Dodatki do pokryć dachowych

Na dachach spadzistych oprócz zasadniczego pokrycia montowane są również różne elementy dodatkowe w postaci naświetli, wyłazów jaki akcesoriów niezbędnych do bezproblemowego funkcjonowania pokrycia i związanych z nim instalacji. Dlatego już na etapie projektowania powinny być uwzględniony rodzaj i lokalizacja takiego wyposażenia lub zmodyfikowany odpowiednio w razie zmian w konstrukcji i przeznaczeniu poddachowej części domu.

Dodatki do pokryć dachowych

Okna i wyłazy dachowe

Doświetlenie pomieszczeń na poddaszu umożliwiają zamontowane w dachu okna połaciowe, a do umożliwienia wyjścia na jego powierzchnię wykorzystywane są wyłazy dachowe dostępne z poddachowej powierzchni pomieszczeń ogrzewanych lub nieogrzewanych.

Dobór okien połaciowych i wyłazów powinien być przeprowadzony na etapie montażu konstrukcji dachowej i jej pokrycia, co ułatwi późniejszy ich montaż dzięki zaprojektowaniu odpowiedniego rozstawu krokwi dostosowanego do szerokości osadzanych okien.

Okno uchylno-obrotowe FPP - V preSelect MAX. fot. FAKRO
Okno uchylno-obrotowe FPP - V preSelect MAX. fot. FAKRO

Ich montaż można również przeprowadzić na istniejącym dachu np. podczas adaptacji poddasza na cele mieszkalne, ale może to wymagać miejscowej przeróbki konstrukcji dachowej.

Rodzaj i wielkość okien połaciowych, a także ich lokalizacje trzeba dobrać pod kątem zapewnienia optymalnego doświetlenia poddasza jak i łatwości obsługi.

Ze względów montażowych istotna jest ich szerokość dostosowana do rozstawu krokwi. Typowa szerokość okien (wymiar zewnętrzny ościeżnicy) to 78 cm, ale dostępne są też okna węższe np. 55 cm jak i szerokie do 114 cm.

Okna mogą funkcjonować jako obrotowe pozwalające na obrót okna względem osi poziomej w zakresie do 180 stopni bądź jako uchylno-obrotowe które łączą funkcje okien obrotowych i uchylnych dzięki specjalnym okuciom, i w zależności od potrzeb przełącznikiem można zmienić sposób ich otwierania.

Funkcja uchylna pozwala też na wykorzystanie ich jako wyłazu dachowego, choć nie jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Wszystkie okna dachowe w pomieszczeniach ogrzewanych muszą zapewniać odpowiednią izolacyjność cieplną - obecnie nie gorszą niż 1,1 W/m2K.

Wyłazy dachowe umożliwiają wyjście na dach w celu przeprowadzenia niezbędnych konserwacji np. komina czy napraw. Mogą byś montowane w nieogrzrwanej części poddasza (na strychu) lub np. w korytarzu części mieszkalnej.

Powinny być lokalizowane w pobliżu komina, co ułatwi do niego dojście przy przeprowadzeniu przeglądów czy napraw. Ze względów serwisowych istotny jest również ich wielkość.

W przypadku domów wielorodzinnych wyłaz dachowy powinien mieć w świetle przekrój nie mniejszy niż 80 x 80 cm, ale w domach jednorodzinnych montowane są również wyłazy znacznie mniejsze np. 55x78 cm.

Wielkość wyłazu trzeba też dostosować do wymiarów elementów montowanych na dachy np. paneli fotowoltaicznych, uwzględniając również zapewnienie wygody wejścia ze względu na często przeprowadzane prace konserwacyjne.

Panele mają standardowe szerokości do ok. 1,2 m , więc nieco większy wymiar powinna mieć przekątna otworu w wyłazie dachowym.

Wyłaz dachowy do pomieszczeń nieużytkowych na poddaszu. fot. Velux
Wyłaz dachowy do pomieszczeń nieużytkowych na poddaszu. fot. Velux Polska

Małe wyłazy mogą być otwierane jako klapowe (z zawiasem u góry), ale znacznie wygodniejsze wyjście umożliwiają wersje rozwierne (tzw. drzwiowe), na lewą lub prawą stronę o wymiarach np. 78x114 cm lub 78x140 cm a sprężyny gazowe (podobnie jak w bagażniku samochodowym) ułatwia otwieranie i utrzymanie skrzydła w pozycji otwartej.

W przypadku montowania w pomieszczeniach ogrzewanych taki właz musi posiadać odpowiednią szybę ciepłochronną np. pakiet dwuszynowy ze szkła hartowanego.

Mogą też być montowane wyłazy z zamknięciem nieprzezroczystym w postaci panelu termoizolacyjnego z pokryciem z blachy, oraz mechanizmem ułatwiającym otwieranie.  

Kominki wentylacyjne

Poddasza użytkowe wymagają ułożenia termoizolacji pod pokryciem dachowych co z kolei wymusza zapewnienie wentylacji podpołaciowej umożliwiającej odprowadzenie wilgoci i osuszanie spodniej strony pokrycia.

Przy stosunkowo prostych konstrukcjach dachowych wystarczający przewiew zapewnią szczeliny wentylacyjne w okapie i kalenicy, ale w dachach łamanych czy z lukarnami, konieczne może być wstawienie elementów wentylacyjnych w powierzchni połaci dachowej.

Nowoczesne kominki VILPE FLOW. fot. Ruukki
Nowoczesne kominki VILPE FLOW. fot. Ruukki

Stosownie do rodzaju pokrycia role taką pełnią odpowiednio ukształtowane blaszane lub tworzywowe kominki wentylacyjne, a przy pokryciach z dachówek ceramicznych lub cementowych - specjalne dachówki wentylacyjne.

Również w pokryciach bitumicznych montowane są takie elementy o dopasowanej kolorystyce do reszty pokrycia.

Z kolei funkcję ochronną kalenicowych czy okapowych szczelin wentylacyjnych przed wdmuchiwaniem większych zanieczyszczeń czy zagnieżdżeniem się ptaków pełnią listwy grzebieniowe tzw. wróblówki lub perforowane folie.

Płotki i ławy kominiarskie

Na dachach spadzistych rejonach o dużym nasileniu opadów śniegu wskazany jest montaż barierek śniegowych, które zabezpieczą przed zsuwaniem się dużych mas śnieżnych mogących uszkodzić np. orynnowanie jak i stworzyć zagrożenie dla przechodzących ludzi.

Stosunkowo łatwo montowane są na pokryciach blaszanych, gdy wsporniki barierki przykręcane są poprzez blachę do konstrukcji dachowej.

Bariery przeciwśniegowe. fot. Ruukki
Bariery przeciwśniegowe. fot. Ruukki

W ten sposób również montuje się je na pokryciach z gontów. W przypadku pokryć ceramicznych lub cementowych do zamontowania barierek konieczne jest użycie specjalnie ukształtowanych dachówek, które utworzą oparcie dla wspornika przeciwśniegowego płotka lub belki.

W niemal identyczny sposób jak barierki śniegowe instalowane są tzw. ławy kominiarskie pozwalające na bezpieczne poruszanie się po stromych dachach.

Na wspornikach dostosowanych do rodzaju pokrycia mocowane są ażurowe podesty w linii komin-wyłaz dachowy, a w razie potrzeby również drabinki bądź przystosowane do ich ustawienia zaczepy.

Przejścia przez pokrycie

Każde przejście przez powierzchnie pokrycia dachowego stanowi potencjalne miejsce sprzyjające wystąpieniu przecieków dlatego dobór akcesoriów i ich montaż powinien być szczególnie staranny.

MONZAplus dachówka antenowa. fot. RÖBEN POLSKA
MONZAplus dachówka antenowa. fot. RÖBEN POLSKA

Oprócz kominów wymagających wykonania wokół nich obróbek blacharskich, przez dach przeprowadzane są odpowietrzenia kanalizacji, wyloty kanałów wentylacyjnych, przejścia dla masztów antenowych.

Tu również sposób przejścia przez dach zleżeć będzie od rodzaju pokrycia jak i dostępnego asortymentu elementów uzupełniających dla konkretnych modeli dachówek czy blachodachówek.

W pokryciach dachówkowych optymalne funkcjonowanie zapewni montaż specjalnych dachówek kształtowych uzupełniony dopasowanymi nasadkami uszczelniającymi i ochronnymi.

W przypadku pokryć blachodachówką czy blachą trapezową dostępne są nasadki z tworzywa z profilowaną podstawą (pasują do profili określonych modeli) mocowane na pokryciu po wycięciu koniecznego otworu.

Akcesoria rynnowe

Oprócz podstawowych elementów orynnowania producenci oferują różne akcesoria dodatkowe. Są to siatki i koszyczki chroniące przed wpadaniem większych zanieczyszczeń do rynien i rur spustowych oraz uniemożliwiające ptakom zakładanie w nich gniazd.

Przewody grzejne wraz z akcesoriami do zapobiegania oblodzeniu okapu i systemu rynnowego. fot. Fenix Polska
Przewody grzejne wraz z akcesoriami do zapobiegania oblodzeniu okapu i systemu rynnowego. fot. Fenix Polska

Bardzo groźne zjawisko tworzenia się i odrywania bardzo ciężkich sopli spowodowane jest cyklicznym zamarzaniem i rozmarzaniem zalegającej na dachu pokrywy śniegowej.

Zabezpieczeniem przed takim zjawiskiem będzie zapewnienie drożności spływu wody w ujemnych temperaturach powietrza i ochrona przed powstawaniem miejscowych zatorów lodowych.

Umożliwi to instalacja odladzająca utworzona przez ułożone w rynnach i rurach spustowych specjalne przewody grzejne.

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Ruukki Polska, Fakro, Velux Polska, Fenix Polska, RÖBEN POLSKA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT