URE zatwierdził nowe stawki za energię elektryczną

Urząd Regulacji Energetyki opublikował decyzję, według której przyszłoroczne stawki za energię elektryczną wzrosną o średnio 5%. Podwyżki planuje aż czterech na sześciu sprzedawców energii elektrycznej.

URE zatwierdził nowe stawki za energię elektryczną

17 grudnia br. minął ostatni możliwym termin ogłoszenia nowych taryf płatniczych, by mogły wejść w życie od 1 stycznia 2012 r. Prezes URE zatwierdził proponowane podwyżki u czterech producentów energii elektrycznej: PGE, Energę, Tauron i Eneę. Spółki te będą mogły podnieść cenę energii w podstawowej taryfie dla gospodarstw domowych następująco: Energa o 5,2 %, Tauron o 6%, Enea o 4,8% a PGE o 4,5%.

Pozostali sprzedawcy energii elektrycznej także zaproponowali zmiany w taryfach, jednak w ich przypadku postępowanie URE jest nadal kontynuowane. Dlatego też ich podwyżki nie wejdę w życie od początku przyszłego roku - ceny energii u tych producentów pozostaną na razie bez zmian.

Warto pamiętać, iż rachunek za energię elektryczną zawiera oprócz ceny energii także opłatę dla spółki dystrybucyjnej. Sześciu krajowych dystrybutorów proponowało wprowadzenie podwyżek od początku 2012 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przychylił się jedynie do dwóch wniosków i zatwierdził propozycje Vattenfalla i RWE.

Dystrybutorzy należący do PGE, Energi, Enei i Taurona, którzy wnioskowali o podwyżki otrzymali zgodę na podwyżki tylko jednego z elementów całe stawki za dystrybucję. W tym przypadku wzrośnie jedynie opłata przejściowa.

źródło: ure.gov.pl
zdjęcie: wnp.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT