Szybkowiążący tynk cementowo-wapienny do wnętrz
W sprzedaży można znaleźć tynki przeznaczone do układania tradycyjnego, czyli ręcznego oraz tynki do nanoszenia maszynowego. Prace wewnątrz budynków możemy dodatkowo przyspieszyć sięgając po szybkowiążący tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 30 Speed, którego formuła zapewnia skrócenie czasu potrzebnego do zacierania z ok. 12 godzin do zaledwie ok. 2-3 godzin - niezależnie od grubości kładzionej warstwy, temperatury czy chłonności podłoża!
Grunt to podłoże
Tynkowanie należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być nośne, wolne od kurzu, resztek zapraw, starej farby i innych zanieczyszczeń, mogących osłabić przyczepność.
Jak podpowiada Tomasz Jarzyna, product manager firmy Baumit
Chłonne powierzchnie jak beton komórkowy wystarczy odpowiednio wcześniej zwilżyć wodą. Na tych o niskiej nasiąkliwości dobrze zastosować podkład wzmacniający przyczepność Baumit BetonPrimer (Baumit SuperPrimer) lub całopowierzchniowo wykonać warstwę sczepną za pomocą obrzutki cementowej Baumit Vorspritzer. Narożniki zabezpieczamy nierdzewnymi profilami krawędziowymi, osadzając je na zaprawie montażowej Baumit Speed Fix. Szczeliny instalacyjne wypełnijmy zaprawą cementowo-wapienną.
Instrukcja nakładania tynku cementowo-wapiennego
– Tynk cementowo-wapienny nakłada się przeważnie warstwami o grubości ok. 10-15 mm przy użyciu agregatu tynkarskiego (ewentualnie kielni). Miejsca narażone na pęknięcia, takie jak na naroża okien i drzwi czy przejścia różnych materiałów, warto uzbroić siatką zbrojeniową do tynków maszynowych.
Do wyrównania świeżego tynku posłuży nam łata typu „H”. Należy przy tym sprawdzić czy zachowane są wszędzie piony i kąty. W razie potrzeby dorzucamy materiał i powtarzamy procedurę kontrolną - podpowiada Tomasz Jarzyna.
Przy nakładaniu wielowarstwowym, pamiętajmy, by robić to metodą „świeże na świeże”. Wstępnie związany, ale jeszcze nie twardy tynk równamy łatą trapezową poprzez drapanie jego powierzchni. Dążąc do uzyskania jednorodnej, drobnoziarnistej struktury, zwilżoną uprzednio powierzchnię, zacieramy mechanicznie lub ręcznie, używając pacy styropianowej lub pacy z gąbką. Jeśli planujemy układać płytki ceramiczne, zamiast wygładzać, pozacinajmy powierzchnię tynku w jodełkę - dodaje ekspert.
Pielęgnacja tynku po nałożeniu i zatarciu
Tynk, aby był dobrze wykonany, potrzebuje odpowiednich warunków w czasie wiązania. Temperatura powietrza oraz podłoża powinna mieścić się w zakresie od +5 topni Celsjusza do +25 stopni Celsjusza. Należy również pamiętać, by przez 2 dni utrzymać otynkowane powierzchnie w stanie wilgotnym - wystarczy codzienne zraszanie ścian rozproszoną mgiełką wodną.
Zbyt szybkie wysychanie mogłoby zwiększyć podatność świeżego tynku na wykruszenia i pęknięcia. Nie wolno również zapomnieć o zachowaniu odpowiedniej przerwy technologicznej przed położeniem wierzchniej warstwy wykończeniowej.
Źródło i zdjęcia: Baumit Polska
Komentarze