Ostrzenie piły łańcuchowej krok po kroku: poradnik dla każdego

Należyte naostrzenie piły łańcuchowej pozytywnie wpływa nie tylko na jej trwałość, ale także na wygodę użytkowania. Używanie stępionej piły łańcuchowej wymaga od operatora większego wysiłku i zastosowania dodatkowej siły. Dowiedz się, jak skutecznie naostrzyć piłę łańcuchową, aby przedłużyć jej żywotność oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort pracy.

Ostrzenie piły łańcuchowej krok po kroku: poradnik dla każdego

Jak rozpoznać, że łańcuch trzeba naostrzyć?

Objawy niewłaściwego naostrzenia piły łańcuchowej mogą nie być oczywiste niektórych użytkowników, dlatego warto zwrócić uwagę na poniższe punkty, by odpowiednio wcześnie zidentyfikować problem i podjąć niezbędne kroki.

Zwróć uwagę, gdy:

 • Piła wymaga od Ciebie większego wysiłku niż zwykle i wydaje się mniej efektywna.
 • W trakcie pracy odczuwalne są nieprzyjemne wibracje i drgania.
 • Piła zdaje się być mniej przewidywalna i trudniejsza w kontroli.
 • Czas potrzebny na wykonanie cięcia wyraźnie się wydłuża.
 • Cięcie jest nierówne i postrzępione.
 • Zamiast długich wiórów, piła wytwarza dużą ilość pyłu.
 • Z miejsca cięcia unosi się dym.

Pojawienie się któregokolwiek z tych objawów powinno skłonić do sprawdzenia, czy łańcuch nie wymaga naostrzenia.

Prawidłowe naostrzenie łańcucha jest kluczowe dla efektywności pracy i bezpieczeństwa, zapobiegając nadmiernemu obciążeniu silnika oraz zwiększonemu zużyciu paliwa, w przypadku pił spalinowych.

Narzędzia i materiały do ostrzenia łańcucha

Ostrzenie łańcucha piły można wykonywać ręcznie przy pomocy różnych pilników lub mechanicznie, korzystając z ostrzałki elektrycznej lub pneumatycznej. Wybór techniki zależy od naszych zdolności i doświadczenia.

Początkujący lub sporadyczni użytkownicy pił łańcuchowych często wolą powierzyć ostrzenie specjalistycznym serwisom, na przykład w sklepach z narzędziami.

Z kolei doświadczeni użytkownicy, tacy jak leśnicy, często samodzielnie zajmują się konserwacją swoich pił, korzystając zarówno z metod ręcznych, jak i mechanicznych dzięki swej praktyce i zręczności.

Aby przygotować piłę łańcuchową do ręcznego ostrzenia, ważne jest dokładne oczyszczenie łańcucha z oleju i zanieczyszczeń. Następnie należy odpowiednio naciągnąć łańcuch, aby był on bardziej naprężony niż podczas cięcia, co zapobiegnie złamaniu ogniw podczas ostrzenia.

Dla maksymalnego bezpieczeństwa, piła powinna być unieruchomiona przy użyciu specjalnego uchwytu stabilizującego lub imadła podczas ostrzenia.

W przypadku zdecydowania się na ostrzałkę mechaniczną, czy to elektryczną, czy pneumatyczną, łańcuch należy zdjąć z piły i umieścić w odpowiednim miejscu urządzenia, takim jak szyna czy rowek, aby zapewnić prawidłowe ostrzenie.

Aby prawidłowo naostrzyć łańcuch piły, przygotuj:

 • Pilnik o kształcie pasującym do geometrii zębów na łańcuchu, np. pilnik okrągły. Szczegółowe wymiary pilnika, w tym sugerowane przekroje, średnice oraz kąty ostrzenia, znajdziesz w instrukcji obsługi piły. W przypadku niektórych modeli pił, na ogniwach z zębami tnącymi umieszczone są oznaczenia numeryczne wskazujące na średnicę odpowiedniego pilnika.
 • Ogranicznik do ustawiania głębokości cięcia.
 • Prowadnik pilnika, na którym zaznaczone są kąty nachylenia, umożliwiające precyzyjne ustawienie pilnika i osiągnięcie właściwego kąta ostrzenia.
 • Suwmiarkę do dokładnego mierzenia i regulowania.
Prawidłowe naostrzenie łańcucha jest kluczowe dla efektywności pracy i bezpieczeństwa.

Ręczne ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej – instrukcja krok po kroku:

 • Za pomocą suwmiarki zlokalizuj najkrótszy ząb w łańcuchu – to właśnie on jest najbardziej stępiony. Będzie to także punkt, od którego zaczniesz ostrzenie i do którego będziesz porównywał wszystkie kolejne ostrzone zęby, aby po naostrzeniu miały podobną długość.
 • Umieść okrągły pilnik zamocowany w prowadniku bezpośrednio przy krawędzi tnącej najkrótszego zęba – prowadnik pomoże określić właściwe kąty i utrzymać stałą pozycję pilnika podczas ostrzenia. Wykonując ruch „od siebie” oraz obracając pilnik w lewo i prawo, co pozwoli na równomierne wykorzystanie całej jego powierzchni, naostrz pierwszy ząb. Kolejne zęby będziesz ostrzyć w ten sam sposób. Pamiętaj, że ostrzenie zaczyna się od zębów lewostronnych, a następnie przechodzi się do prawostronnych.
 • Ostrzenie ograniczników głębokości pilarki, które służą do regulacji grubości wiórów tworzonych podczas cięcia, zacznij od nałożenia na łańcuch przymiaru. Sięgnij po pilnik płaski, a podczas ostrzenia pamiętaj, by nie zmieniać domyślnego kształtu ograniczników.

Decydując się na ostrzenie piły łańcuchowej mechanicznie, masz do wyboru różne rodzaje elektrycznych i pneumatycznych ostrzarek.

Mechaniczne ostrzenie łańcucha piły krok po kroku:

 • Podobnie jak w przypadku ostrzenia ręcznego, znajdź najkrótszy ząb i uprzednio zdjęty z piły łańcuch umieść w szynie lub rowku ostrzałki, tak aby znalazł się on pod tarczą do ostrzenia – większość ostrzałek ma specjalny ogranicznik, który należy zahaczyć o ząb.
 • Ustaw prawidłowy kąt ostrzenia na podziałce talerza obrotowego.
 • Ostrożnie prowadź tarczę ostrzałki, wykonując te same czynności w stosunku do kolejnych zębów z jednej strony łańcucha (zahacz ząb, naostrz, odciągnij tarczę i wyłącz urządzenie, zwolnij śrubę mocującą, przesuń łańcuch dwa zęby do przodu, ponowne zablokuj, naostrz…).
 • Gdy wszystkie zęby znajdujące się po jednej stronie będą naostrzone, obróć talerz z podziałką kątową na drugą stronę, ustaw właściwą liczbę stopni i naostrz pozostałe zęby.
Przed uruchomieniem piły zawsze kontroluj, czy łańcuch jest prawidłowo naciągnięty.

Konserwacja piły łańcuchowej

Aby utrzymać swoją piłę łańcuchową w doskonałym stanie przez długi czas, niezbędne są regularne przeglądy techniczne. Sprawdzaj dokładnie wszystkie komponenty pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub śladów zużycia.

Zawsze po pracy przechowuj piłę łańcuchową i inne narzędzia ogrodowe w miejscu suchym i wolnym od kurzu, aby ochronić je przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Dodatkowo:

 • Po każdorazowym użyciu piły dokładnie usuń resztki drewna, oczyszczając obudowę, łańcuch oraz prowadnicę z wszelkich zanieczyszczeń.
 • Regularnie sprawdzaj kondycję łańcucha, zwracając uwagę na ewentualne uszkodzenia, nierówności zębów lub zagięcia.
 • Przed uruchomieniem piły zawsze kontroluj, czy łańcuch jest prawidłowo naciągnięty. Łańcuch, który jest zbyt luźny, może spaść, natomiast nadmiernie napięty może ulec uszkodzeniu.
 • Nie zapominaj o systematycznym smarowaniu prowadnicy i łańcucha, co pomoże zredukować tarcie i uchronić przed przegrzewaniem.

Źródło i zdjęcia: Kärcher

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT