Czy możliwe jest urządzenie gruntowego wymiennika ciepła w rejonie o wysokim poziomie wód gruntowych?

Problemy mogą pojawić się w przypadku wymienników płytowych lub żwirowych - wody gruntowe mogą najzwyczajniej zalać wymiennik i uniemożliwić przepływ powietrza. Natomiast w wypadku rurowego wymiennika powietrznego, takiego zagrożenia nie ma. Co więcej, bliskość wód gruntowych wpływa korzystnie na jego działanie, ponieważ gwarantuje stałą i wysoką temperaturę gruntu, co przekłada się na wyższą efektywność i wydajność instalacji. Dodatkowo zapewniona jest szybka regeneracja cieplna gruntu.

Czy możliwe jest urządzenie gruntowego wymiennika ciepła w rejonie o wysokim poziomie wód gruntowych?

Przy użyciu typowych rur kanalizacyjnych PVC szczelność jest gwarantowana do poziomu 0,5 bar, bo taka jest wymagana przez normy kanalizacyjne. Jednak w związku z tym, że systemem rur ma przepływać powietrze wentylacyjne, powinno się lepiej zabezpieczyć go przed naporem wód gruntowych. Zaleca się, aby system rurowego GPWC miał szczelność pod ciśnieniem do 2,5 bar.

W przypadku rozwiązania firmy REHAU, została ona uzyskana m.in. dzięki specjalnej konstrukcji mufy z pierścieniem zabezpieczającym Safety-Lock (na fot.), który mocuje uszczelkę na stałe w mufie i zabezpiecza ją przed wypięciem.

Układanie wymiennika w wodzie gruntowej jest związane z koniecznością tymczasowego osuszenia gruntu, starannego zagęszczenia go wokół rur wymiennika, a niekiedy także wymiany tego gruntu. Przysparza to - oczywiście - dodatkowych problemów firmie wykonawczej, która często z tego względu odradza montowanie GPWC, ale nie dajmy się zwieść takim podszeptom.

Zdjęcie: Rehau

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT