Zalanie piwnicy – jak szybko wypompować wodę?

Intensywne opady nad Polską stają się coraz bardziej powszechne. Zmieniające się warunki meteorologiczne wymagają od nas adaptacji i stawiania czoła nowym problemom, takim jak walka z lokalnymi podtopieniami. W sytuacji, gdy nasze domostwa zostaną zalane, nieoceniony okaże się sprzęt do odwadniania, taki jak pompy do wody.

Zalanie piwnicy – jak szybko wypompować wodę?

Kiedy woda zalega na najniższym piętrze naszego domu, wybór właściwej pompy do piwnicy jest kluczowy. Jej zastosowanie jest najbardziej efektywną i najszybszą metodą na usunięcie niepożądanej wody.

Dzięki błyskawicznej interwencji, jaką umożliwia pompa, możemy zapobiec szkodom, które woda mogłaby wyrządzić, w tym powstawaniu pleśni czy grzybów na ścianach. Doradzamy, jakie urządzenia najlepiej nadadzą się do usuwania wody z zalanych piwnic oraz jak skutecznie przystąpić do tego zadania.

Wypompowanie wody z piwnicy – wskazówki

Przed rozpoczęciem prac nad wypompowaniem wody z piwnicy istotne jest poznanie przyczyn zalania. W przypadku utrzymywania się wysokiego poziomu wód gruntowych, który spowodował nagromadzenie się wody w piwnicy, trzeba poczekać na jego stabilizację - inaczej woda ponownie napłynie, co może spowodować wypłukiwanie fundamentów.

Zalanie piwnicy może być efektem gwałtownej burzy, roztapiania się zalegającego śniegu czy wystąpienia pobliskiej rzeki z koryta. Bez względu na przyczynę, ze względów bezpieczeństwa, należy odciąć prąd w zalanym pomieszczeniu, a następnie przenieść wszelkie wartościowe przedmioty w bezpieczne miejsce.

Do akcji wypompowywania można przystąpić od razu, jeśli przyczyną zalania jest tylko obfity deszcz.

Pompa odwadniająca do wody brudnej

Woda zalewająca piwnicę zazwyczaj jest zanieczyszczona piaskiem, grudkami ziemi, małymi patykami czy kawałkami liści, dlatego przy doborze pompy odwadniającej trzeba więc wziąć pod uwagę wielkość zanieczyszczeń i wybrać taki sprzęt, który bez problemu sobie z nimi poradzi.

W tym przypadku należy zastosować pompy do wody brudnej, wyposażone w odpowiedni wirnik i filtr. Pompy odwadniające do wody czystej są przeznaczone głównie do przepompowywania jej ze studni, basenów lub do odfiltrowanej wstępnie deszczówki, gdzie wielkość zanieczyszczeń stałych nie może przekraczać 10 mm.

Przelot wirnika w pompie odwadniającej do wody brudnej ma większą średnicę, dlatego może pompować wodę z zanieczyszczeniami do 20 mm bez ryzyka zablokowania go w trakcie wypompowywania wody z piwnicy.

Niektóre modele mają wirniki wykonane z trwałego tworzywa, które sprawdzą się w pompowaniu czystej wody m.in. z beczek, zbiorników, basenów. Warto wybrać pompę z wirnikiem ze stali nierdzewnej, odpornym na korozję i zużycie. W tym przypadku można zastosować pompę OPTIMA.

Pompa OPTIMA.

Jakie są rodzaje pomp odwadniających?

Pompy do wypompowywania wody z piwnicy mogą mieć różną moc i odmienne rodzaje zasilania: elektryczne  jedno- i trójfazowe oraz spalinowe. Odwadniająca pompa zatapialna z silnikiem elektrycznym jest mała, lekka i cicho pracuje. Można używać jej w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego idealnie sprawdzi się m.in. w piwnicy.

Im wyższa będzie jej moc, tym więcej pobierze energii, dlatego przed jej zakupem na użytek domowy warto upewnić się, że ma zasilanie jednofazowe. Doskonale sprawdzi się do odwadniania jako pompa nie tylko do zalanej piwnicy czy garażu, a także do opróżnienia basenu lub oczka wodnego przed zimą.

Spalinowe pompy odwadniające są większe i cięższe od elektrycznych. Nie nadają się do użytku w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego muszą mieć odpowiednio długi przewód ssący. Jest on wprowadzany do wewnątrz budynku, a sama pompa pozostaje na zewnątrz.

Urządzenia te sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania elektrycznego, a więc przy awariach i w przypadku dużych zalań.

Wydajność pomp odwadniających

Szybkie wypompowanie wody z piwnicy zależy od dwóch parametrów pracy pompy: wydajności, czyli objętości wody, którą jest ona w stanie przepompować w danej jednostce czasu (im większa, tym akcja ratownicza trwa krócej) oraz od wysokości podnoszenia, czyli ciśnienia, jakie wytwarza wirnik pompy.

Wydajność pompy może być określona w różnych jednostkach, np. w litrach na minutę lub w metrach sześciennych na godzinę. Do małej piwnicy wystarczająca będzie pompa elektryczna o wydajności 100 litrów na minutę z serii BEST ONE.

Do wypompowywania dużej ilości wody, np. z wielu pomieszczeń, warto zastosować pompę o większych wydajnościach, np. pompę z serii BEST 2-5 - wówczas skrócimy czas osuszania.

W doborze właściwego urządzenia pomóc mogą doradcy EBARA - czołowego producenta pomp ze stali nierdzewnej, obecnego na rynku już od ponad 100 lat. W ofercie firmy EBARA znajdziemy odpowiednie pompy do piwnicy, a także wiele innych pomp do wody, np. pompy powierzchniowe czy pompy głębinowe.

Pompa elektryczna BEST ONE.

Wyposażenie dodatkowe, które warto mieć

Dodatkowe wyposażenie pompy do osuszania piwnicy sprawi, że używanie jej będzie wygodniejsze i sprawniejsze.

Może to być na przykład:

  • wyłącznik pływakowy, który zabezpiecza ją przed pracą na sucho poprzez włączanie lub wyłączanie jej w zależności od poziomu wody,
  • wyłącznik termiczny, który chroni silnik przed przegrzaniem,
  • filtr wstępny do zatrzymywania większych zanieczyszczeń i ochrony wirnika przed zablokowaniem,
  • uchwyt do wygodnego przenoszenia pompy,
  • dodatkowy kołnierz ssawny do minimalnego wypompowania wody z posadzki,
  • kabel zasilający z wtyczką do bezpośredniego podłączenia.


źródło i zdjęcia: EBARA Pompy Polska Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT