Klejenie płytek bez wysiłku: odkryj zalety klejów żelowych

Kleje żelowe stają się coraz bardziej pożądane przez specjalistów od układania płytek ze względu na ich wyjątkowe właściwości, które ułatwiają montaż różnorodnych pokryć ceramicznych zarówno na podłogach, jak i ścianach.

Klejenie płytek bez wysiłku: odkryj zalety klejów żelowych

Najlepszy klej do płytek powinien być nie tylko wytrzymały, ale również łatwy w aplikacji. Dzięki tym cechom prace budowlane i remontowe przebiegają płynnie, efektywnie i bez zbędnych przeszkód. Producenci materiałów budowlanych nieustannie pracują nad udoskonaleniem swoich ofert, wprowadzając na rynek kleje żelowe.

Te nowoczesne zaprawy, dzięki swojej uniwersalności, nadają się do stosowania na różne typy płytek, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych czy w miejscach o podwyższonej wilgotności.

Chociaż kleje żelowe nowej generacji mogą być droższe od tradycyjnych zapraw cementowych, inwestycja ta zwraca się dzięki wyższej wydajności i doskonałym parametrom technicznym produktu. Łatwość przygotowania i aplikacji tych klejów przekłada się na szybsze i bardziej sprawne wykończenie prac w domu.

Właściwości żelowych klejów do płytek

W procesie tworzenia nowoczesnych klejów żelowych kluczową rolę odgrywają żele krzemianowe, specjalne mieszanki cementu z dodatkiem mineralnym, takim jak montmorylonit lub bentonit (skały ilaste pochodzenia osadowego), a także polimery i różne modyfikatory poprawiające trwałość i właściwości użytkowe produktu.

Dzięki tej unikatowej kombinacji składników, klej po zmieszaniu z wodą nabiera sprężystości i żelowej konsystencji, co znacząco ułatwia i przyspiesza aplikację. Kluczową funkcją jest tutaj zdolność do wiązania wody wewnątrz struktury kleju, co przekłada się na lepszą hydratację bez zwiększania objętości samego kleju.

Żel krzemionkowy umożliwia efektywne zarządzanie wodą podczas procesu wiązania kleju z podłożem, ponieważ żelowe cząstki zatrzymują część wody niezbędnej do pełnego nawodnienia cementu. Efektem jest gęsta, masełkowata masa, która łatwo rozprowadza się po narzędziu, nie spływa i jest prosta w aplikacji.

Kleje żelowe doskonale radzą sobie na wymagających podłożach, takich jak te o niskiej chłonności czy podatne na duże zmiany temperatury, gwarantując doskonałe pokrycie pod płytką dzięki swojej plastycznej, żelowej strukturze.

Do przygotowania 25 kg kleju żelowego potrzebne jest od 6 do 8,5 litra wody. Mniejsza ilość wody umożliwia uzyskanie bardziej elastycznego kleju o zerowej tendencji do spływania (klasa T), co pozwala na montaż płytek z góry bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Użycie maksymalnej dopuszczalnej ilości wody daje z kolei klej o bardziej płynnej konsystencji, idealny do wypełniania przestrzeni pod płytkami, eliminując ryzyko powstawania pustek. Taka zaprawa jest szczególnie polecana do płytek o dużych formatach.

Dodatki używane w produkcji klejów żelowych zwiększają ich wytrzymałość oraz ułatwiają nakładanie. Te produkty cechują się wysoką odkształcalnością, skutecznie rozpraszają naprężenia, absorbują obciążenia dynamiczne i zwiększają ogólną wytrzymałość.

Kleje żelowe są rozwiązaniem wszechstronnym, pozwalającym na cienko- i grubowarstwowe klejenie płytek. Mogą być również stosowane do szpachlowania i wypełniania ubytków w powierzchniach z gresu, klinkieru, glazury, terakoty i betonu o grubości od 2 do 15 mm.

Dodatki używane w produkcji klejów żelowych zwiększają ich wytrzymałość oraz ułatwiają nakładanie.

Zastosowania żelowych klejów do płytek

Renowacje i budowy często odbywają się w niełatwych warunkach, takich jak upały, które dla tradycyjnych zapraw cementowych mogą być wyzwaniem. Wysokie temperatury sprawiają, że mieszanka szybciej wysycha, co zakłóca proces hydratacji, a to z kolei wpływa na mniejszą trwałość i ergonomię użycia kleju.

Wybierając kleje żelowe, omijamy te problemy. Zaprawa zachowuje swoją elastyczność, a długie tzw. „czas otwarte” umożliwia precyzyjne ułożenie płytek, co przekłada się na szybką i efektywną instalację okładzin w nawet najbardziej wymagających warunkach.

Kleje żelowe są uniwersalne – nadają się do stosowania z każdym rodzajem płytek, zarówno tymi chłonnymi, jak i niechłonnymi. Dzięki żelowi krzemionkowemu, który ma zdolność silnego wiązania wody, kleje te zapewniają znakomitą przyczepność nawet przy wysokich temperaturach.

To czyni je idealnym wyborem do prac na zewnątrz, na przykład na nasłonecznionych tarasach, balkonach, zewnętrznych schodach czy przy jastrychu z ogrzewaniem podłogowym.

Gwarantują one również solidne trzymanie na skomplikowanych podłożach jak płyty OSB, lastryko, płyty gipsowo-kartonowe, istniejące posadzki, hydroizolacje czy beton, nawet jeśli są one nieidealnie przygotowane.

Dodatkowo, kleje żelowe są rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego, co czyni je odpowiednim wyborem dla osób dbających o ekologię.

Korzyści płynące z użycia kleju żelowego obejmują:

 • Łatwość mieszania i przygotowania zaprawy do użycia.
 • Komfort aplikacji dzięki elastycznej i sprężystej konsystencji.
 • Możliwość uzyskania trzech różnych konsystencji: standardowej (dla ścian), półpłynnej (dla ścian i podłóg) oraz płynnej (dla podłóg).
 • Uniwersalność zastosowania, w tym klejenie i szpachlowanie.
 • Efektywność pracy nawet w wysokich temperaturach (do 35℃).
 • Długi "czas otwarty" i dobra adaptacja do różnej nasiąkliwości podłoża.
 • Zastosowanie zarówno w pomieszczeniach wewnętrznych, jak i na zewnątrz.
 • Możliwość przeprowadzenia fugowania już 12 godzin po nałożeniu.
 • Zwiększone właściwości adhezyjne.
 • Opcja montażu płytek o dużych formatach na ścianach i podłogach.
 • Przydatność do stosowania na systemach ogrzewania podłogowego i ściennego.
 • Mniejsza podatność na defekty i nierówności podłoża.
 • Jednolite wiązanie zaprawy bez ryzyka skurczu.
 • Odporność na mróz i wilgoć.

Idealne do płytek wielkoformatowych

Kleje żelowe są idealnym wyborem do układania płytek ceramicznych, takich jak glazura, terakota czy gres, zwłaszcza tych o dużych i modnych formatach, które naśladują wygląd betonu lub marmuru.

Aktualnie popularne wymiary płytek to na przykład 30 × 60 cm, 60 × 60 cm, a także 150 × 150 cm oraz 150 × 300 cm. Takie duże i ciężkie rodzaje okładzin stanowią spore wyzwanie montażowe.

Aby skutecznie je zamocować, potrzebny jest klej żelowy, który szybko i skutecznie zwiąże płytki z podłożem, zapewni ich stabilność w pożądanej pozycji oraz precyzyjnie pokryje przestrzeń pod płytkami, gwarantując idealne przyleganie.

Różne konsystencje kleju żelowego

Klej żelowy oferuje możliwość uzyskania różnorodnych konsystencji, w zależności od ilości dodanej wody do suchej zaprawy. Dzięki regulacji proporcji, możliwe jest stworzenie kleju o specyficznej teksturze, dopasowanej do konkretnych potrzeb.

Klej o płynnej konsystencji idealnie nadaje się do wypełniania przestrzeni pod dużymi formatami płytek, zapewniając im stabilne podłoże.

Wersja cienkowarstwowa sprawdzi się przy aplikacji okładzin na gładkich, równych powierzchniach, natomiast opcja grubowarstwowa jest odpowiednia dla nierównych podłoży, umożliwiając omijanie etapu wyrównywania. Klej żelowy może być również stosowany do korygowania małych ubytków i nierówności.

Przy użyciu minimalnej rekomendowanej ilości wody, klej żelowy zyskuje konsystencję zapobiegającą spływaniu, co umożliwia montaż płytek na ścianach bez potrzeby dodatkowego podparcia od dołu i zapobiega ich zatapianiu się w kleju.

Informacje dotyczące wydajności produktu są zawsze dostępne na opakowaniu. Dla przykładu, w przypadku opakowania 25 kg, średnie zużycie to około 1,25 kg na metr kwadratowy na każdy milimetr grubości zaprawy.

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Zdjęcia: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT