Schody strychowe i otwór stropowy

Wykonanie nadbudowy domu lub adaptacja strychu na cele mieszkalne, wiąże się z koniecznością wyboru odpowiednich schodów. Zbudowanie ich od podstaw bywa problematyczne, ze względu na niewystarczającą ilość miejsca. Dlatego też wielu inwestorów decyduje się na montaż gotowych schodów strychowych. Jednak niezależnie od rodzaju schodów ich budowa lub montaż wymaga przystosowania otworu stropowego.

Schody strychowe i otwór stropowy
Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie schody wybrać?
  • Czy schody gotowe to dobry wybór?
  • Jak wykonać otwór stropowy?

Jakie schody?

Budowa wygodnych schodów częstokroć jest niemożliwa, gdyż zajmują one sporo miejsca. (te o nachyleniu 30o i szerokości 80 cm zajmują ok. 4 m2). Byłoby to możliwe, gdyby wychodziły z dużego pomieszczenia, np. z salonu, ale najczęściej schody na poddasze wyprowadzamy z korytarza.

Muszą być więc węższe i bardziej strome od pozostałych schodów w domu, nachylenie biegu często wynosi 45o, a szerokość biegu - ok. 60 cm. Przyjmując, że w pionie zajmują ok. 300 cm (wysokość pomieszczenia na niższej kondygnacji plus grubość znajdującego się nad nią stropu), w przypadku biegu prostego schody te w rzucie poziomym mają długość ok. 3 m. Ale schody na poddasze mogą być jeszcze węższe i bardziej strome.

Głównym kryterium podczas ich doboru jest częstotliwość korzystania z nich oraz sprawność i wiek domowników. Bardzo mało miejsca zajmują schody kręte, montowane w świetle otworu stropowego, jednak są mniej wygodne niż schody proste lub zabiegowe ze względu na trójkątny kształt stopni i konieczność przemieszczania się tuż przy barierce zewnętrznej.

Przy skośnym dachu wysokość poddasza znacząco zmniejsza się przy ściankach kolankowych. Trzeba o tym pamiętać, planując usytuowanie schodów, aby górny kraniec biegu nie kończył się zbyt blisko ściany zewnętrznej poddasza.

Schody gotowe

Schody kręcone
Schody kręcone. Schody te opierają się na centralnym słupie, na który nakładane są wsporniki ze stopniami. Tuleje dystansowe pozwalają na regulację wysokości stopni, a więc także na regulację wysokości całych schodów. Ich minimalna średnica to 100 cm, ale przy częstym użytkowaniu warto wybrać te o średnicy 120–140 cm (fot. Dolle).
 
Schody modułowe
Schody modułowe. Mogą być montowane jako proste, łamane, a nawet półokrągłe. Poszczególne moduły tworzą bowiem schodkową konstrukcję nośną pozwalającą na przesuwanie poszczególnych stopni w poziomie i regulację ich wysokości poprzez podkładki dystansowe (fot. Rintal).

Montaż schodów gotowych jest dobrym rozwiązaniem w przypadku modernizacji domu, gdyż ogranicza roboty montażowe i zmniejsza ryzyko uszkodzenia wykończonej części domu. Warto więc przed rozpoczęciem prac poszukać odpowiadających nam schodów i dostosować do nich charakter przeróbek konstrukcji domu.

Bogata oferta schodów gotowych umożliwia dobór odpowiednich do warunków i naszych upodobań. Jednak nie wszystkie z nich można kupić od ręki, niektóre bowiem montowane są z typowych elementów, ale indywidualnie dopasowywanych do konkretnych warunków.

Od ręki można natomiast kupić schody kręcone i modułowe, które dzięki samonośnej konstrukcji łatwo zamontować w każdych warunkach. Obydwa rodzaje schodów wykonywane są w różnych wariantach wykończeniowych, z użyciem elementów ze stali lakierowanej i nierdzewnej, różnych gatunków drewna oraz tworzyw sztucznych.

Otwór stropowy

Wykorzystanie istniejącego wyłazu do montażu schodów strychowych

Jeśli to możliwe wykorzystuje się otwór po istniejącym wyłazie, powiększając go odpowiednio. Jeśli jednak jego lokalizacja uniemożliwia racjonalne poprowadzenie schodów, otwór trzeba wykonać w innym miejscu, a wyłaz zabudować. Sposób zabudowania go zależy od konstrukcji stropu i sposobu wykończenia sufitu na niżej położonej kondygnacji.

Bez większych problemów zamkniemy otwór w stropie drewnianym, mocując drewniane żebra do belek stropowych za pomocą metalowych złączy ciesielskich. Bardziej kłopotliwe jest uzupełnienie stropu żelbetowego - tu konieczne jest osadzenie zbrojenia w bruzdach na krawędzi otworu i zabetonowanie go w szalunku podpartym od spodu. Można też użyć belek stalowych, a przestrzeń między nimi wypełnić zbrojoną wylewką betonową w szalunku podwieszanym.

Wykonanie nowego otworu pod montaż schodów strychowych

Trudność wykonania otworu w stropie zależy przede wszystkim od jego konstrukcji. Otwór nie może osłabiać stropu - przecinać jego elementów nośnych bez odpowiedniego wzmocnienia. Problemów nie nastręczają stropy belkowe - na belkach stalowych lub drewnianych, gdyż ich rozstaw przekracza najczęściej 90 cm, co umożliwia lokalizację otworu między belkami bez konieczności naruszania elementów nośnych.

Bardziej skomplikowane jest wykonanie otworu w stropie gęstożebrowym, np. typu Teriva, gdyż belki nośne rozstawione są w nim gęsto, co 45–60 cm, a więc na szerokość, która nie umożliwia wykonania wygodnego wejścia po schodach. Również stropy monolityczne i prefabrykowane mają gęsto rozstawione zbrojenie.

Niezależnie od rodzaju stropu, opinię na temat możliwości wykonania otworu stropowego należy uzyskać od uprawnionego projektanta, który w razie potrzeby zaprojektuje odpowiednie wzmocnienia konstrukcji stropowej w postaci dodatkowego podciągu bądź wymianu, a także określi technologię wykonania otworu (kolejność prac, podparcie stropu na czas robót).

Kształt i wymiary otworu

Parametry te zależą od rodzaju montowanych schodów. Kręte, montowane wokół centralnego słupa, wymagają wykonania otworu okrągłego o średnicy min. 100 cm. Schody o biegu prostym lub zabiegowe wiążą się z wykonaniem otworu prostokątnego. Jego krótszy bok odpowiada szerokości schodów, a dłuższy zależy od długości i nachylenia biegu.

opr.: Cezary Jankowski
zdjęcie wprowadzające: Fakro

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE