Gładzie na suficie - jak prawidłowo wykonać?

Wykonanie gładzi na ścianach to wyzwanie. Wykonanie ich na suficie to prawdziwa sztuka. Nie dość, że musimy pokonać grawitację, zmęczenie spowodowane ciągłym unoszeniem rąk to jeszcze pozostaje kwestia kłopotliwego szlifowania. Czy istnieje sposób na ułatwienie sobie pracy?

Gładzie na suficie - jak prawidłowo wykonać?

Jaka jest odpowiednia kolejność prac?

Nakładanie masy gipsowej warto podzielić na etapy. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie nakładania od sufitu i następnie przejście na ściany. Dzięki temu unikniemy zachlapania świeżą masą już wygładzonych ścian.

Przygotowując się do wykonania gładzi, musimy najpierw ocenić ogólną kondycję naszych ścian i sufitu. Jeżeli powierzchnie mają widoczne uszczerbki w tynku lub jest on odparzony, to koniecznie musimy naprawić ten stan rzeczy.

Żadna gładź nie będzie się odpowiednio trzymać, jeżeli nałożymy ją na złej jakości podłoże. Wszelkie bruzdy i szczeliny powinny zostać zaszpachlowane i zabezpieczone siatką lub fizeliną.

W starym budownictwie często zdarza się, że jedynym rozwiązaniem dla uzyskania gładkich ścian jest przyklejenie lub przykręcenie płyt kartonowo-gipsowych. Należy pamiętać, że gładź nie ukryje dużych nierówności ścian.

Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni możemy przystąpić do gruntowania. Proces ten można przeprowadzić przy użyciu wałka, pędzla lub pistoletu natryskowego.

Jak dobrze przygotować masę?

W przypadku gładzi wielu problemów można uniknąć już na etapie przygotowania masy. Jeżeli korzystamy z sypkiej mieszanki do ręcznego przygotowania, to koniecznie musimy się trzymać zaleceń producenta.

Gładź należy wsypywać małymi partiami do wody (odpowiednia ilość wody jest podana na opakowaniu). Następnie gładź należy mieszać ręcznie lub przy użyciu mieszadła montowanego do wiertarki.

Mieszanie to ważny element przygotowania masy. Należy przeprowadzić je w sposób powolny i dokładny. Proszek powinien dobrze połączyć się z wodą, tworząc jednolitą masę bez grudek.

Warto pamiętać, że szybkie mieszanie masy może doprowadzić do powstawania w niej pęcherzyków powietrza. Mocno napowietrzona masa po wyschnięciu będzie miała widoczne wgłębienia powstałe w skutek pękania pęcherzyków. Mogą one popsuć cały efekt i są trudne do usunięcia.

Gładź można wymieszać przy użyciu mieszadła montowanego do wiertarki.

Jak nakładać masę na sufity?

Nieważne jak wysoki ‒ sufit to zawsze wyzwanie dla nałożenia masy. Zbyt rzadka będzie ściekać, za gęsta będzie sprawiała problemy z równomiernym nałożeniem. Nakładanie gładzi metalową pacą w przypadku sufitu to zadanie niezwykle wyczerpujące fizycznie.

Łatwiejszym sposobem jest natrysk masy za pomocą lancy do gładzi (np. Agrekom). Nakładanie gładzi metodą natryskową pozwala na nałożenie masy równej grubości warstwą. Jest to znaczne ułatwienie w późniejszych etapach prac.

Lanca do gładzi umożliwia łatwy natrysk masy na wyżej położone powierzchnie.

W przypadku metody natryskowej mamy do wyboru pistolety lub lance. Pistolety do gładzi idealnie sprawdzają się w przypadku natrysku masy na ściany. Niestety w przypadku sufitów wymagają użycia drabiny lub rusztowania.

Do wysoko położonych powierzchni lepiej sprawdza się lanca do gładzi. Dzięki długości aż 140 cm umożliwia ona łatwy natrysk masy na wyżej położone powierzchnie. Przemysłowa lanca do gładzi marki Agrekom wyposażona jest w komplet dysz płaskostrumieniowych i innowacyjny system blokady natrysku. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia natrysk i znacząco przyspiesza pracę.


źródło i zdjęcia: Agrekom

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT