Kąt nachylenia dachu a pokrycie dachowe

Wybierając pokrycie dachowe, w pierwszej kolejności kierujemy się naszym gustem, ale pod uwagę trzeba wziąć również nachylenie połaci dachowej. Parametr ten jest określony w projekcie domu i wpływa na możliwość zastosowania danego materiału. Im mniejszy jest spadek dachu, tym bardziej szczelne musi być jego pokrycie.

Kąt nachylenia dachu a pokrycie dachowe

Nachylenie połaci dachowej to kąt ostry zawarty między połacią a poziomem. Wyrażany jest w stopniach lub procentowo jako stosunek wysokości połaci do długości jej postawy.

Normy i wytyczne producentów pokryć dachowych jasno określają, gdzie i jakie pokrycie można zastosować. Na rynku jest tak dużo materiałów pokryciowych, że nie powinniśmy mieć żadnego problemu z zaspokojeniem naszych potrzeb estetycznych.

Lekkie pokrycia dachowe

To takie, których przeciętna masa wynosi 4-12 kg/m2. Najpopularniejszym materiałem wśród lekkich pokryć jest wszelkiego rodzaju blacha, np. blachodachówka, blacha trapezowa czy płaska. Można nią kryć dachy o kącie nachylenia od 3 do 90°.

Do krycia płaskich dachów o nachyleniu 3° wykorzystuje się blachę płaską lub trapezową. Natomiast tak chętnie wybieranymi blachodachówkami można pokrywać dachy o minimalnym nachyleniu 9o.

Decydując się na bardziej płaski dach, również można pokryć go arkuszami blachodachówki, jednak należy przygotować pod nie sztywne poszycie z desek, sklejki wodoodpornej lub płyt wiórowych. Nie można przy tym zapominać o obłożeniu go papą.

Szeroką grupę pokryć dachowych stanowią także bitumy. Papa jako materiał o dużej szczelności może być stosowana do minimalnych pochyleń - już od 3°. Jeśli układana jest na sztywnym poszyciu z desek, to potrójne warstwy można stosować do minimalnych nachyleń dachu od 3 do 10°.

Podwójne warstwy papy można układać przy spadku 11°. Natomiast dachówki i gonty bitumiczne można stosować na dachach o minimalnym kacie 12°, jednak wówczas należy ułożyć jako pierwszą warstwę papy podkładowej, aby zachować szczelność pokrycia dachowego. Bezpośrednio do podkładu pokrycia te można mocować dopiero na dachach o nachyleniu powyżej 20°.

Do lekkich pokryć dachowych należy także folia dachowa, produkowana z uplastycznionego PVC na welonie z siatki poliestrowej lub włóknie szklanym. Bardzo dobrze sprawdza się ona do krycia dachów płaskich o lekkich konstrukcjach lub przy renowacji starych pokryć bitumicznych. Można ją stosować przy nachyleniu do 15°.

Typowe kąty nachylenia dachu dla poszczególnych materiałów.

Ciężkie pokrycia dachowe

Waga materiałów na ciężkie pokrycia dachowe waha się w granicach 40-80 kg/m2. Do najcięższych materiałów stosowanych na pokrycie dachów należy dachówka ceramiczna.

Można ją układać na dachu o spadku powyżej 20° (przy bardzo małych nachyleniach dach może przeciekać), nie nadaje się także na dachy zbyt strome, gdyż powyżej 45° jej zamocowanie jest zbyt pracochłonne. Dodatkowo pod ceramikę należy wykonać odpowiednio wytrzymałą więźbę.

Lżejsza od ceramicznej jest dachówka cementowa (około 35-50 kg/m2). Ma trochę szerszy zakres stosowania - zalecane nachylenie dachu to 22-60°. Przy zastosowaniu dodatkowego uszczelnienia możliwe są jeszcze większe spadki.

Strzecha, chociaż rzadko stosowana do krycia domów jednorodzinnych, to jednak widywana jest w naszym polskim krajobrazie. Waży około 50 kg/m2 i można nią kryć dachy bardzo strome - o nachyleniu 40-52°.

Kąt nachylenia dachu a normy

Pochylenie połaci dachowych określa najmniejsze, największe oraz zalecane wartości nachylenia połaci dachowych dla poszczególnych materiałów. Stosuje się tutaj polską normę PN-89/B-02361.

Nie uwzględniono w niej jednak współczesnych materiałów pokryciowych, dlatego dla nich należy przyjmować wytyczne producenta.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

22 Cze 2023, 17:17

Komentarz dodany przez Andrzej Wilhelmi.: Kilka stwierdzeń wymaga wyjaśnienia. Pod każde pokrycie należy wykonać odpowiednio wytrzymałą więźbę. Co to za stwierdzenie, że dachówka ceramiczna nie nadaje się na strome dachy bo mocowanie jest zbyt pracochłonne?! Przy każdym kącie ...

22 Cze 2023, 09:21

Komentarz dodany przez Blacharz-dekarz z Mazowsza: Te informacje wprowadzają w błąd!! Gonić takiego "eksperta", który mówi, że trapez można układać od 3°, a blachę cynkową od 20°. Inwestor ma patrzeć, na czym to poszycie leży i na co producent daje gwarancję przy takim układzie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT