Jak tynkować ściany tynkami cementowo-wapiennymi?

Tynki cementowo-wapienne są wytrzymałe, niepalne, nadają się na wszelkie podłoża i do wszystkich rodzajów pomieszczeń, a przy tym są paroprzepuszczalne oraz utrzymują we wnętrzach zrównoważony mikroklimat. To wszystko powoduje, że pomimo upływającego czasu i zmieniających się trendów w budownictwie, tynki te wciąż plasują się na topie, jeśli chodzi o wykańczanie ścian. Podpowiadamy jak prawidłowo wykonać tynki cementowo-wapienne.

Jak tynkować ściany tynkami cementowo-wapiennymi?
Z artykułu dowiesz się
  • Jakie tynki cementowo-wapienne zwiększą wydajność prac?
  • Jak przygotować i zagruntować podłoże do tynkowania?
  • Jakich zasad przestrzegać podczas tynkowania?
  • Jak pielęgnować tynki?
  • Jak wygląda oferta tynków maszynowych Baumit?

Szybkowiążący tynk cementowo-wapienny do wnętrz

Wewnętrzne tynki cementowo-wapienne Baumit MPI 25 oraz Baumit MPI 30 Speed
Wewnętrzne tynki cementowo-wapienne Baumit MPI 25 oraz Baumit MPI 30 Speed

W sprzedaży można znaleźć tynki przeznaczone do układania tradycyjnego, czyli ręcznego oraz tynki do nanoszenia maszynowego. Prace wewnątrz budynków możemy dodatkowo przyspieszyć sięgając po szybkowiążący tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 30 Speed, którego formuła zapewnia skrócenie czasu potrzebnego do zacierania z ok. 12 godzin do zaledwie ok. 2-3 godzin - niezależnie od grubości kładzionej warstwy, temperatury czy chłonności podłoża!

Poznaj zalety i zastosowanie szybkowiążącego tynku cementowo-wapiennego Baumit MPI 30 Speed

Grunt to podłoże

Tynkowanie należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być nośne, wolne od kurzu, resztek zapraw, starej farby i innych zanieczyszczeń, mogących osłabić przyczepność.

Jak podpowiada Tomasz Jarzyna, product manager firmy Baumit

Chłonne powierzchnie jak beton komórkowy wystarczy odpowiednio wcześniej zwilżyć wodą. Na tych o niskiej nasiąkliwości dobrze zastosować podkład wzmacniający przyczepność Baumit BetonPrimer (Baumit SuperPrimer) lub całopowierzchniowo wykonać warstwę sczepną za pomocą obrzutki cementowej Baumit Vorspritzer. Narożniki zabezpieczamy nierdzewnymi profilami krawędziowymi, osadzając je na zaprawie montażowej Baumit Speed Fix. Szczeliny instalacyjne wypełnijmy zaprawą cementowo-wapienną.

Gruntowanie podłoża betonowego podkładem Baumit BetonPrimer przed tynkowaniem
Gruntowanie podłoża betonowego podkładem Baumit BetonPrimer przed tynkowaniem

Instrukcja nakładania tynku cementowo-wapiennego

Tynk cementowo-wapienny nakłada się przeważnie warstwami o grubości ok. 10-15 mm przy użyciu agregatu tynkarskiego (ewentualnie kielni). Miejsca narażone na pęknięcia, takie jak na naroża okien i drzwi czy przejścia różnych materiałów, warto uzbroić siatką zbrojeniową do tynków maszynowych.

Osadzanie siatki zbrojącej w tynku
Osadzanie siatki zbrojącej w tynku

Do wyrównania świeżego tynku posłuży nam łata typu „H”. Należy przy tym sprawdzić czy zachowane są wszędzie piony i kąty. W razie potrzeby dorzucamy materiał i powtarzamy procedurę kontrolną - podpowiada Tomasz Jarzyna.

Narzucanie cementowo-wapiennego tynku maszynowego agregatem
Narzucanie cementowo-wapiennego tynku maszynowego agregatem

Przy nakładaniu wielowarstwowym, pamiętajmy, by robić to metodą „świeże na świeże”. Wstępnie związany, ale jeszcze nie twardy tynk równamy łatą trapezową poprzez drapanie jego powierzchni. Dążąc do uzyskania jednorodnej, drobnoziarnistej struktury, zwilżoną uprzednio powierzchnię, zacieramy mechanicznie lub ręcznie, używając pacy styropianowej lub pacy z gąbką. Jeśli planujemy układać płytki ceramiczne, zamiast wygładzać, pozacinajmy powierzchnię tynku w jodełkę - dodaje ekspert.

Zacieranie końcowe powierzchni tynku pacą z twardej gąbki
Zacieranie końcowe powierzchni tynku pacą z twardej gąbki

Pielęgnacja tynku po nałożeniu i zatarciu

Tynk, aby był dobrze wykonany, potrzebuje odpowiednich warunków w czasie wiązania. Temperatura powietrza oraz podłoża powinna mieścić się w zakresie od +5 topni Celsjusza do +25 stopni Celsjusza. Należy również pamiętać, by przez 2 dni utrzymać otynkowane powierzchnie w stanie wilgotnym - wystarczy codzienne zraszanie ścian rozproszoną mgiełką wodną.

Zbyt szybkie wysychanie mogłoby zwiększyć podatność świeżego tynku na wykruszenia i pęknięcia. Nie wolno również zapomnieć o zachowaniu odpowiedniej przerwy technologicznej przed położeniem wierzchniej warstwy wykończeniowej.

źródło i zdjęcia: Baumit Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE