Ogrodzenia gabionowe: czym są, jakie mają zalety i zastosowania?

Ogrodzenia gabionowe, wraz z samymi gabionami, zyskują na popularności jako elementy architektoniczne w przestrzeni miejskiej i prywatnych ogrodach. Łącząc funkcjonalność z estetyką, te nowoczesne konstrukcje oferują nie tylko ochronę i bezpieczeństwo, ale również stanowią wyjątkowy element dekoracyjny.

Ogrodzenia gabionowe: czym są, jakie mają zalety i zastosowania?

Czym są gabiony?

Gabiony to pojemniki wykonane z mocnej, ocynkowanej siatki drucianej, wypełnione kamieniem, żwirem, a czasami nawet drewnem lub innym materiałem. Pochodzące z łaciny słowo „gabione” oznacza "duży klatkowy kosz".

Konstrukcje te znane są już od średniowiecza, kiedy używano ich jako mobilnych umocnień obronnych. Dzisiaj, gabiony znajdują szerokie zastosowanie w architekturze krajobrazu, służąc jako elementy dekoracyjne, ściany oporowe czy właśnie ogrodzenia.

Zalety ogrodzeń gabionowych

  • Trwałość i wytrzymałość: gabiony są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, mróz czy silne wiatry. Ich trwałość jest jedną z głównych przewag nad tradycyjnymi materiałami.
  • Wszechstronność: gabiony można stosować na wiele sposobów, nie tylko jako ogrodzenia, ale także jako ściany oporowe, ławki, a nawet elementy małej architektury, takie jak grile czy ogniska.
  • Estetyka: kamienie w gabionach można dobrać kolorystycznie i wielkościowo do otoczenia, co sprawia, że każda konstrukcja jest unikalna. Gabiony świetnie wpisują się zarówno w krajobraz wiejski, jak i miejski.
  • Ekologia i zrównoważony rozwój: wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak kamień, oraz możliwość zastosowania recyklingu, wpisują gabiony w trend ekologicznego budownictwa.
  • Akustyka: gabiony doskonale tłumią dźwięki, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem w miejscach narażonych na hałas.
Gabiony to pojemniki wykonane z mocnej, ocynkowanej siatki drucianej, wypełnione kamieniem, żwirem.

Zastosowanie gabionów

  • Ogrodzenia: gabiony stanowią mocne, trwałe i estetyczne ogrodzenia dla domów, ogrodów i terenów przemysłowych.
  • Ściany oporowe: służą do stabilizacji skarp i zabezpieczenia przed erozją.
  • Elementy architektoniczne: mogą tworzyć oryginalne fasady budynków, ławki, kwietniki czy inne elementy małej architektury.

Wskazówki dotyczące wyboru i montażu

Przy wyborze gabionów ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość siatki drucianej – powinna być ona ocynkowana, co zapewni ochronę przed korozją. Kamienie do wypełnienia gabionów powinny być odpowiednio dobrane pod kątem rozmiaru i estetyki.

Montaż gabionów nie jest skomplikowany, ale wymaga dokładnego planowania i przygotowania podłoża. Warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która doradzi w kwestii projektu i zajmie się montażem.

Gabiony stanowią mocne, trwałe i estetyczne ogrodzenia dla domów i ogrodów.

Ogrodzenia gabionowe marki LEGI Polska

Jeżeli rozglądasz się za inspiracją do stworzenia ogrodzenia domowego, które łączy w sobie estetykę, funkcjonalność i harmonijnie komponuje się z otoczeniem, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Gabiony marki LEGI wyróżniają się licznymi atutami i bez wątpienia dodadzą uroku Twojej nieruchomości.

Ogrodzenia gabionowe marki LEGI zyskują na popularności nie bez przyczyny. Te uniwersalne modele znajdą zastosowanie w każdym terenie, niezależnie od jego ukształtowania, dzięki możliwości zastosowania paneli skośnych lub stopniowania.

Są wyjątkowo stabilne, nawet bez konieczności zakładania fundamentów. Konstrukcja opiera się na metalowej siatce z ocynkowanej stali i podwójnych słupach nośnych z systemu R, co czyni ją odporną na zmienne warunki atmosferyczne, w tym deszcz.

Kosze wypełnione kamieniami umożliwiają drenaż – woda przesącza się przez kamienie i bez problemu dociera do gleby, gdzie jest absorbowana.

Ogrodzenia gabionowe marki LEGI przyciągają uwagę przede wszystkim swoją estetyką i zdolnością do wpasowania się w otoczenie niezależnie od stylu architektonicznego. Pozwalają na dużą swobodę w aranżacji przestrzeni – od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na niższe, czy wyższe ogrodzenie.

Do dyspozycji masz również szeroki wybór materiałów i kolorów kamieni do wypełnienia koszy.

Argumentem przemawiającym za inwestycją w ogrodzenia gabionowe marki LEGI jest ich zdolność do tłumienia hałasu. Nieregularne kształty kamieni rozpraszają fale dźwiękowe, co przyczynia się do zmniejszenia poziomu hałasu i zapewnia bardziej spokojny odpoczynek.

Ponadto, ogrodzenia te zwiększają prywatność, chroniąc przed wzrokiem sąsiadów i podnosząc poziom bezpieczeństwa. Są również wyborem cenionym przez zwolenników ekologicznych rozwiązań, gdyż kamienie użyte do ich produkcji są przyjazne dla środowiska i mogą być ponownie wykorzystane w przypadku demontażu ogrodzenia.

Gabiony można stosować na wiele sposobów, np. jako ławki lub elementy małej architektury ogrodowej.

Podsumowanie

Ogrodzenia gabionowe to więcej niż tylko sposób na ogrodzenie terenu. Są to konstrukcje, które mogą służyć różnorodnym celom, od praktycznych po dekoracyjne, wpisując się zarówno w przestrzenie publiczne, jak i prywatne ogrody.

Dzięki swojej trwałości, estetyce i możliwościom adaptacji do różnych potrzeb, gabiony stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań.


Źródło: LEGI Polska

Zdjęcia: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT