Publikacja "Nadchodzi era Słońca" prof. Macieja Nowickiego

28 marca 2012 r. w Warszawie będzie miała miejsce konferencja prasowa dedykowana publikacji książki profesora Macieja Nowickiego "Nadchodzi era Słońca". Jest ona adresowana do czytelników zainteresowanych tematyką energetyki odnawialnej oraz nowych technologii na rynku fotowoltaiki i energetyki słonecznej.

Publikacja "Nadchodzi era Słońca" prof. Macieja Nowickiego

Według profesora Nowickiego "już w latach 2020 - 2025 technologie te będą w stanie konkurować cenowo z paliwami kopalnymi bez żadnych dopłat". Jest to związane z postępem technologicznym połączonym z obniżaniem cen kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych.

Publikacja "Nadchodzi era Słońca" prof. Macieja Nowickiego zbiega się w czasie z prowadzaną w Polsce i Europie kampanią społeczną "Europejskie Słoneczne Dni", która promuje technologie energetyki słonecznej - kolektory słoneczne oraz moduły fotowoltaiczne i ich praktyczne wykorzystanie.

Profesor Nowicki będzie również brał udział w panelu dyskusyjnym podczas V Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej, które odbędzie się 18 kwietnia br. w Krakowie.

"Wszystko wskazuje na to, że era tanich paliw kopalnych zbliża się do końca i w najbliższych latach drożeć będzie zarówno ropa i gaz ziemny, jak i energia z węgla. W tym ostatnim przypadku coraz ważniejszym czynnikiem cenotwórczym staną się uprawnienia do emisji CO2, za które trzeba będzie płacić już w przyszłym roku" powiedział autor "Nadchodzi era Słońca".

"W przeliczeniu na 1000 mieszkańców w 2010 roku przypadało w naszym kraju 17 m² kolektorów, podczas gdy średnia w UE wynosiła 72 m². W krajach, gdzie nie ma więcej słońca niż w Polsce było ich kilka razy więcej - w Danii 98 m², w Czechach 64 m², w Holandii 48 m² i nawet w zimnej Szwecji 48 m², nie mówiąc już o Austrii (550 m²), czy Niemczech (172 m²). Ale to oznacza, że nasz rynek krajowy będzie jeszcze przez wiele lat bardzo chłonny, jeśli warunki fiskalne na to pozwolą. To jest dobry sygnał dla naszych, dobrych producentów" komentuje polski rynek energetyki słonecznej prof. Nowicki.

Według prof. Macieja Nowickiego "obydwie technologie słoneczne są młode, stanowią więc znakomite pola badawcze dla naukowców. Spośród wielu prac prowadzących do poprawy sprawności i trwałości tych urządzeń, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów ich produkcji, jako najważniejsze zadanie bym wymienił magazynowanie energii. Dopóki ten element instalacji słonecznych nie zostanie dopracowany, będą miały one jedynie znaczenie pomocnicze."

"Ufam, że i pod tym względem najbliższa dekada przyniesie wynalazki, które będą umożliwiały magazynowanie energii słonecznej w tani i efektywny sposób" komentuje Nowicki.

źródło i zdjęcie: ieo.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT