Pod koniec roku wejdą w życie zmiany w handlu energią

Zmiany w przepisach mają wpłynąć pozytywnie na przejrzystość rynku i ograniczyć nadużycia cenowe stosowane wobec klientów kupujących energię. Zmiany na tym polu mają wejść w życie pod koniec tego roku i obowiązywać na terenie Unii Europejskiej.

Pod koniec roku wejdą w życie zmiany w handlu energią

Unijny komisarz ds. energii Günther Oettinger uważa, że zmienione przepisy w handlu energią poprawią przejrzystość rynku oraz sprawią, że wewnętrzne rynki ustabilizują swoją pracę.

W efekcie zmian ma nastąpić także poprawa sytuacji konsumentów oraz konkurencyjności za sprawą rzetelnych wycen wynikających z zakazu stosowania wewnętrznych informacji podczas transakcji.

Przepisy te negocjowane były z wszystkimi Państwami członkowskimi. Przewiduje się, że w Polsce wzrost cen energii będzie najdotkliwszy, dlatego przepisy te pozwalają bardziej optymistycznie wybiegać w przyszłość.

Przeprowadzone analizy dowodzą, że za cztery lata ceny energii w Polsce mogą być wyższe od krajów rozwiniętych Unii Europejskiej. Jest to powodem znacznej redukcji emisji CO2. Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu ostrzega, że cena 1 MWh w 2020 r. może wynieść 104 euro, gdy, na przykład w Niemczech będzie to 96 euro.

Pod koniec roku na terenie UE wejdą w życie zmiany w handlu energią. Ich nieprzestrzeganie może skutkować karami finansowymi. Narazić mogą się hurtownicy, którzy będą mieli obowiązek udostępniania dokumentów transakcyjnych Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki, która będzie miała prawo do kontroli, wglądu w dokumenty i bilingi.

źródło: elektroinzynieria.pl
zdjęcie: wyborcza.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT