Drewniany taras - jak go czyścić i pielęgnować?

Tarasy wykonane z drewna cieszą się dużą popularnością, oferując naturalne i przyjemne środowisko mieszkalne na zewnątrz. W odróżnieniu od betonu czy kamienia, drewno może być jednak bardziej wymagające w utrzymaniu ze względu na jego większą podatność na uszkodzenia. Rodzaj drewna ma tutaj znaczenie, lecz dzięki regularnemu czyszczeniu i konserwacji, taras może zachować swój urok na wiele lat.

Drewniany taras - jak go czyścić i pielęgnować?

Kiedy należy czyścić drewniany taras?

Bez względu na materiał – drewno, kamień czy beton – każda zewnętrzna przestrzeń tarasowa jest wystawiona na wpływ różnorodnych warunków pogodowych. Wiatr, deszcz, oraz promienie słoneczne mogą negatywnie wpłynąć na kondycję tarasu.

Szczególnie jesienią i zimą, nadmierne wilgotność może uszkodzić drewno, prowadząc do powstawania porów. Latem, kiedy taras służy nam za miejsce do spożywania posiłków i odpoczynku, znaki zużycia mogą pojawić się szybciej, co objawia się w postaci zadrapań, pęknięć, plam czy przebarwień na drewnie.

Idealny czas na czyszczenie drewnianego tarasu przypada dwa razy w roku. Zaleca się przeprowadzanie podstawowych prac porządkowych wiosną, na początku sezonu ogrodowego, oraz jesienią, by odpowiednio przygotować przestrzeń na zimę. Proces czyszczenia i konserwacji należy planować w suche dni, umożliwiając drewnu dokładne wyschnięcie po zabiegu.

Dlaczego należy regularnie czyścić drewniany taras?

Istnieje wiele ważnych przyczyn, dla których należy regularnie dbać o czystość drewnianego tarasu, w tym:

  • Zminimalizowanie lub całkowite usunięcie nalotów;
  • Utrzymanie estetycznego wyglądu drewnianego patio;
  • Eliminacja zielonych nalotów, takich jak mech;
  • Zapewnienie, że powierzchnia drewna pozostaje nieśliska;
  • Zapobieganie powstawaniu zacieków i miejsc zawilgoconych przez usuwanie nagromadzonych zanieczyszczeń;
  • Ograniczenie rozwoju szkodliwych organizmów, takich jak grzyby.

Przygotowania przed czyszczeniem tarasu

Aby zapewnić łatwy dostęp do każdego fragmentu tarasu, konieczne jest usunięcie z niego wszystkich mebli ogrodowych oraz donic przed przystąpieniem do prac czyszczących. Użycie szczotki umożliwi dokładne wyczyszczenie całej zewnętrznej przestrzeni.

Dla szybkiego i efektywnego usunięcia liści, sprawdzi się akumulatorowa dmuchawa lub odkurzacz do liści.

Meble ogrodowe warto ustawić na tarasie dopiero po całkowitym wyschnięciu posadzki. Okres schnięcia tarasu można również wykorzystać na dokładne wyczyszczenie mebli ogrodowych.

Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia tarasu?

Metoda czyszczenia drewnianych tarasów zależy od rodzaju i ilości zanieczyszczeń. Liście oraz zielony nalot zwykle można usunąć szybko i łatwo, bez potrzeby stosowania specjalistycznych środków czyszczących.

Wystarczy użyć szczotki z twardym włosiem, ręcznej szczotki lub zwykłej gąbki, dodając odrobinę ciepłej wody i mydła, aby efektywnie pozbyć się brudu z drewnianej powierzchni.

W przypadku trudniejszych do usunięcia zielonych nalotów konieczne może być użycie specjalnych preparatów do czyszczenia tarasów oraz szczotek walcowych przystosowanych do pracy na drewnie.

Takie narzędzia czyszczą efektywnie, jednocześnie będąc delikatnymi dla powierzchni i ograniczając zużycie wody do minimum.

Dzięki zastosowaniu dwóch szczotek walcowych, można bez trudu usunąć zanieczyszczenia, a zintegrowane dysze wodne pomogą je spłukać. Możliwość manualnej regulacji dopływu wody pozwala dostosować intensywność czyszczenia do stopnia zabrudzenia.

Silnik zamontowany centralnie oraz szczotki zapewniają łatwy dostęp do narożników i krawędzi, a także ułatwiają usuwanie brudu wzdłuż ścian domu. Użycie wymiennych szczotek umożliwia czyszczenie zarówno drewnianych, jak i gładkich kamiennych powierzchni.

Szczotka walcowa czyści efektywnie, jednocześnie będąc delikatnymi dla powierzchni i ograniczając zużycie wody do minimum.

Czyszczenie tarasu myjką ciśnieniową

Do konserwacji drewnianych tarasów można wykorzystać myjkę ciśnieniową, jednak ważne jest, aby stosować ją z odpowiednimi ustawieniami lub akcesoriami, biorąc pod uwagę delikatność drewna.

Różne gatunki drewna charakteryzują się różnymi właściwościami i wymagają indywidualnego podejścia w zależności od ich twardości i sposobu obróbki. Wybierając metodę i narzędzia do czyszczenia, należy je dostosować z uwzględnieniem specyfiki drewna.

Zaleca się przetestowanie wybranej techniki w mniej widocznym miejscu tarasu. Ustawiając myjkę ciśnieniową, ważne jest, aby uwzględnić jakość drewna, jego obróbkę oraz obecny stan. Należy pamiętać, że im drewno jest delikatniejsze, tym ciśnienie stosowane podczas czyszczenia powinno być niższe.

Do konserwacji drewnianych tarasów można wykorzystać myjkę ciśnieniową.

Usuwanie większych zanieczyszczeń

Prawie niemożliwe jest całkowite uniknięcie dużych zanieczyszczeń na tarasie, które są efektem działania warunków atmosferycznych i codziennego użytkowania. Drewno, z biegiem czasu, pod wpływem wilgoci i słońca, może ulec szarzeniu lub pokryć się nalotem oraz plamami.

Pierwszym krokiem do ich usunięcia jest szybkie opłukanie tarasu wodą. Następnie, za pomocą szczotki lub ręcznej szczotki, usuwa się wszelkie pozostałe zabrudzenia. Na rynku znajdują się specjalistyczne środki czyszczące, przeznaczone do eliminowania szarego nalotu z drewna.

Środek ten aplikuje się bezpośrednio na drewnianą powierzchnię, pozostawia na kilka godzin, a później zmywa czystą wodą.

Drewno, z biegiem czasu, pod wpływem wilgoci i słońca, może ulec szarzeniu.

Usuwanie zielonego nalotu

Wilgotność i zielone osady mogą uczynić drewniane tarasy niebezpiecznie śliskimi, szczególnie gdy wilgoć akumuluje się w mchu i innych roślinach. Aby uniknąć potencjalnych wypadków, konieczne jest szybkie usunięcie mchu z powierzchni tarasu.

Skuteczne mogą okazać się proste domowe metody, wykorzystujące takie składniki jak ciepła woda, skrobia kukurydziana oraz soda oczyszczona. Aby przygotować skuteczną pastę czyszczącą, wystarczy zmieszać trzy łyżki skrobi kukurydzianej z około 500 ml ciepłej wody, dbając o to, aby skrobia całkowicie się rozpuściła i nie tworzyły się grudki.

Następnie, do uzyskanej mieszanki o lekko kremowej konsystencji, należy dodać 100 g sody oczyszczonej i zalać całość 5 litrami wody, a potem doprowadzić do wrzenia.

Tak przygotowaną pastę należy nałożyć na zanieczyszczoną powierzchnię tarasu, używając do tego celu szczotki lub ręcznej szczotki. Po pozostawieniu pasty na kilka godzin, aby mogła zadziałać, mieszankę należy starannie spłukać z tarasu, korzystając z węża ogrodowego.

Czyszczenie tarasu domowymi sposobami

Poza wykorzystaniem mieszanki sody i skrobi, istnieje kilka innych domowych metod konserwacji drewnianego tarasu. Na przykład rozcieńczony płyn do mycia naczyń może skutecznie usunąć różnego rodzaju plamy.

Wystarczy dodać kilka kropli tego płynu do wody, a następnie roztwór równomiernie rozprowadzić na powierzchni drewnianych desek. Dalej, używając szczotki, dokładnie oczyścić powierzchnię tarasu.

Po zakończeniu czyszczenia, należy obficie spłukać taras czystą wodą. Podobnie efektywne może być stosowanie mydła w płynie – wystarczy nałożyć nierozcieńczone mydło bezpośrednio na drewno, dokładnie wyszorować szczotką, a później spłukać taras wodą, aby pozbyć się wszelkich pozostałości mydła.

Konserwacja drewnianego tarasu olejem

Aby zapewnić drewnu dodatkową ochronę po czyszczeniu i zabezpieczyć je przed kolejnymi zabrudzeniami, warto zastosować specjalny olej do drewna. Olej nie tylko utrzymuje naturalny kolor drewna, ale również wypełnia wszelkie pęknięcia i nierówności, zwiększając tym samym jego trwałość.

Zapewnia także ochronę przed wilgocią. Warto dodać, że niektóre środki czyszczące przeznaczone do drewna posiadają już w swoim składzie substancje ochronne, dzięki czemu nie jest konieczne dodatkowe zabezpieczanie drewna olejem.

Źródło i zdjęcia: Kärcher

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT