Velux przyznał dotacje na zakup energooszczędnych urządzeń

200 tysięcy złotych przyznał VELUX dwudziestu inwestorom z całej Polski, którzy zgłosili projekty na budowę energooszczędnych domów.

Velux przyznał dotacje na zakup energooszczędnych urządzeń

Aż 81 proc. inwestorów indywidualnych, którzy wzięli udział w kampanii "Otwórz się na pozytywną energię", planuje w swoich domach zamontować większość okien od strony południowej i korzystać z darmowej energii słońca. "Analizując projekty uczestników konkursu, możemy śmiało powiedzieć, że Polacy coraz większą wagę przywiązują do rozwiązań przynoszących oszczędność energii. Cieszymy się, że przekonaliśmy wielu z nich do tego, że optymalne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania domu nie tylko pozwala obniżyć rachunki, ale również poprawia jakość życia - w domu jest więcej naturalnego światła i ciepła" - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska.

Co ciekawe, najbardziej energią słoneczną zainteresowani są mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, skąd pochodzi prawie jedna czwarta zgłoszeń konkursowych. Licznie odpowiedzieli również mieszkańcy Mazowsza (16 proc. zgłoszeń konkursowych), Śląska (15 proc.) oraz Lubelszczyzny (10 proc.). 81 proc. konkursowych projektów zakłada umieszczenie większości okien od strony południowej, a prawie wszystkie (96 proc.) są właściwie doświetlone (powierzchnia okien równa minimum jednej dziesiątej powierzchni podłóg), co pozwala optymalnie wykorzystać energię słoneczną. Większość uczestników (72 proc.) deklaruje chęć zainstalowania rolet zewnętrznych na poddaszu, co pozwala na lepszą izolację pomieszczeń zarówno latem, jak i zimą, a dodatkowo tłumi zewnętrzny hałas. Niemal dwie trzecie projektów uwzględnia instalację kolektorów słonecznych służących do podgrzewania wody. Połowa inwestorów planuje wykorzystanie super energooszczędnych szyb.

Celem kampanii "Otwórz się na pozytywną energię" było udowodnienie, że dzięki zastosowaniu prostych, ogólnodostępnych rozwiązań możemy znacząco podnieść komfort mieszkania, a także ograniczyć wydatki ponoszone na ogrzewanie wody i budynku, czy doświetlenie ciemnych pomieszczeń. Aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, wystarczy trzymać się pięciu zasad. Po pierwsze - należy wyeksponować dom maksymalnie na stronę południową, po drugie - dobrać odpowiednią liczbę okien, których łączna powierzchnia powinna odpowiadać jednej dziesiątej powierzchni podłóg, po trzecie - zainstalować kolektory słoneczne podgrzewające wodę, po czwarte zadbać o odpowiednią izolację, aby uniknąć strat ciepła i po piąte - zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, pozwalające regulować ilość ciepła i światła, jakie wpuścimy do wnętrza, zależnie od pory roku czy dnia.

Spośród inwestorów, którzy wzięli udział w konkursie "Otwórz się na pozytywną energię", VELUX wybrał dwadzieścia najlepszych projektów z całej Polski, które najlepiej wykorzystują energię słoneczną. Bony o wartości dziesięciu tysięcy złotych laureaci mogą przeznaczyć na zakup energooszczędnych produktów VELUX: oprócz okien, kolektorów słonecznych oraz rolet, także świetlików tunelowych, ram izolacyjnych czy systemu inteligentnego sterowania oknami i żaluzjami. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali również bezpłatną poradę architekta VELUX jak zoptymalizować projekt pod kątem wykorzystania energii słonecznej.

źródło i zdjęcie: inżynierbudownictwa.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT