Możemy także doprowadzić ciepłe powietrze z kominka do wszystkich wentylowanych pomieszczeń kanałami wentylacji nawiewno–wywiewnej. Sposób ten jednak jest dopuszczalny w sytuacji, gdy kominek pełni jedynie funkcję wspomagania podstawowego układu grzewczego.
W takim przypadku należy zastosować dodatkowy wentylator kominkowy o odpowiednio dużej wydajności (najlepiej regulowanej). Wentylator ten wprowadza do obiegu świeżego powietrza dodatkowe powietrze recyrkulacyjne z przestrzeni grzewczej kominka. Większa wydajność wentylatora zapewnia lepsze rozprowadzenie ciepła wyrównując temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
Stosując takie rozwiązanie należy pamiętać, że:
- wentylator i centrala wentylacyjna bezwzględnie muszą być zaopatrzone w szczelne przepustnice zwrotne uniemożliwiające cofanie się powietrza do centrali lub kominka. Cofnięcie się gorącego powietrza może spowodować uszkodzenie centrali;
- średnice kanałów nawiewnych do pomieszczeń muszą być przeliczone dla łącznego przepływu powietrza z centrali plus z kominka. Niezbędne są kanały o zwiększonej odporności na wysoką temperaturę;
- ponieważ ilość recyrkulującego powietrza kominkowego może być znaczna, należy zapewnić swobodny jego przepływ w domu poprzez otwarcie drzwi lub zastosowanie w nich odpowiednio dużych kratek wentylacyjnych.
Decydując się na takie rozwiązanie wybieramy kominek z zamknięta komora spalania. Ponadto należy pamiętać, ze wentylator kominkowy nie może pracować przy wyłączonej wentylacji.
Zdjęcie: Pro-Vent
Komentarze