W jaki sposób najefektywniej sterować pracą gazowego kotła kondensacyjnego?

Najbardziej efektywną pracą całego systemu grzewczego jest praca z możliwie najniższą temperaturą czynnika grzewczego, która umożliwia utrzymanie temperatury ogrzewanych pomieszczeń na zadanym poziomie. Im niższa temperatura, tym straty całego systemu grzewczego są mniejsze.

W jaki sposób najefektywniej sterować pracą gazowego kotła kondensacyjnego?

Celowym rozwiązaniem jest więc taka praca kotła, aby utrzymywał on temperaturę czynnika grzewczego zależnie od rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, które z kolei zależy od temperatury panującej na zewnątrz (sterowanie pogodowe). Tego typu sterowanie jest już zaprogramowane w automatykach kotłów niektórych producentów, w innych wymaga zastosowania dodatkowych elementów.

Oprócz pogodowego sterowania pracą kotła należy dążyć do tego, żeby pracował on wtedy, gdy jest to potrzebne. Informację taką automatyka urządzenia może otrzymać od termostatu pokojowego "typu ON/OFF" lub sterownika komunikującego się z nią za pomocą sygnału cyfrowego. Sterownik powinien być umieszczany w miejscu, które można uznać za reprezentatywne dla wszystkich ogrzewanych pomieszczeń.

W przypadku sterowników cyfrowych można dodatkowo skorygować temperaturę czynnika grzewczego (ilość wytwarzanego ciepła) w zależności od temperatury pomieszczenia. Wskazane jest, żeby termostaty i sterowniki miały możliwość zaprogramowania w różnym czasie innej temperatury pomieszczenia. Dzięki temu, gdy domowników nie będzie w domu, kocioł będzie wytwarzał mniej ciepła niż w czasie ich obecności.

Zdjęcie: Immergas

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT