Skuteczna wentylacja pomieszczeń na poddaszu

Planuję wykonanie w domu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Dowiedziałem się, że taką instalację można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza. Czy takie rozwiązanie ma sens i kiedy może się przydać?

Problem z zapewnieniem skutecznej wentylacji pomieszczeń na poddaszu jest dość powszechny, gdyż niewielka różnica poziomów między wlotem i wylotem kanałów nie zapewnia wystarczającego ciągu naturalnego, szczególnie wtedy, gdy poddasze od niżej położonej kondygnacji oddzielają szczelne drzwi.

Skuteczną wentylację całego domu zapewni oczywiście system mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z ewentualnym odzyskiem ciepła, ale jest on dość drogi, a jego instalacja w użytkowanym już domu utrudniona.

Alternatywnym rozwiązaniem może być zamontowanie wentylatora wspomagającego naturalny ciąg w postaci tzw. nasady hybrydowej. Zależnie od warunków pogodowych wentylacja działa jako grawitacyjna lub jeśli to nie wystarcza, ciąg wytwarza wentylator małej mocy. Zależnie od modelu, nasady hybrydowe mogą mieć regulacje wydajności w szerokim zakresie, a także możliwość programowania w cyklu dobowym czy dostosowania intensywności wymiany powietrza do warunków panujących wewnątrz pomieszczeń (np. wilgotności).

Przy wentylacji poddasza wystarczy zamontować taką nasadę na kanale wyprowadzonym z łazienki, a pozostałe pomieszczenia wentylować w sposób pośredni dzięki nawiewnikom zamontowanym w oknach. Powietrze zewnętrzne napływać będzie do sypialni i przez otwory w drzwiach wewnętrznych "zassane" zostanie do łazienki i odprowadzone kanałem wywiewnym.

Jednak kanału wentylacyjnego nie można wyprowadzić bezpośrednio z łazienki przez dach rurą wentylacyjną, gdyż na skutek wychłodzenia z usuwanego powietrza może wykraplać się woda, która będzie ściekać przez kratkę wentylacyjną. W opisanej sytuacji można będzie wykorzystać wolny kanał wentylacyjny, łącząc go z wlotem w łazience dobrze ocieploną rurą wentylacyjną.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT