Energooszczędne inwestycje w Polkowicach

Gmina Polkowice konsekwentnie realizuje swój energooszczędny plan inwestycyjny, tym razem na wsiach. Właśnie zakończono budowę świetlicy wiejskiej w Pieszkowicach, gdzie zastosowano nowoczesne rozwiązania ekoenergetyczne - pompy ciepła i solary.

Energooszczędne inwestycje w Polkowicach

Niemal 1 mln zł kosztowała budowa świetlicy wiejskiej w Pieszkowicach. Dzięki zastosowanym tam nowoczesnym rozwiązaniom, gmina nie tylko zaoszczędzi energię, ale również dopisze inwestycję do długiej listy swoich przedsięwzięć ekologicznych i ekoenergetycznych.

Co takiego wyróżnia wybudowaną świetlicę od innych? Otóż zastosowanie rozwiązań, aby pozyskiwać odnawialne źródła energii. Jedynym źródłem ogrzewania w budynku są bowiem pompy ciepła oraz solary. To właśnie dzięki nim w kranach popłynie ciepła woda, a w ziemie wytwarzane będzie ekologicznie ogrzewanie. Zasada działania pompy ciepła polega na zamianie energii cieplnej pobranej ze środowiska naturalnego (grunt, wody powierzchniowe i podziemne) na energię służącą do ogrzewania.

W budynku w Pieszkowicach zastosowano jeszcze dodatkowo baterie słoneczne - solary. Według szacunków, stosując pompę ciepła, płacimy jedynie za 25 proc. energii, która wykorzystywana jest do rozruchu instalacji. Oznacza to, że resztę pozyskiwanej energii (ok. 75 %) wytwarza się ekologicznie przez działanie pompy ciepła. Instalacja kosztowała 94 tys. zł.

Podobna inwestycja realizowana jest obecnie w innej wsi gminy Polkowice (Biedrzychowa). Tam również korzystamy z nowinek ekoenergetycznych i montujemy pompy ciepła. Przyniesie to kolejne oszczędności energii w gminie.

źródło i zdjęcie: samorzad.regional.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT