Sektor OZE i aluminium

Aluminium to obecnie drugi najczęściej stosowany metal w produkcji. Swoją renomę zawdzięcza unikalnemu połączeniu niskiej masy, dużej wytrzymałości, odporności na korozję oraz podatności na obróbkę. Cechy te oraz łatwość poddawania recyclingowi tworzą z aluminium materiał przyjazny środowisku, dzięki czemu coraz powszechniej stosuje się go w sektorze OZE.

Sektor OZE i aluminium

Aluminium to trzeci, zaraz po tlenie i krzemie, pierwiastek występujący w skorupie ziemskiej, dzięki czemu jest metalem, którego zasoby w postaci surowca są nieograniczone. Do wytworzenia jednego kilograma aluminium potrzebne jest około cztery kilogramy boksytu, jednak trwałość jest znaczącym aspektem. Długa żywotność produktów wykonanych przyczynia się do tego, że około 75% wszystkich wyprodukowanych dotąd zasobów nadal znajduje się w eksploatacji.

Aluminium to materiał, który w całości można poddać recyclingowi i przetworzyć na nową generację produktów. Co więcej, recycling elementów aluminiowych w stosunku do produkcji aluminium z boksytu zmniejsza ilość zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, a zanieczyszczeń wody o 97%. W cyklu użytkowania aluminium może być wykorzystywane do wyrobu produktów praktycznie bez końca, a jego unikalne właściwości w żaden sposób nie ulegają zmianie. Dzięki wykorzystaniu złomu aluminiowego zużycie surowców naturalnych tj. rudy żelaza, węgla i wapnia spada o blisko 90%, wody natomiast o 40%.

Aluminium a odnawialne źródła energii

Korzystanie z OZE jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo energetyczne oraz przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatycznym. Rozległe farmy wiatrowe oparte na rozwiązaniach aluminiowych stają się coraz częściej spotykanym elementem krajobrazu. Co ważne, aluminium sprawdza się niezależnie od warunków atmosferycznych. Popularność wśród inwestorów indywidualnych zdobywają przede wszystkim absorbery energii słonecznej, które dzięki wykorzystaniu odpowiednio przystosowanych materiałów, stają się coraz bardziej przystępne. Pozyskaną energię z zasobów naturalnych możemy przy pomocy kolektorów słonecznych przekonwertować na ciepło. Do wyprodukowania energii elektrycznej niezbędne są panele fotowoltaiczne (PV). Coraz większą popularnością cieszą się też rozwiązania BIPV, czyli fotowoltaika zintegrowana z budownictwem, gdzie konwencjonalne materiały budowlane i elementy architektoniczne zastępowane są ogniwami fotowoltaicznymi, pełniącymi rolę szyb, fasad czy przesłon.

Renoma aluminium w produkcji struktur podtrzymujących oraz ram nośnych kolektorów i ogniw fotowoltaicznych nie jest bezpodstawna. Dzięki swojej niskiej masie (aluminium jest trzy razy lżejsze od stali i miedzi) pozwala na obniżenie wagi produktu. Ponadto, w montażu kolektorów słonecznych na dachu budynku bardzo ważnym parametrem jest jego nośność, dlatego waga wybranego systemu ma pierwszorzędne znaczenie.

O aluminium w sektorze OZE podczas konferencji

Sapa Aluminium została partnerem strategicznym konferencji "Aluminium. Biznes Trendy Technologie", podczas której zaprezentuje, w jaki sposób można zastosować aluminium w sektorze energetyki odnawialnej i jakie są prognozy dla rozwoju rynku OZE w Polsce i na świecie. W imieniu Sapa Aluminium prelekcję poprowadzą: Katarzyna Piekarska, Dyrektor Sprzedaży oraz Michał Karbowy, Kierownik Produkcji w firmie Sapa Aluminium. Tematyka targów ITM Polska dotyczy przede wszystkim innowacji, nowoczesnych technologii i maszyn mających za zadanie wspierać rozwój działalności firm. W wydarzeniu uczestniczą zarówno polscy, jak i zagraniczni przedstawiciele różnych branż przemysłowych.

Konferencja "Aluminium. Biznes, Trendy, Technologie" odbędzie się 9 czerwca 2016 r. podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich ITM w pawilonie 15, w sali 1F, przy ulicy Głogowskiej 14 w Poznaniu.

źródło: Sapa Aluminium
zdjęcie: Shutterstock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT