Brak wentylacji w łazience i powracający problem pleśni

W jaki sposób poprawić wentylację w łazience bez okna i komina wentylacyjnego? Aktualnie jest tam tylko wentylator, ale działa on tylko przy włączonym świetle. Jest od niego poprowadzona rura PCV idąca na strych, ale jest to niewystarczające rozwiązanie - wentylacja słabo działa, w łazience panuje zaduch, a sufit i ściany zaczyna pokrywać pleśń. Czy wydajniejszy wentylator lub pochłaniacz wilgoci pomoże rozwiązać tę sytuację?

Brak wentylacji w łazience i powracający problem pleśni

Nieprawidłowa wentylacja = wilgoć w łazience 

Łazienka bez wentylacji grawitacyjnej lub innego systemu wentylacyjnego prowadzącego na zewnątrz budynku nie powinna być dopuszczona do użytkowania. Pochłaniacz wilgoci niestety nie spełni pokładanych w nim nadziei, gdyż w łazience takiej brak jest jakiejkolwiek wymiany powietrza, co gorsza wilgoć wyrzucana jest nie na zewnątrz budynku lecz na strych. Efekt - wilgoć będzie zbierała się w budynku i oprócz łazienki trzeba będzie remontować inne pomieszczenia.

Pierwszy warunek poprawy wentylacji - to bezwzględne przedłużenie kominka wentylacyjnego ponad dach budynku. Część przechodząca przez strych (jeśli jest on nieocieplony) - powinna zostać zaizolowana. W innym wypadku wilgoć będzie skraplać się na ściankach przewodu wentylacyjnego i spływać w dół do prysznica. Należy pamiętać, że średnica przewodu wentylacyjnego powinna być ona równa lub większa niż 100mm, gdyż przewód o mniejszej średnicy roli swojej raczej nie spełni.

Kolejna kwestia - to nawiew: skąd łazienka pobierać ma powietrze, które usuwane jest przez wentylator? Jeśli drzwi łazienkowe pozbawione są odpowiednich otworów lub kratki - wentylacja przy najsilniejszym wentylatorze istnieć nie będzie. Ponadto pomieszczenie przylegające do łazienki powinno zostać wyposażone w nawiewnik świeżego powietrza z zewnątrz, jaki odpowiednią ilość powietrza dostarczy.

Co do samego wentylatora - jeśli jest to wentylator o odpowiedniej wydajności i mocy (czyli wydajność minimum 75m3/h dla ok. 50-100 Pa) jego praca powinna być zauważalna. Warunek - po wyjściu z łazienki musi on chodzić przynajmniej kilkanaście minut, jeśli nie godzinę, dla usunięcia wilgoci z łazienki. Jeśli wentylator wyłącza się zaraz po zgaszeniu światła w łazience - to równie dobrze można go zdemontować, gdyż w trakcie pracy prysznica wywieje on zaledwie ułamek z wyprodukowanej w łazience wilgoci. O poprawie sytuacji będzie można mówić, kiedy wszystkie powyższe uwagi zostaną uwzględnione dla wspomnianej łazienki.

Źródło: budujemydom.pl

Zdjęcie otwierające: forum budujemydom.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT