Rekuperacja wody na siłowniach, basenach i w szpitalach

Przeciętna, czteroosobowa rodzina może oszczędzić nawet 1200 kWh energii rocznie dzięki rekuperacji wody. Skoro jedno gospodarstwo domowe może zyskać tak wiele, to jak dużego odzysku wody można spodziewać się w obiektach publicznych np. siłowniach, basenach czy szpitalach?

Rekuperacja wody na siłowniach, basenach i w szpitalach

Odzysk wody na siłowniach, basenach i szpitalach - oszczędność roczna

Przy kombinacji podłączenia rekuperatora i do prysznica i do zbiornika na ciepłą wodę można odzyskać nawet do 77% ciepła. Nazywamy to “sprawnością” (Efficiency) ‑ dlatego koniecznie sprawdzaj te dane wybierając rekuperator.

Według danych z raportu Deloitte, w 2018 roku w Polsce 2,99 mln Polaków (7,9% naszego społeczeństwa) było członkami klubów fitness ‑ to o 2,7% więcej niż w roku 2017, co pokazuje, że trend na zdrowy tryb życia nie mija. Samych klubów fitness, w 2018 roku w Polsce było 27001. Oczywiście nie każdy korzysta z prysznica na miejscu, załóżmy, że połowa użytkowników nie. Oczywiście nie każdy chodzi też do klubu codziennie, więc musimy to także wziąć pod uwagę. Ale załóżmy (w wielkim uproszczeniu), że codziennie w jednym, średniej wielkości klubie kąpie się 100 osób - jeśli 4 osobowa rodzina oszczędza 1200 kWh energii rocznie, to przy takich 100 osobach dziennie to oszczędność 30 000 kWh energii rocznie!

Korzyści z rekuperacji wody potwierdzone naukowo

Holenderska Certyfikacja KIWA to jeden z najbardziej znanych globalnie instytutów, zajmujących się certyfikacją, kontrolą, testowaniem, szkoleniem i doradztwem produktów, usług, procesów, systemów i pracowników. Działają w wielu różnych segmentach rynku, począwszy od budownictwa i zaopatrzenia w energię, po wodę pitną, opiekę zdrowotną, żywność, rolnictwo itd. Działa w 40 krajach na całym świecie, głównie w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Przebadała ona oraz w marcu 2020 roku wydała certyfikat dla urządzeń rekuperacji Zypho. Pod lupę wzięto:

  • Rekuperator do wody pod brodzik iZi 30,
  • Rekuperator do wody pod brodzik iZi 40,
  • Rekuperator pionowy do wody ZYPHO P65
Wyniki badań nad rekuperacją wody
Wyniki badań Holenderskiej Certyfikacji KIWA. Fot. Kiwa Nederland B.V.

KIWA gwarantuje że przy najprostszym podłączeni, czyli bezpośrednio do prysznica, baterii lub podłączając rekuperator Zypho do zbiornika na wodę ciepłą, odzyskujemy w zależności od wybranego modelu od 30% ciepła nawet do 65% ‑ co jest ilością ogromną, zwłaszcza dla takich dużych budynków jak siłownie, hotele, szpitale, czy baseny. Również niemiecki certyfikat Passive House, potwierdza sprawność rekuperatora Zypho IZI 402 ‑ jest to najczęściej montowany w domach jednorodzinnych model.

Rekuperacja wody a bakteria Legionella

Bakterie Legionella, powodujące legionellozę (zwaną potocznie chorobą legionistów) ‑ zakaźną, ciężką chorobę dróg oddechowych, były kiedyś prawdziwą zmorą publicznych sieci wodociągów, rurociągów, studni, basenów czy innych zbiorników. Jednak w ostatnich latach, kontrola nad Legionellozą mocno zwiększyła się. Między innymi dlatego, we wszystkich miejscach publicznych należy mieć certyfikat potwierdzający, że woda tych bakterii nie posiada.

Restrykcyjna, holenderska organizacja TNO, potwierdziła swoim certyfikatem, że używając rekuperatorów wody ZYPHO, nie grożą nam bakterie Legionella3. To dodatkowy powód, aby rozważyć instalację rekuperatorów w miejscach takich jak siłownie, baseny, czy szpitale.

źródło i zdjęcia: ECOMAX

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT