotowania ciepłej wody użytkowej. Cena tego rodzaju powietrznych pomp ciepła może wynosić ponad 30 tys. zł.

Z kolei koszt montażu pompy zależy przede wszystkim od zakresu przeprowadzonych prac. Czasami jest konieczne na przykład położenie instalacji ogrzewania podłogowego, a innym razem należy przeprowadzić generalny remont kotłowni. Koszt robocizny bywa więc różny i zależy od konkretnej realizacji. Gdy zakres prac jest stosunkowo niewielki można przyjąć, że koszt robocizny to około 30-40% całej inwestycji. Przy większych nakładach pracy będzie on oczywiście wyższy, jednak nie powinien przekroczyć 50% całości kosztów.

Warto również zwrócić uwagę na deficyt fachowców. To również powoduje, że cena pompy z montażem cały czas rośnie. Instalacja powinna być wykonana przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, a takich niestety cały czas jest niedostateczna liczba na rynku.

Popyt na pompy ciepła sprzyja wzrostowi cen

Wpływ na cenę kompletnej instalacji pompy ciepła ma również bardzo duży popyt na tego typu urządzenia. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi jest to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań, które pozwala ogrzać dom praktycznie za darmo.

Wpływ na decyzje konsumentów ma też prawodawstwo unijne oraz krajowe. Uchwały antysmogowe powodują, że gospodarstwa domowe muszą wymienić tzw. kopciuchy na ekologiczne ogrzewanie. Powietrzna pompa ciepła jest w takim przypadku często najlepszym wyborem.

Wpływ na ceny pomp ciepła ma bardzo duży popyt na tego typu urządzenia.

Oszczędności wynikające z instalacji pompy ciepła

Cena pompy ciepła z montażem jest wysoka, ale należy również zwrócić uwagę na późniejsze oszczędności. Na tym korzyści się nie kończą. Dodatkowo inwestorzy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która powoduje, że inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna.

Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko ekologicznym, ale również ekonomicznym rozwiązaniem. Wytwarza więcej energii niż pobiera, a zysk energetyczny sięga ok. 75%. Dodatkowo montując panele fotowoltaiczne, koszty eksploatacyjne są praktycznie zerowe. Rachunek za energię w takim przypadku to głównie stałe opłaty abonamentowe, a więc około kilkuset złotych rocznie. Dodatkowo trzeba ponieść niewielki koszt corocznego przeglądu technicznego pompy.

Najwięcej jednak można zyskać, gdy montujemy powietrzną pompę ciepła już na etapie budowy domu. Nie wymaga ona osobnego pomieszczenia ani komina, co już jest bardzo dużą oszczędnością. Przekłada się to w naturalny sposób na całkowity koszt instalacji.

Reasumując, pompa ciepła wraz z montażem jest stosunkowo droga, ale późniejsze oszczędności są bardzo znaczące. Dzięki temu inwestycja szybko się zwraca i można cieszyć się ekologicznym ogrzewaniem, które nie wymaga żadnej obsługi.


źródło i zdjęcia: METAL-FACH

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT