Geosyntetyki do modyfikacji podłoży gruntowych

Warunki gruntowe na obszarze prowadzonych robót budowlanych czy drogowych wymagają niekiedy odpowiedniego zmodyfikowania podłoża w celu zapewnienia wymaganych własności. O zakresie niezbędnych robót powinna zadecydować badania geotechniczne gruntu, co umożliwi również dobór odpowiednich materiałów i technologii zapewniających stabilność i trwałość tworzonych budowli.

Geosyntetyki do modyfikacji podłoży gruntowych

Czym są geosytetyki?

Pod tym pojęciem kryją się produkty z tworzyw sztucznych wykorzystywane do poprawy mechaniki gruntów budowlanych i drogowych, regulacji nawodnienia, a także ochrony powierzchniowej.

Produkty te mają stosunkowo niedługą historię praktycznego zastosowania - w Polsce pierwsze profesjonalne użycie tego materiału nastąpiło na początku lat 70-tych ubiegłego wieku przy wzmacnianiu podłoża pod linię kolejową.

Z czasem, różne odmiany tych materiałów zaczęto powszechnie wykorzystywać - zwłaszcza w drogownictwie - ale również przy innych robotach ziemnych na trudnych podłożach. Geosyntetyki znalazły też zastosowanie w produkcji ogrodniczej pozwalając na eliminacje pracochłonnej walki z chwastami, dzięki zastosowaniu powierzchniowych osłon syntetycznych.

Geosiatka o sztywnych węzłach. fot GEOMAT s.r.o. sklep inetrnetowy GEOmall
Geosiatka o sztywnych węzłach. fot GEOMAT s.r.o. sklep internetowy GEOmall

Ze względu na strukturę i własności fizyczne tych materiałów geosytetyki produkowane są jako geosiatki, geotkaniny lub geowłókniny o różnych parametrach i wytwarzane głównie z polietylenu (PET) lub polipropylenu (PP).

Problemy gruntowym podłożem

Własności mechaniczne gruntu takie jak spoistość, skład granulometryczny i jego pochodzenie oraz stopień nawodnienia w połączeniu z geometrią powierzchni decydują o doborze odpowiednich warstw niezbędnych do utrzymania stabilności podłoża przy zakładanych obciążeniach i w zmiennych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza na powierzchniach nachylonych.

W strukturze „surowego” gruntu występują bowiem różne naprężenia i przemieszczenia, zależne m. in. od temperatury, nacisków czy nawodnienia.

Tradycyjnie, do modyfikacji struktury gruntu wykorzystywane są różnego rodzaju kruszywa, które jednak samodzielnie często nie zapewniają wystarczającej stabilności, a z czasem ulegają powolnej destrukcji czy zamuleniu.

Znacznie pewniejsze i długotrwałe wzmocnienie podłoża gwarantują warstwy dodatkowego zbrojenia, które mogą również pełnić rolę separacyjną, chroniąc przed mieszaniem się różnych warstw podbudowy, a także filtrację wód opadowych i gruntowych.

Mechanizm wzmacniania podłoża przy użyciu geosyntetyków - głównie geokrat i geotkanin - polega na ich „zakotwieniu” w podłożu dzięki siłom tarcia, jakie występują w przypadku poddania zbrojenia obciążeniom rozciągającym, które pojawiają się przy obciążeniu powierzchniowym jak i wyniku płynięcia gruntu na pochyłościach.

Efekt „kotwienia” poprzez wytworzenie siły tarcia uzależniony jest od własności warstw z ułożonym geosyntetykiem, gdyż drobiny podłoża zahaczają za strukturę materiału.

W przypadku geotkanin najlepszą efektywność stabilizacji uzyskuje się przy układaniu ich na podłożu drobnoziarnistym (piaski, pospółka) natomiast geokraty należy umieszczać na podłożu z kruszyw grubych, łamanych, o kącie tarcia wewnętrznego ponad 44 stopni.

Materiały klasyfikowane jako geowłókniny w zasadzie nie są wykorzystywane do wzmacniania podłoża, a jedynie jako elementy separacyjne i odwadniające. Stosunkowo gładka powierzchnia nie pozwala bowiem na kotwienie ziaren podłoża, ale znaczna wodoprzepuszczalność zapewnia odprowadzenie wody z warstw powierzchniowych.

Z udziałem geowłókniny tworzone są również pokrycia konglomeratowe po zespoleniu z geokratą, dzięki czemu uzyskuje się wzmocnienie, wodoprzepuszczalność i ochronę podłoża przed zmieszaniem - zwłaszcza gruntu z dużą zawartością cząstek spławianych. Geowłókniny występują również pod nazwą agrowłókniny i wykorzystywane są do ochrony powierzchniowej upraw przed mrozem i chwastami. 

Własności i zastosowanie geosyntetyków w praktyce

Ze względu na szeroki zakres zastosowań, najczęściej wykorzystywanym materiałem geotechnicznym są geotkaniny oferowane przez producentów w różnych odmianach wytrzymałościowych i wymiarowych. Wytwarzane są w postaci tkanej z włókiem syntetycznych o różnej grubości i rozmieszczeniu.

W wariancie podstawowym znajduje zastosowanie do wzmacniania podłoża (w ograniczonym zakresie), separacji warstw również o własnościach agresywnych np. składowisk odpadów oraz odwodnień powierzchniowych.

Dostępne są - zależnie od gramatury - w szerokim zakresie wytrzymałości na rozrywanie od 20 kN/m do 80 kN/m - i średniej rozciągliwości 10-20%, a wielkość oczek zawiera się w granicach 0,1 do 0,3 mm przy przeciętnej wodoprzepuszczalności ok. 7 dm3/m2 s.

W praktyce wykorzystywana jest głównie do tworzenia warstwy separacyjno-wzmacniającej w podbudowie dróg o małym i średnim obciążeniu, stabilizacji skarp w poziomym układzie wielowarstwowym, ochrona gruntu przed wymywaniem na brzegach obłożonych kamieniem oraz tworzenie rusztu pod systemach drenażowych.

Przy jej układaniu podłoże powinno być starannie zagęszczone, a na wierzch z reguły układa się drobnoziarnisty materiał (piasek, ziemia), co umożliwia zakotwienie powłoki i chroni przed uszkodzeniem podczas zasypywania.

Geosytetyki w postaci geokrat i siatek wykorzystywane są jako element chroniący skarpy przed osuwaniem, a także przy tworzeniu nawierzchni jezdnych i postojowych. W ofercie producentów znajduje się kilka odmian tego materiału o różnym preferowanym zastosowaniu.

Np. formie płaskiej kratownicy ze sztywnymi węzłami i oczkami wymiarach 4 x 4 cm służą do wzmacniania podłoży drogowych oraz powierzchni skarp. Powinny być układane na gruboziarnistych warstwach kruszywa, a w przypadku konieczności separacji dodatkowo przykryte geotkaniną lub geowłókniną.

Inną formą wzmocnienia podłoża są np. kraty wysokie utworzone ze zgrzanych, ażurowych pasów polietylenowych o szerokości 5-15 cm. Najczęściej wykorzystywane są do tworzenia miejsc parkingowych poprzez wypełnienie komórek kraty ozdobnym kruszywem, bądź do stabilizacji powierzchniowej skarp o niewielkim nachyleniu.

Geowłóknina Guttatex PS fot. Gutta Polska
Geowłóknina Guttatex PS fot. Gutta Polska

Geowłókniny to produkty utworzone przez połączone różnokierunkowo włókna syntetyczne i wykorzystywane są głównie do tworzenia warstwy separacyjnej i filtracyjnej. Wytwarzane są wielu odmianach różniących się gramaturą, wytrzymałością czy wodoprzepuszczalnością.

Najcieńsze geowłókniny mają gramaturę rzędu 100 g/m2, a najgrubsze osiągają 1200g/m2 Z kolei przepuszczalność wody zależy od grubości materiały i zawiera się w szerokich granicach, które sięgają do 100 litrów/m2 s.

Rury drenarskie z polipropylenu PP-B Pragma. fot. Pipelife Polska
Rury drenarskie z polipropylenu PP-B Pragma. fot. Pipelife Polska

Oprócz zadań separacyjnych np. na ścieżkach z nawierzchnią brukową, często wykorzystywane są w systemach drenażowych osłaniając rury drenarskie przed napływem drobnych cząstek gruntu przechodzących przez wstępną filtrację na warstwie żwirowo-piaskowej.

Agrowłóknina chroni przed przymrozkami, umożliwiając jednocześnie bezproblemowe pobieranie wody przez roślinę fot. Robelit
Agrowłóknina chroni przed przymrozkami, umożliwiając jednocześnie bezproblemowe pobieranie wody przez roślinę fot. Robelit

Lekkie odmiany geowłókniny znane pod nazwą agrowłókniny to popularny materiał wykorzystywanym na powierzchniach ogrodowych np. przy uprawie truskawek, jako sposób ochrony powierzchniowej przed zachwaszczeniem.

Geowłóknina ogrodowa. fot. Gutta Polska
Geowłóknina ogrodowa. fot. Gutta Polska

Przykrycie to umożliwia nawadnianie jak i odparowanie wody z gleby, a sadzonki roślin umieszczane są w nacięciach powłoki w odpowiednim rozstawieniu. Natomiast białą odmianę agrowłókniny wykorzystuje się do otulania wrażliwych krzewów czy drzew, chroniąc je przed mrozem.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Libet. Układanie geowłókniny przy budowie tarasu na gruncie

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT