Piła do gałęzi na wysięgniku: jaką elektryczną pilarkę wybrać?

Piła na wysięgniku to praktyczne i bezpieczne narzędzie ułatwiające cięcie gałęzi. Jakie są rodzaje pilarek i jaki mają zakres zastosowań? Dowiedz się, dlaczego piła łańcuchowa elektryczna na wysięgniku najlepiej sprawdzi się w przydomowym ogrodzie i małym sadzie.

Piła do gałęzi na wysięgniku: jaką elektryczną pilarkę wybrać?

Do jakich prac przydaje się piła na wysięgniku?

Piła łańcuchowa na wysięgniku to praktyczny sprzęt, który umożliwia przycinanie położonych wysoko gałęzi drzew i krzewów bez użycia drabiny czy podnośnika. Dzięki temu, że urządzenie wyposażone jest w teleskopowy wysięgnik, bez problemu sięga kilka metrów ponad ziemię.

Tego typu pilarki mają także kompaktowe wymiary i są dość lekkie. To sprawia, że łatwo nim manewrować. Poza tym mają mniejszą moc niż tradycyjne piły łańcuchowe.

Piła na wysięgniku pozwala na cięcia pielęgnacyjne i porządkowe wśród koron drzew. Przy tym ich użytkowanie jest komfortowe i szybkie. Nie trzeba tracić czasu na szukanie drabiny i jej stabilne ustawianie.

Co najważniejsze, pilarka na wysięgniku zapewnia bezpieczeństwo w czasie pracy. Posługiwanie się tradycyjną piłą łańcuchową na drabinie jest ryzykowne i może zakończyć się wypadkiem. Dlatego najbezpieczniej jest przeprowadzać cięcia gałęzi z poziomu ziemi przy pomocy piły łańcuchowej na wysięgniku.

Rodzaje pił łańcuchowych na wysięgniku

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pił łańcuchowych na wysięgniku. Różni je przede wszystkim rodzaj mechanizmu napędzającego. Do wyboru są:

  • pilarki spalinowe,
  • elektryczne zasilane sieciowo,
  • akumulatorowe.

Każda z nich ma swoje wady i zalety, a także trochę inne przeznaczenie. Decydując się na zakup piły na wysięgniku, warto wybrać odpowiednią do swoich potrzeb i preferencji.

Piła spalinowa na wysięgniku

Piła spalinowa na wysięgniku posiada silnik zasilany mieszanką benzyny i oleju. Jest to urządzenie o dużej mocy i wydajności przeznaczone do szybkiego cięcia grubych gałęzi. Podczas pracy generuje jednak hałas i emitują szkodliwe spaliny do środowiska. Poza tym jest najcięższa ze wszystkich typów pił z wysięgnikiem.

Zaletą jest jednak niezależność od źródła zasilania. Piły te cechuje swoboda ruchu w czasie pracy i możliwość zabrania do lasu czy na działkę. Zwykle piły spalinowe na wysięgniku wybierane są przez profesjonalistów – ogrodników czy leśników.

Budowa piły na wysięgniku spalinowej różni się także od wersji elektrycznej. Silnik znajduje się u nasady wysięgnika, a wewnątrz niego biegnie przekładnia napędowa. Na końcu zamontowana jest prowadnica z łańcuchem tnącym. Eksploatacja pilarki spalinowej wymaga czynności serwisowych, np. wymiany filtrów.

Piła elektryczna na wysięgniku

Pilarka elektryczna na wysięgniku zasilana sieciowo wymaga dostępu do gniazdka elektrycznego. To oznacza, że ma ograniczony zasięg i zwykle używa się jej w przydomowym ogrodzie.

Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie przedłużacza, jednak wraz z długością kabla spada napięcie, a więc i wydajność sprzętu. Poza tym kable znacząco obniżają komfort użytkowania. Jednak pilarka elektryczna do gałęzi na wysięgniku ma także swoje zalety.

Przede wszystkim jest prosta w obsłudze i nie sprawi problemu nawet początkującym użytkownikom. Jest lżejsza i łatwiej się nią manewruje. Wyposażona jest w silnik elektryczny połączony z prowadnicą i łańcuchem tnącym.

Z uwagi na rodzaj zasilania nie emituje spalin i pracuje dość cicho. Oferuje jednak mniejszą moc, co nie znaczy, że nie usunie skutecznie wysoko umiejscowionych gałęzi.

Poza tym nie wymaga skomplikowanych prac serwisowych. Wystarczy tylko naostrzyć łańcuch, właściwie go napiąć i kontrolować poziom oleju. Koszt pilarki elektrycznej także jest niższy niż w przypadku modelu spalinowego.

Pilarka akumulatorowa na wysięgniku

Piła akumulatorowa na wysięgniku zasilana jest baterią, nie potrzebuje w pobliżu źródła prądu. Dzięki temu kabel nie ogranicza swobody ruchu i można ją zabrać, np. na działkę. Poza tym brak przewodów oznacza większe bezpieczeństwo w czasie pracy.

Pilarka akumulatorowa na wysięgniku jest mobilna jak spalinowa, ale nie zanieczyszcza środowiska spalinami i dość cicho pracuje. Jest także prosta w obsłudze i nie wymaga zawiłej konserwacji. Trzeba jednak pamiętać, by przed użyciem naładować baterię.

Minusami mogą być też małe pojemność i wydajność akumulatora. Stąd, decydując się na zakup pilarki zasilanej baterią, warto wybrać sprawdzonego producenta. To daje gwarancję niezawodności i jakości.

Pilarka akumulatorowa na wysięgniku jest mobilna jak spalinowa, ale nie zanieczyszcza środowiska spalinami.

Jaką piłę na wysięgniku wybrać i dlaczego?

Warta polecenia jest piła do gałęzi na wysięgniku PSW 18-20 Kärcher. Umożliwia precyzyjne i szybkie cięcie na wysokości nawet 4 metrów. Odpowiednia długość ostrza (20 cm) i prędkość łańcucha na poziomie 5,5 m/s zapewniają wydajną pracę. Przy tym użytkowanie piły jest bezpieczne i praktyczne.

Ostrze ma zoptymalizowany kąt 30°, dzięki czemu wygodnie można przycinać wysoko położone gałęzie z poziomu ziemi. Pas na ramię ułatwia korzystanie z pilarki Kärcher, ponieważ właściwie rozkłada obciążenie na ręce i ramiona użytkownika. Dzięki temu nawet dłuższa praca nie jest męcząca.

Piła łańcuchowa akumulatorowa na wysięgniku Kärcher zasilana jest wytrzymałym akumulatorem litowo-jonowym 18V, który jest kompatybilny z platformą bateryjną tej marki. Wydajność pilarki to 80 cięć (dla średnicy 5 cm) na jednym ładowaniu.

Dla wygody i ułatwienia pracy wyświetlacz pokazuje aktualny stan baterii. Zarówno podczas pracy, jak i procesu ładowania widać, ile minut pozostało do końca.

Regulacja i automatyczne smarowanie łańcucha

Piła na wysięgniku PSW 18-20 Kärcher nie wymaga skomplikowanych prac serwisowych i konserwatorskich. Jest prosta i praktyczna w użytkowaniu. Wyposażono ją w łatwy w obsłudze system naciągu łańcucha. Śruba do regulacji znajduje się w dogodnym miejscu i przy pomocy klucza sześciokątnego dokonuje się ustawień.

Poza tym pilarka posiada automatyczne smarowanie łańcucha, co oznacza właściwie bezobsługową eksploatację urządzenia. Dodatkową zaletą jest przezroczysty zbiornik oleju, który ułatwia kontrolę jego poziomu. Warto pamiętać, by nie używać piły łańcuchowej bez odpowiedniego smarowania łańcucha.

Długi i wytrzymały wysięgnik teleskopowy z włókna szklanego

Pilarka PSW 18-20 Kärcher doskonale nadaje się do pielęgnacji wysokich drzew dzięki praktycznemu wysięgnikowi. Jest prosty w montażu (szybkozłącze śrubowe) i można go sprawnie rozłożyć na 3 części, co ułatwia przechowywanie – rozłożony sprzęt zajmuje mniej miejsca.

Jego główną zaletą jest jednak lekkość. Wysięgnik wykonany jest z włókna szklanego. Niewielka masa ułatwia manewrowanie piłą i precyzyjne cięcie nawet na wysokości 4 metrów.

Bezpieczeństwo użytkowania piły do cięcia gałęzi na wysokości

Elektryczna pilarka na wysięgniku Kärcher daje gwarancję wygodnego i przede wszystkim bezpiecznego przecinania pielęgnacyjnego nawet wysokich drzew z poziomu ziemi. Nie wymaga użycia drabiny, przez co znika ryzyko wypadku.

Poza tym wyposażona jest w szereg zabezpieczeń. Bezpieczne odblokowanie zapobiega niezamierzonemu uruchomieniu pilarki, z kolei hak stabilizujący ułatwia precyzyjne cięcie gałęzi.

Jak działa akumulatorowa piła z wysięgnikiem?

Zasada działania piły elektrycznej do gałęzi na wysięgniku jest prosta. Zasilany przez baterię silnik wprawia w ruch łańcuch tnący poruszający się wzdłuż prowadnicy.

O czym trzeba pamiętać przed przystąpieniem do pracy? Przede wszystkim o naładowaniu akumulatora. Bezpośrednio przed cięciem należy wyregulować napięcie łańcucha przy pomocy klucza sześciokątnego. Nie można także zapominać o uzupełnieniu oleju do smarowania łańcucha.

Po wykonaniu tych czynności można przystępować do pracy, oczywiście zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Kiedy wybrać pilarkę na wysięgniku?

Pilarki łańcuchowe to praktyczne narzędzia, które mają swoje zastosowanie w przydomowym ogrodzie bądź sadzie. Zastępują piłę ręczną i siekierę przy cięciu gałęzi i drewna.

Kiedy sięgnąć po pilarkę na wysięgniku, a kiedy po tradycyjną? To przede wszystkim zależy od umiejscowienia i grubości gałęzi. Typowa piła łańcuchowa ma dłuższą prowadnicę, przez co ma wiele zastosowań i nadaje się do przecinania grubego drewna.

Natomiast jeżeli trzeba przyciąć gałęzie w koronie drzewa, lepiej wybrać pilarkę na wysięgniku. Jest to bezpieczniejsze i wygodniejsze. Mając do dyspozycji zwykłą pilarkę, należy skorzystać z drabiny, co niesie za sobą ryzyko wypadku, ale także obniża komfort pracy. Dzięki pile na wysięgniku można dokonać cięć pielęgnacyjnych z poziomu ziemi.


źródło i zdjęcia: Kärcher

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT