Norweskie aluminium do produkcji polskich kolektorów

Norweski producent aluminium Norsk Hydro dostarczy rury do absorberów stosowanych w kolektorach słonecznych, które trafią m.in. do polskiej firmy Hewalex.

Norweskie aluminium do produkcji polskich kolektorów

Magazyn Sun&Wind Energy poinformował, że Norsk Hydro dostarczy aluminiowe rury do kolektorów płaskich dla niemieckiej firmy Solarbayer GmbH i polskiego producenta solarów Hewalex.

Norsk Hydro dopiero wchodzi na rynek energii słonecznej termalnej. W ubiegłym roku Norwegowie zaprezentowali swoje produkty na targach Intersolar oferując m.in. absorbery czy komponenty do intalacji solarnych typu CSP. Zaledwie w grudniu ubiegłego roku norweskie rury przeszły testy pod kątem wykorzystania w instalacjach solarnych, które przeprowadził szwajcarski instytut badawczy SPF Rapersvile.

W Szwajcarii sprawdzono odporność produkowanych przez Norwegów rur na korozję. Symulacja przeprowadzona w warunkach wysokich temperatur wykazała, że rury Norsk Hydro można stosować w instalacjach solarnych przez minimum dwadzieścia lat. Zastosowanie norweskiego aluminium do produkcji polskich kolektorów ma obniżyć cenę oferowanych solarów.

Wraz z dynamicznym wzrostem cen miedzi producenci kolektorów są zmuszani do szukania alternatywnych materiałów do swoich produktów. W tym celu coraz częściej wykorzystują komponenty wytwarzane z aluminium, zastępując nimi droższe elementy z miedzi, przy czym wyroby z aluminium wykorzystywane są jak na razie głównie do produkcji absorberów, a rury, w których przepływa czynnik roboczy w dalszym ciągu produkuje się przede wszystkim z miedzi.

źródło: heliosfera.pl
zdjęcie: pilkington.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT