Hydraulika siłowa – na budowie i w warsztacie

Efektywne funkcjonowanie wielu maszyn i urządzeń budowlanych zapewniają układy napędowe z użyciem hydrauliki siłowej, wykorzystywanej zwłaszcza przy pracach wymagających wytworzenia znacznych sił. Umożliwiają one przemieszczanie dużych ciężarów czy prowadzenia rozległych robót ziemnych. Najczęściej są one wbudowane w konkretne maszyny robocze, ale mogą być również używane jako źródła napędu przy pracach w domowym warsztacie.

Hydraulika siłowa – na budowie i w warsztacie

Działanie i elementy systemu hydrauliki siłowej

Funkcjonowanie instalacji hydrauliki siłowej opiera się na prawie Pascala, które w ogólnym zarysie opisuje zachowanie się cieczy podanej naciskowi zewnętrznemu w zamkniętym obiegu.

Z definicji tego prawa wynika, że wytworzone ciśnienie rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach, co w praktyce umożliwia utworzenie przekładni hydraulicznej i pozwala na wywołanie znacznych sił przy użyciu niewielkiego nacisku.

Na tej zasadzie działa m. in. hydrauliczny podnośnik, w którym ciśnienie wywołane pompką o niewielkiej średnicy tłoka działa na znacznie większy tłok siłownika, a wytworzone siły ulegną zwielokrotnieniu proporcjonalnym do różnicy powierzchni przekrojów obu tłoków. Dzięki temu wywierając nacisk kilkudziesięciu kilogramów na dźwignię pompy w możemy podnieść ciężar o masie nawet kilku ton.

Użytkowe układy hydrauliki siłowe w podstawowym zestawieniu składają się z pompy, rozdzielacza, przewodów ciśnieniowych, siłownika lub silnika hydraulicznego oraz zbiornika z olejem.

Oczywiście zestawy takie wyposażane są również w szereg elementów dodatkowych zapewniających wygodne i bezpieczne ich funkcjonowanie np. w  ograniczniki ciśnienia, filtry czy układy sterujące.

Podnośnik hydrauliczny słupkowy oraz podnośnik z funkcją szybkiego podnoszenia. (fot. Proline)

Najprostszy rodzaj pompy to pompa tłokowa z napędem ręcznym bądź nożnym, najczęściej zintegrowana z siłownikiem i wykorzystywana np. w przenośnych podnośnikach samochodowych tzw. żabach, czy prasach warsztatowych, które wywierają nacisk nawet kilkunastu ton.

Jednak znacznie szersze zastosowanie mają pompy z napędem elektrycznym bądź spalinowym wykorzystywane m.in. w pojazdach i maszynach budowlanych, które wytwarzają  bardzo wysokie ciśnienia robocze rzędu kilkuset barów, przy jednoczesnym zapewnieniu znacznego strumienia przepływy oleju, co wpływa na szybkość pracy siłowników, a zwłaszcza silników hydraulicznych.

Ze względu na prostą budowę i stosunkowo niską cenę najczęściej są to pompy zębate, w których ciśnienie powstaje w wyniku wyciskania oleju hydraulicznego z przestrzeni pomiędzy zazębiającymi się kołami.

Uzębienie może być zewnętrzne, a koła umieszczone w ciasnej owalnej obudowie lub wewnętrzne w tzw. pompach orbitalnych, gdzie mniejsze koło zębate umieszczone mimośrodowo napędza pierścień zębaty wyciskając przy tym olej ze zmniejszającej się przestrzeni międzyzębnej.

Najczęściej pompy zębate wytwarzają ciśnienie rzędu 300–350 barów, a ich wydajność uzależniona od  prędkości obrotowej napędu i wynosi przeciętnie kilkadziesiąt litrów na minutę.

Wyższe parametry pracy przy ciśnieniu do ponad 500 barów uzyskują pompy wielotłoczkowe z pochyłą tarczą lub skośnym wałem. Ich działanie umożliwia obrót wałka napędowego powodujący przemieszczanie się tłoczków umieszczonych w małych cylinderkach dzięki skośnemu ustawieniu tarczy połączonej przegubowo z tłoczkami lub nachyleniu wału.  

Pompa Hydrauliczna Zębata 45L do 105L. fot. Blue Hydraulic
Pompa Hydrauliczna Zębata 45L do 105L. fot. Blue Hydraulic

Przy dużych mocach wykorzystywane są również pompy tłokowe radialne działające na podobnej zasadzie jak „odwrócone” funkcjonalnie samolotowe silniki gwiaździste.

Budowa pompy zębatej o zazębieniu zewnętrznym typu PZ3. fot. Agro-Bis Barszcz Sp. J.
Budowa pompy zębatej o zazębieniu zewnętrznym typu PZ3. fot. Agro-Bis Barszcz Sp. J.

Siłowniki i silniki hydrauliczne

Urządzeniami roboczymi w systemie hydrauliki siłowej są siłowniki lub silniki zamieniający energię ciśnienia wytworzoną przez pompę w pracę mechaniczną wywołującą przemieszczanie np. ciężarów albo napęd maszyny.

Siłowniki hydrauliczne o typowej konstrukcji składają się z cylindra i umieszczonego w nim tłoka na wysuwalnym tłoczysku i zależnie od ich przeznaczenia instalowane są jako urządzenia jedno – lub dwustronnego działanie.

Siłowniki jednostronne znajdują zastosowanie np. w podnośnikach stacjonarnych,  gdzie powrót do pozycji wyjściowej następuje poprzez wsteczne przetłoczenie oleju pod wpływem ciężaru własnego urządzenia.

Szersze zastosowanie mają siłowniki dwustronnego działania, w których ciśnienie z pompy kierowane jest pod tłok wysuwający tłoczysko lub nad tłok zmniejszający jego wysięg.

Możliwość wytworzenia znacznego momentu obrotowego przy niewielkich wymiarach i masie umożliwiają silniki hydrauliczne funkcjonujące - w uproszczeniu - podobnie jak pompy o odwróconym obiegu.

Popularne pompy zębate funkcjonujące jako silniki przystosowane są do pracy jedno- lub dwukierunkowej o czym decydują szczegóły ich budowy, a zwłaszcza system uszczelnienia. Również silniki tłokowe mogą pracować dwukierunkowo, co jest niezbędne np, przy napędach pojazdów.

Wszystkie rodzaje napędu hydraulicznego charakteryzują się możliwością uzyskania płynnej zmiany obrotów w szerokim zakresie, a  przy  doborze silnika hydraulicznego należy kierować się m. in. parametrami współpracującej z nim pompy, możliwościami montażowych w konkretnym urządzeniu czy wymaganą stabilnością i zmiennością parametrów pracy po obciążeniem.

Przykładowo w typowych układach zasilania o ciśnieniu nominalnym rzędu 350 barów silnik hydrauliczny tłokowy wytwarza moment obrotowy rzędu 120 Nm przy 4200 obr/min, a jego masa wynosi tylko ok. 12 kg, co znacznie przewyższa wszelki inne źródła napędu o takich parametrach.

Siłownik hydrauliczny z uszami dwustronnego działania wysuw 400 mm, nacisk 3 tony. fot. AGROMEX
Siłownik hydrauliczny z uszami dwustronnego działania wysuw 400 mm, nacisk 3 tony. fot. AGROMEX

Niezbędne wyposażenie

Niezbędnym elementem instalacji hydrauliki siłowej jest zbiornik magazynujący olej, który może też pełnić funkcję chłodzenia i filtrowania cieczy roboczej. Jego wielkość uzależniona jest od pojemności obiegu z uwzględnieniem zmian wynikających ze wzrostu objętości oleju w siłownikach w stanie maksymalnego wysunięcia.

Szybkozłącza hydrauliczne. fot. Hydro-Flex
Szybkozłącza hydrauliczne. fot. Hydro-Flex

W przypadku utworzenia np. mobilnego agregatu hydraulicznego - nazywanego też zasilaczem - przy większości zastosowań wystarczy zbiornik o pojemności ok. 10 litrów.

Jednak układ hydrauliki siłowej najczęściej zostaje wbudowany w konkretną maszynę np. koparkę czy ciągnik rolniczy, a dołączenie do nich dodatkowego osprzętu wymaga wykonania połączeń elastycznym wężami wysokociśnieniowymi zakończonymi z reguły szybkozłączkami, które po odłączeniu jednocześnie obustronnie zamykają wypływ oleju.

Przy ich doborze trzeba zwrócić uwagę na ich dopasowanie do wyprowadzeń hydraulicznych łączonych urządzeń, bo w użyciu są różne systemy w zależności od czasu i miejsca ich wytworzenia.

Zestaw do adaptacji pojazdu przy zasilaniu hydrauliki siłowej. fot. Binotto
Zestaw do adaptacji pojazdu przy zasilaniu hydrauliki siłowej. fot. Binotto

Do uruchomienia i sterowania praca urządzeń z napędem hydraulicznym potrzebne są odpowiednio dobrane rozdzielacze i zawory.

W najprostszej wersji przy korzystaniu z siłownika jednostronnego działania wystarczy prosty dźwigniowy regulator przepływu, ale przy sterowaniu siłownikiem dwustronnego działania czy silnika pracującego ze zmieniającym się kierunkiem obrotów wykorzystywane jest rozdzielacz trójdrożny przełączający kierunki zasilania i powrotu, a w pozycji neutralnej umożliwiający jałowy przepływ oleju między pompą, a rozdzielaczem.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Pixels

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT