Jak oszczędzać energię w domu? Oto 15 praktycznych porad

Decyzja o sposobie ogrzewania domu jest kluczowa, jednak nie mniej istotne dla ekologicznego charakteru domu jest zachowanie jego mieszkańców. Wprowadź drobne zmiany w swoim codziennym życiu, aby oszczędzać energię cieplną. Poznaj działania, które możesz podjąć, aby zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie.

Jak oszczędzać energię w domu? Oto 15 praktycznych porad

Wietrz wnętrza umiejętnie

Istotną rolę podczas nagrzewania budynków odgrywa umiejętne wietrzenie. W nowoczesnych budynkach nie przewiduje się obecnie praktycznie żadnej stałej wymiany powietrza. Powoduje to konieczność stosowania kontrolowanych systemów wentylacji.

Jednak także w starym budownictwie systemy te mogą zapewniać dopływ świeżego powietrza i energooszczędne działanie ogrzewania. W przypadku braku systemu wentylacji, niezbędny przepływ masowy powietrza powinien być zapewniony przez wietrzenie. W miarę możliwości należy wtedy zakręcać zawory grzejników.

Jeśli okno jest trwale uchylone, trwale ucieka też przez nie ciepło - a to kosztuje. Wietrzenie w ten sposób skutkuje ponadto wychłodzeniem ścian, zwłaszcza nadproża i ościeża okiennego, przez co w tych miejscach może skraplać się woda, a w konsekwencji powstawać pleśń.

Nie dosuwaj mebli do ścian

Szafy, meblościanki itp. utrudniają cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Jeśli stoją one zbyt blisko ścian, także za nimi może skraplać się wilgoć. Aby temu zapobiec, wystarczy pozostawić od 4 do 6 cm odstępu między meblami a ścianą.

Zmniejsz ilość pary wodnej

Także duże ilości pary wodnej mogą powodować problemy ze skroplinami. Po kąpieli lub gotowaniu należy dobrze przewietrzyć dane pomieszczenie.

Naucz się optymalnie nastawiać ogrzewanie

Umiejętne i możliwie najdokładniejsze nastawienie ogrzewania przyczynia się do konkretnych oszczędności. Nowoczesne regulacje, np. ze sterownikiem pokojowym, są naprawdę bardzo skuteczne.

Opłaca się zatem, aby przy zakupie nowego ogrzewania lub doposażania istniejącego systemu grzewczego poświęcić nieco czasu także tej kwestii.

Zwracaj uwagę na klasę energetyczną

Wszystkie urządzenia elektryczne powinny mieć jak najkorzystniejszą klasę energetyczną. Dotyczy to chłodziarek, pralek, ale także pomp obiegowych instalacji grzewczej. Od 2015 r. klasyfikacja urządzeń wytwarzających energię podlega dyrektywie ekoprojekt.

Dopasuj charakterystykę cieplną

Dobrze dobrana charakterystyka cieplna ma kluczowe znaczenie dla energooszczędnego ogrzewania pomieszczeń. Nie należy przegrzewać ani przechładzać - im bardziej spłaszczona charakterystyka, tym mniej energii zużywa instalacja.

Nigdy całkowicie nie wyłączaj ogrzewania

Gdy wyjeżdżamy lub kładziemy się spać, instalacja grzewcza powinna pracować w trybie obniżania temperatury, czyli utrzymując niższą temperaturę wnętrza niż podczas naszej bytności w domu.

Całkowite wyłączanie ogrzewania jest natomiast niewskazane. Pomieszczeń nie należy nigdy zupełnie wychładzać, ponieważ ponowne ich nagrzanie pochłonie znacznie więcej energii niż gdyby były ogrzewane w trybie obniżania temperatury.

Obniż straty rezygnując z trybu czuwania

Wszystkie urządzenia, które nie muszą być stale zasilane prądem, należy całkowicie wyłączyć oraz odłączyć od sieci. Pozwala to na zaoszczędzenie na kosztach energii elektrycznej.

Ustaw lodówkę optymalnie

Należy w miarę dostępnych możliwości nie ustawiać lodówki w pobliżu piekarnika, kuchni, czy grzejnika. Bliskość tego typu źródeł ciepła spowoduje większy pobór prądu przez lodówkę, ponieważ mogą one utrudniać odprowadzanie ciepła z jej wnętrza.

Regularnie rozmrażaj zamrażarkę

Zamrażarki starszego typu mogą wymagać rozmrażania, ponieważ gdy warstwa lodu zbierającego się na ścianach wewnątrz jest grubsza niż 5 mm, zużycie prądu rośnie nawet o 30%. Regularne rozmrażanie takich urządzeń prowadzi więc do znacznych oszczędności.

Obniż temperaturę wnętrz

Nawet niewielkie zmniejszenie temperatury wnętrza może się przełożyć na znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania. Za każdy stopień oszczędza się około 6% energii: w salonie zalecamy temperaturę 20°C, a w sypialni zdrowo się śpi już przy 18°C.

Zamykaj drzwi

Drzwi do mniej ogrzewanych pomieszczeń należy na stałe zamykać. Jeśli drzwi pozostają otwarte, podgrzane powietrze może przepływać do innych pomieszczeń. Dodatkowo wraz z ciepłym powietrzem do chłodniejszych pomieszczeń trafia wilgoć, która skrapla się potem na zimnych ścianach i oknach.

Ochroń się przed chłodem

Dodatkowych oszczędności energii przysparzają spuszczone rolety zewnętrzne lub zsunięte zasłony.

Zwróć uwagę na montaż drzwi i okien

Gdy wymieniane są zewnętrzne drzwi lub okna, należy zadbać o ich należyty montaż zgodnie z wymaganiami EnEV i DIN 18355. Paroprzepuszczalny montaż z jednej strony zapewnia dostateczną szczelność, a z drugiej chroni przed szkodami budowlanymi.

Korzystaj z energooszczędnych źródeł światła

Żarówki wychodzą z mody. Lampy energooszczędne, a jeszcze lepiej źródła światła LED, pozwalają sporo zaoszczędzić na kosztach prądu.


Źródło i zdjęcia: Mitsubishi Electric

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT