Co należy wiedzieć o kotłach kondensacyjnych?

Po wprowadzeniu Dyrektywy ErP z rynku praktycznie zniknęły kotły inne niż kondensacyjne. Tylko one spełniają bowiem narzucone przez Dyrektywę warunki dotyczące sprawności. Co to oznacza dla Klientów? Czym się kierować, wybierając kocioł kondensacyjny?

Co należy wiedzieć o kotłach kondensacyjnych?

Kotły kondensacyjne to rozwiązania grzewcze cechujące się wysoką sprawnością, którą zapewnia im wykorzystywanie w działaniu procesu kondensacji. Kondensacja polega na przejściu pary wodnej ze stanu gazowego w stan ciekły. Produkty spalania w kotłach kondensacyjnych to m.in. dwutlenek węgla i para wodna. Temperatura przy powierzchni palnika w kotle wynosi nawet kilkaset stopni. Jest ona przekazywana do wody grzewczej przepływającej przez wymiennik ciepła. Wymiennik w kotłach kondensacyjnych jest skonstruowany w taki sposób, że sprowadza temperaturę spalin poniżej punktu rosy. Dzięki temu para wodna skrapla się, a w efekcie zostaje wytworzona energia i odzyskujemy tzw. ciepło utajone. To między innymi dlatego kotły kondensacyjne mogą charakteryzować się tak wysoką sprawnością.

Od czego zależy sprawność kotła?

Sprawność kotła kondensacyjnego może wynieść ponad 100%. Jednak ostatecznie jest ona uzależniona głównie od konstrukcji wymiennika ciepła i na tym elemencie należałoby się skupić, porównując różne urządzenia.

Na sprawność mają wpływ również materiały, z których wykonany jest cały kocioł, np. wysokiej jakości obudowa, która ogranicza straty ciepła. Sprawność można też poprawić, korzystając z zalet automatyki pokojowej lub pogodowej. Warto wybierać urządzenia w pakiecie z tego typu systemami.

Warto też pamiętać, że sprawność będzie wyższa, jeśli kocioł będzie współpracował z instalacją niskotemperaturową, np. z ogrzewaniem podłogowym.

Jak wybrać kocioł kondensacyjny?

Wybierając konkretny model, oprócz zwrócenia uwagi na klasę energetyczną i sprawność, warto zastanowić się nad oczekiwanym komfortem cieplnym, a także zapotrzebowaniem na ciepłą wodę użytkową. Dla dużych domów z dwiema łazienkami najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł jednofunkcyjny i dodatkowo zasobnik na c.w.u. Do mniejszych domów wystarczy kocioł dwufunkcyjny.

Czynników wpływających na jakość i sprawność kotłów kondensacyjnych jest naprawdę bardzo dużo. W podjęciu ostatecznej decyzji, jaki kocioł wybrać, powinien pomóc doświadczony instalator. Weźmie on pod uwagę potrzeby użytkownika i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Jeszcze nie tak dawno kotły kondensacyjne nie były najbardziej popularnymi produktami w ofercie wielu producentów. Część z nich skupiała się bowiem na częściej kupowanych, bo tańszych, urządzeniach tradycyjnych. Nadal część klientów będzie kierować się przy wyborze urządzeń jak najniższą ceną, co z pewnością skłoni niektórych producentów do obniżania kosztów produkcji, aby móc zaproponować jak najtańsze rozwiązania. Przy wyborze konkretnego urządzenia warto więc posiłkować się też opinią o producencie i jego doświadczeniem w produkcji kotłów kondensacyjnych.

Firma De Dietrich produkowała kotły kondensacyjne na długo przed wprowadzeniem Dyrektywy ErP. Wieloletnie doświadczenie spowodowało, że nasze urządzenia są naprawdę solidne i mają sprawność dużo wyższą od minimalnej określonej Dyrektywą.

Zdjęcie: De Dietrich

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Warto przeczytać
Urządzenia i akcesoria grzewcze
Urządzenia i akcesoria grzewcze
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT