Poziomowanie podłogi w trzech krokach

Przygotowanie podłoża, na którym układane będą warstwy wykończeniowe nie jest trudne oraz nie wymaga dużego wysiłku, jeśli tylko stosujemy odpowiednie materiały i robimy to z odpowiednią starannością. Nowoczesnym i specjalnie opracowanym w tym celu podkładem, który ułatwia uzyskanie doskonałego rezultatu jest wylewka samopoziomująca weber.floor POZIOM, oparta na recepturach nowej generacji. Dzięki jej zastosowaniu otrzymujemy podłoże nie tylko równe, ale także odpowiednio gładkie i wytrzymałe, co pozwala na prawidłowe ułożenie warstwy wykończeniowej i znacznie wydłuża okres korzystania z gotowej podłogi.

Poziomowanie podłogi w trzech krokach

Poziomowanie podłogi, krok pierwszy: przygotowanie podłoża

Co zrobić w sytuacji, kiedy podłoże nie jest odpowiednio równe, albo znajdują się w nim ubytki? Wykonanie trwałej posadzki wymaga usunięcia wszystkich zanieczyszczeń osłabiających przyczepność, takich jak pył, kurz, resztki farb, zapraw i kleju oraz luźnych i niezwiązanych z podłożem elementów.

To, czy podłoże jest jednorodne, bez pustych powierzchni i odspojeń można sprawdzić na przykład za pomocą tępej strony młotka. W obszarze pustek przy uderzeniach w podłoże występuje "głuchy" dźwięk. Takie miejsca należy zaznaczyć a następnie usunąć warstwy wierzchnie. Wszystkie ubytki powyżej 20 mm wypełnić odpowiednią zaprawą np. weber.floor RAPID (grubość warstwy 10-100 mm) lub weber.floor 4040 (grubość warstwy 1-50 mm).

Czyszczenie podłoża przed poziomowaniem
Czyszczenie podłoża przed poziomowaniem. 

Przy większych nierównościach podłoża korzystne jest wcześniejsze wyznaczenie docelowego poziomu układanej wylewki (tzn. wykonanie niwelacji). Jednym ze sposobów sprawdzenia nierówności podłoża jest wykorzystanie np. poziomicy o odpowiedniej długości (najlepiej min. 2 m) Ważne jest, żeby ocenę podłoża wykonać w różnych kierunkach. W zależności od wielkości odchyłek w poszczególnych miejscach należy wylać zaprawę o określonej grubości.

Warto pamiętać, że wylewka samopoziomująca pomimo doskonałej rozpływności w miarę upływu czasu zaczyna wiązać. Przy układaniu ręcznym, kiedy wylewanie masy odbywa się z określoną wydajnością, wylewka na większych nierównościach może nie zdążyć się wypoziomować, co sprawia że łagodnie odwzorowuje wypukłość lub wklęsłość podłoża. Żeby tego uniknąć, w tych miejscach należy wylać grubszą lub cieńszą warstwę zaprawy.

Przy większych nierównościach układanie zaprawy powinniśmy wykonywać wykorzystując siatkę raperów, czyli punktów o jednakowym poziomie rozmieszczonych na całej powierzchni (co około 1-2 m), wyznaczających docelowy poziom wylewki i ułatwiających uzyskanie wypoziomowanego podkładu. Można to zrobić wykorzystując zwykłe wkręcane kołki rozporowe (np. o średnicy 6 mm) z płaskimi łebkami oraz odpowiedniej długości poziomicę. Górny poziom wkrętów rozmieszczonych co około 1–2 m (w zależności od nierówności podłoża) dokładnie wyznaczy docelowy poziom wylewki.

Po takim przygotowaniu całość podłoża należy dokładnie odkurzyć i zagruntować preparatem weber PG201 (gotowy do użycia) lub weber.floor 4716 (koncentrat do rozcieńczania wodą) zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Grunt należy wylewać na podłoże i równomiernie rozprowadzać przy użyciu miękkiej szczotki. Ważne jest, żeby nie pozostawiać nadmiaru gruntu w zagłębieniach. Podłoże musi schnąć przez około 3 do 5 godzin.

Warstwa gruntująca zwiększa przyczepność zaprawy do podłoża, ułatwia jej poziomowanie, zapobiega powstaniu pęcherzy powietrznych i odwodnieniu zaprawy przed związaniem. Wokół ścian, słupów, rur itp. należy ułożyć dylatacje obwodową stosując np. taśmę weber.floor 4960.

Poziomowanie podłogi, krok drugi: przygotowanie wylewki samopoziomującej

Do odpowiedniej ilości czystej wody (4,9-5,3 l) należy wsypać worek zaprawy weber.floor POZIOM i mieszać przez około 2-3 minuty czystym wolnoobrotowym mieszadłem elektrycznym aż do uzyskania jednorodnej masy (uwaga: nie należy stosować betoniarek!). Wstępnie wymieszaną masę odstawiamy na około 2 minuty (aby uzyskać optymalne parametry wylewki). Po tym czasie zaprawę musimy ponownie wymieszać. W ten sposób otrzymujemy masę gotową do wylewania.

Poziomowanie podłogi, krok trzeci: POZIOMowanie

Ze względu na ograniczoną wydajność przy układaniu ręcznym, szerokość pojedynczego pola jakie wylewamy nie powinna przekraczać 2-3 m. Większe powierzchnie należy podzielić na pola robocze np. przy pomocy taśmy z gąbki weber.floor 4965.

Zaprawę weber.floor POZIOM zaleca się wylewać na podłoże pasmami o szerokości 30-40 cm rozpoczynając od narożnika najbardziej odległego od drzwi pomieszczenia. Kolejne porcje zaprawy należy wylewać tak szybko, aby mogły połączyć się, gdy są jeszcze w stanie płynnym.

Ważne jest, żeby wylewkę układać w temperaturze od +10°C do +25°C (dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i podłoża). Podczas układania należy unikać przeciągów, intensywnego nasłonecznienia lub nagrzania wylanej zaprawy. Wskazana jest również odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Podczas układania i wstępnego wiązania zaprawy nie należy korzystać z klimatyzacji.

Po wylaniu masę najlepiej rozprowadzić pacą zębatą (przy ułożonej siatce reperów) lub wałkiem kolczastym (dla grubości mniejszej niż 8 mm). Zaprawę należy układać bez przerw, aż do pokrycia całej powierzchni pola roboczego. Po wstępnym związaniu podkładu, usuwamy taśmy z gąbki i przystępujemy do wylewania zaprawy na kolejnym polu.

Na tak wykonaną wylewkę samopoziomującą możemy wchodzić już po około 4 godzinach. Bardzo szybko, bo już po upływie 24 godzin można układać na niej płytki ceramiczne. Materiały wykończeniowe wrażliwe na wilgoć, takie jak panele podłogowe lub wykładziny dywanowe można układać po około 7 dniach (przy warstwie wylewki 1 cm), znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych zapraw.

Prawidłowo przygotowane podłoże pod posadzkę daje pewność, że będzie ona znacznie dłużej służyła. Inwestując w prace przygotowawcze inwestujemy w lata bezproblemowej eksploatacji, a tym samym oszczędzamy na kolejnych remontach. Zastanawiając się więc nad wykończeniem podłogi warto pomyśleć nie tylko o estetycznym, ale również użytkowym aspekcie tego przedsięwzięcia, wybrać wysokiej jakości materiały a prace wykonać z należytą starannością.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Weber

Komentarze

05 Mar 2020, 09:14

Dzień dobry,   są i jastrychy samopoziomujące, które układa się na warstwie rozdzielającej, na izolacjach akustycznych, czy na ogrzewanie podłogowe, jak np. weber.floor 4310, czy weber.floor FLOW. A nawet niektóre na płytki ceramiczne. Dużo zależy od samego wykończenia ...

Gość gość

28 Lut 2020, 11:05

W artykule brakuje specyfikacji, jakie wylewki samopoziomujące stosować w zalezności od podłoża, chyba że jest tu ograniczenie tylko do betonów, jastrychów.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Saint-Gobain Construction Products Polska
Saint-Gobain Construction Products Polska
Saint-Gobain Construction Products Polska
Saint-Gobain Construction Products Polska
Saint-Gobain Construction Products Polska
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT