Przyczyny zalań łazienki i zapobieganie im
Usterki związane z instalacją wodną najczęściej nie są winą naszego zaniedbania, a wynikiem nieprawidłowej pracy wykonawców lub uszkodzeń mechanicznych. Na te ostatnie mamy wpływ. Jak wielki? Przekonajmy się!
Niewłaściwe łączenie rur
Najczęstszą przyczyną zalania łazienki są usterki związane z instalacją wodną, co często jest wynikiem błędów montażowych. Jednym z nich jest niewłaściwe łączenie rur, a ściślej - stosowanie lutu twardego w miejscu łączenia do rur o małej średnicy i cienkich ściankach. Ogniska korozji tworzą się na skutek przepływu wody o wysokiej temperaturze przez cienkie struktury metalu.
Słabymi punktami instalacji są wszystkie połączenia. Ich niezawodność zależy przede wszystkim od wykonawcy. Przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania warto sprawdzić stan instalacji, a w przypadku budowy domu lub remontu mieszkania - zadbać o pomoc ze strony dobrych fachowców, a w razie potrzeby kontrolować ich pracę.
Brak gratowania po cięciu rury
Przyspieszona korozja rury (zwłaszcza kolanka) jest również wynikiem braku dokładnego usuwania ostrych pozostałości po cięciu rury (gratowanie). Zwężony przekrój rury powoduje wzrost oporów przepływu wody. Zawirowany strumień przyczynia się do wypłukiwania tlenku miedzi ze ścianek rur, co powoduje przyspieszenie procesu powstawania korozji. W tym przypadku również należy korzystać z usług sprawdzonych fachowców, by uniknąć w przyszłości wielu przykrych konsekwencji.
Łazienka - nie tylko rury
Instalacja wodna w łazience to nie tylko rury. Przyczyną zalania mogą być również urządzenia korzystające w wody, takie jak armatura, toaleta i pralka. Szczególnie niebezpieczne bywają przecieki w trudno dostępnych miejscach. Zatkana toaleta albo przeciekające uszczelki znacząco podnoszą poziom wilgoci w łazience, co może powodować powstanie grzyba lub pojawienie się ognisk rdzy na wykończeniach rur bądź innych newralgicznych elementach. W tym przypadku zalana łazienka może dać się we znaki również sąsiadom.
Co zrobić, by nie dopuścić takiej sytuacji? Warto od czasu do czasu sprawdzać stan instalacji wodnej zasłoniętej szafkami lub sprzętami. Jeżeli dojdzie do zatkania w kabinie prysznicowej lub toalecie i nie możemy się sami z tym uporać, dobrze jest wezwać fachowca, który sprawdzi resztę instalacji.
oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Vabo
Komentarze