Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie oświetlenia LED w UE

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie przyszłości oświetlenia LED, po tym jak przyjęła zieloną księgę. Energooszczędne oświetlenie pozwala na obniżenie zużycia energii nawet o 70 procent.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie oświetlenia LED w UE

Oświetlenie LED jest z bardziej energooszczędnych i wszechstronnych technologii oświetleniowych. Szybsze wprowadzenie oświetlenia LED zapewni powodzenie europejskiemu przemysłowi oświetleniowemu i przyczyni się do zmniejszenia do 2020 r. zużycia energii do celów oświetlenia o 20%.

Rynek stawia przed oświetleniem LED szereg wyzwań, stwierdza Komisja Europejska. Zaliczają się do nich: wysokie ceny zakupu (ponieważ w porównaniu z innymi rodzajami oświetlenia jest to bardziej zaawansowana technologia), brak znajomości ze strony potencjalnych użytkowników, a także brak wspólnych norm. Dlatego rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie oświetlenia LED w UE i potrwają do końca lutego 2012 r.

KE stawia m.in. pytania, co robić, aby usuwać istniejące bariery i przyspieszyć upowszechnienie LED w Europie, jak można zapewnić bezpieczne produkty LED o wysokiej jakości, które spełniają oczekiwania konsumentów, czy - w jaki sposób UE mogłaby najlepiej wspierać przedsiębiorczość i konkurencyjność w sektorze oświetleniowym.

Upowszechnienie oświetlenia LED, stymulującego wzrost oszczędności energii, to jeden z głównych celów unijnej agendy cyfrowej.

W związku ze stopniowym wstrzymywaniem produkcji żarówek oraz jej sprzedaży na terenie UE, które ma się zakończyć we wrześniu 2012 r., w ciągu najbliższych kilku lat w europejskich gospodarstwach domowych, biurach i na ulicach konieczne będzie zastąpienie około 8 miliardów żarówek bardziej energooszczędnymi źródłami oświetlenia.

Oświetlenie półprzewodnikowe OLED, zapewnia bardzo wysoką jakość światła o dużych walorach estetycznych oraz znaczną poprawę możliwości projektowych. Może stanowić siłę napędową dla innowacji w sektorze oświetleniowym i sektorze budownictwa oraz zapewnić wprost nieograniczone możliwości dla naszych przedsiębiorców, przynosząc skutki w postaci nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w Europie, stwierdza KE w komunikacie.

źródło i zdjęcie: ise.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT